LIVE UPDATES
Bota

E rëndë/ Babai vret vajzën 18- vjeçe në Itali dhe e varros afër shtëpisë, nuk pranoi të martohej me burrin e moshuar

Vajza nuk ka pranuar që ajo të martohet me një të moshuar për të cilin babai i saj i bënte presion të vazhdueshëm. 

28 Nëntor 2022, 12:56 Nga a.l
E rëndë/ Babai vret vajzën 18- vjeçe në Itali dhe e
Saman Abbas dhe Shabbar Abbas

ITALI- Autoritetet italiane kanë zbardhur një ngjarje e ndodhur para 7 muajsh në Novellara pranë Reggio Emilia, ku babai pakistanez ka vrarë vajzën e tij 18- vjeçe dhe më pas e ka groposur pranë shtëpisë së tyre. Vajza nuk ka pranuar që ajo të martohet me një të moshuar për të cilin babai i saj i bënte presion të vazhdueshëm. 

Gjatë kësaj kohë e reja e identiikuar me emrin Saman Abbas ka rezultuar e zhdukur, ndërsa eshtrat e saj janë gjetur ditët e fundit nga hetuesit pranë shtëpisë ku ajo jetonte me familjen e saj në një zonë të italisë. Babai i 18- vjeçares është vënë në pranga me urdhër nga autoritetet dhe dënimi do të caktohet në shkurt të vitit tjetër. Në seancën e sotme ëshët kërkuar ekstradimi i tij në Islamabad. Duke miratuar kërkesën e prokurorëve për depozitimin e ADN-së së eshtrave si provë, gjykata e shkallës tha se "vendndodhja e zbulimit dhe varrimi i kujdesshëm na bëjnë të mendojmë si shumë të mundshme që mund të jetë trupi i të resë".

Xhaxhai i Abbas, i cili besohet se e ka mbytur atë, e çoi policinë në vendin e ngjarjes pranë shtëpisë së familjes, ku kërkimet e mëparshme nuk kishin dhënë rezultat, sepse ajo ishte varrosur mbi dy metra më poshtë. Xhaxhai, Danish Hasnain, i akuzuar për vrasjen me dy nga kushërinjtë e Saman-it, babain e saj Shabbar dhe nënën Nazia, e çoi policinë në një vend ku familja besohet se ka hequr trupin, shkruan ansa.it.

Ekipet e policisë dhe qentë gërmues nuk kishin arritur më parë të gjenin mbetje në vend, sepse ato ishin të mbuluara nga mbi dy metra tokë, tha policia. Hasnain është akuzuar nga vëllai i Samanit si vrasësi i vërtetë, duke e mbytur gruan e re pasi ajo refuzoi të martohej me një burrë të moshuar në Pakistan dhe kështu 'çnderoi' familjen, tha policia.

Familja gjithashtu nuk e miratoi stilin e jetës perëndimore të Samanit dhe të dashurin e saj italian. Një gjyqtar i seancave paraprake (GUP) paditi xhaxhain, Hasnain, dhe dy kushërinjtë e saj, Ikram Ijaz dhe Nomanhulaq Nomanhulaq, të cilët u arrestuan përkatësisht në Francë dhe Spanjë pasi u larguan nga Italia. Gjithashtu të paditur, në mungesë në atë kohë, ishin prindërit e Samanit, Shabbar Abbas dhe Nazia Shaheen.

Gjyqi do të nisë më 10 shkurt të vitit të ardhshëm./ Dosja.al

saman abbas shabbar abbas

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS