LIVE UPDATES
Bota

Ish-prezantuesja televizive, Kari Lake mund të fitojë zgjedhjet republikane për guvernatorin e Arizonës

Lake mposht Karrin Taylor Robson, një zhvillues i pasurive të paluajtshme dhe ish-anëtar i Bordit të Regents të Arizonës, i cili mbështetej nga zëvendëspresidenti i Trump, tashmë i larguar, Mike Pence dhe guvernatori aktual i Arizonës me mandat të kufizuar, Doug Ducey.

5 Gusht 2022, 09:53 Nga d.a.
Ish-prezantuesja televizive, Kari Lake mund të fitojë zgjedhjet
Donald Trump dhe Kari Lake

SHBA- Kari Lake, një ish-prezantuese e lajmeve për një kohë të gjatë në Phoenix, e cila la karrierën e saj në media vitin e kaluar dhe mori mbështetjen e ish-presidentit Donald Trump, parashikohet të fitojë zgjedhjet paraprake republikane në garën për guvernator të Arizonës.

Sipas ABC News, Lake mposht Karrin Taylor Robson, një zhvillues i pasurive të paluajtshme dhe ish-anëtar i Bordit të Regents të Arizonës, i cili mbështetej nga zëvendëspresidenti i Trump, tashmë i larguar, Mike Pence dhe guvernatori aktual i Arizonës me mandat të kufizuar, Doug Ducey. Trump dhe Pence udhëtuan në Arizona në të njëjtën ditë muajin e kaluar për të penguar kandidatët konkurrues, me Pence duke paralajmëruar kundër "ata që duan t'i bëjnë këto zgjedhje për të kaluarën".

"Megjithëse rezultatet u deshën më shumë seç duhej, Arizonanët që janë harruar nga institucioni sapo shkaktuan një tërmet politik. Kjo është më shumë se një zgjedhje, është një lëvizje e bukur nga kaq shumë njerëz në të gjithë shtetin tonë të bukur për të vënë Arizonën në radhë të parë." tha Lake në një deklaratë pasi fitorja e saj u projektua zyrtarisht. 

Pavarësisht nga një grusht skandalesh hipokrizie, me Pence që e rrëmbeu atë si një "të konvertuar" në partinë republikane që i dhuroi Barack Obamës, Lake pranoi mbështetjen e saj të mëparshme për kauzat demokrate në fushatën elektorale, por tani mban një qëndrim të së djathtës ekstreme për çështjet sociale. Ajo kundërshton abortin dhe të drejtat transgjinore dhe i bëri integritetin zgjedhor dhe sigurinë kufitare çështje kryesore të fushatës, duke thënë se do të shpallte një pushtim në kufirin jugor ditën e parë si guvernator.

Një kandidate për herë të parë për postin publik, e cila ka thënë se nuk do të kishte përmbushur detyrën e saj ligjore për ta certifikuar atë në vitin 2020, tha Lake, nëse zgjidhej guvernator, ajo do të nënshkruante legjislacionin për eliminimin e makinave elektronike të numërimit dhe do të kalonte në "votimin njëditor". në shtetin ku votimi me postë është një metodë popullore. Natën e partisë së saj të vëzhgimit të zgjedhjeve në Scottsdale, ajo mbajti një vare druri që ajo tha se ishte menduar për makinat elektronike të votimit dhe Hobbs.

kari lake donald trump guvernatori i arizones zgjedhjet ne shba 2024 taylor robson

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra