LIVE UPDATES
Bota

Komuniteti Politik Evropian/ Çfarë dimë dhe nuk dimë për klubin e ri të kombeve

Shumica e komenteve të shkruara që nga njoftimi i Macron për Ditën e Evropës ka qenë mjaft pozitiv në lidhje me propozimin. Si pandemia e COVID-19, ashtu edhe lufta e Rusisë në Ukrainë, kanë çuar në akuza se BE-ja ka qenë shumë e vetëkënaqur për varësitë e veta dhe për ndikimin e aktorëve të huaj si Rusia dhe Kina në oborrin e saj. Prandaj, kjo organizatë e re do të ishte një shtesë e mirëpritur për organizatat ndërkombëtare dhe konferencat e tjera ndërqeveritare që ekzistojnë.

6 Tetor 2022, 11:31 Nga I.A
Komuniteti Politik Evropian/ Çfarë dimë dhe nuk dimë
Foto Ilustruese

PRAGË- Më shumë se 40 liderë evropianë pritet të mblidhen sot në Pragë për takimin inaugurues të Komunitetit Politik Evropian (EPC), por shumë mbetet e paqartë se çfarë përfaqëson dhe mund të arrijë kjo organizatë e re. Euronews shkruan se ky takim i parë po mbahet vetëm pesë muaj pasi Emmanuel Macron foli për herë të parë komunitetin si një përgjigje ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë dhe rishikimit të plotë gjeopolitik që shkaktoi në kryeqytetet evropiane.

Ky format i ri kishte për qëllim gjithashtu të qetësonte pendët e qarqeve në dhomën e pritjes për anëtarësimin në BE, të cilat ishin turbulluar nga aplikimet e shpejta të Ukrainës, Moldavisë dhe Gjeorgjisë për t'u bashkuar pas pushtimit rus. Macron theksoi se EPC nuk duhet të jetë një alternativë ndaj pranimit, por përkundrazi të lejojë bashkëpunim më të thellë me vendet demokratike në të gjithë kontinentin.

Për Steven Blockmans, drejtor i kërkimit në Qendrën për Studime të Politikave Evropiane (CEPS), shpejtësia me të cilën u organizua ky takim sugjeron se ka çështje këtu që i tejkalojnë mosmarrëveshjet dypalëshe dhe që kanë të bëjnë me të ardhmen e sigurisë evropiane.

"Rusia dhe Bjellorusia se pjesa tjetër e Evropës në thelb është duke u bashkuar në mbrojtje të atij rendi evropian të sigurisë," tha ai.

A mundet Komuniteti Politik Evropian të lehtësojë marrëdhëniet BE-MB?

Shumica e komenteve të shkruara që nga njoftimi i Macron për Ditën e Evropës ka qenë mjaft pozitiv në lidhje me propozimin. Si pandemia e COVID-19, ashtu edhe lufta e Rusisë në Ukrainë, kanë çuar në akuza se BE-ja ka qenë shumë e vetëkënaqur për varësitë e veta dhe për ndikimin e aktorëve të huaj si Rusia dhe Kina në oborrin e saj. Prandaj, kjo organizatë e re do të ishte një shtesë e mirëpritur për organizatat ndërkombëtare dhe konferencat e tjera ndërqeveritare që ekzistojnë.

Shumica e vendeve evropiane tashmë i përkasin një ose disa organizatave duke përfshirë BE-në, aleancën ushtarake të NATO-s, Këshillin e Evropës, i cili synon të mbështesë të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit në vendet e tij anëtare, dhe Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë. (OSBE) mandati i së cilës përfshin çështje të tilla si kontrolli i armëve, liria e shtypit dhe zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

Por këto dy të fundit kanë qenë joefektive në mbretërimin në Rusi. Moska u largua nga Këshilli i Evropës disa orë përpara një votimi për dëbimin e saj, ndërsa OSBE, vendimet e së cilës merren në bazë unanimitet, është rrëmbyer në dy vitet e fundit nga Rusia dhe aleati i saj Bjellorusia, në adresimin e çështjeve të zgjidhjes së mosmarrëveshjeve të zgjidhjen e konfliktit.

Sa afër anëtarësimit në Bashkimin Evropian janë Ballkani Perëndimor?

Komuniteti Politik Evropian ose EPC, siç u parashikua nga Macron dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel në fjalimet e fundit, në vend të kësaj do të ofronte hapësirë ​​për diskutime politike dhe strategjike për të ardhmen e kontinentit.

"Ai me të vërtetë ka potencialin për të ndërtuar një forum të ri për shkëmbimin strategjik dhe politikëbërjen në një shkallë pan-kontinentale, gjë që është shumë ajo që kërkon situata gjeopolitike për momentin," tha Daniela Schëarzer, drejtore ekzekutive për Evropën dhe Euroazinë në Open. Society Foundations,

Megjithatë, pak dritë është hedhur që nga fjalimi i Macron më 9 maj mbi formën dhe shtrirjen që komuniteti politik do të ketë përpara. Një nga gjërat e pakta që është publikuar është lista e të ftuarve të pjesëmarrësve të ftuar me 44 emra. Të 27 vendet e BE-së, çuditërisht, janë ftuar, si dhe vende të treta aktualisht në faza të ndryshme të anëtarësimit në BE - Shqipëria, Moldavia, Republika e Maqedonisë së Veriut, Mali i Zi, Serbia, Turqia dhe Ukraina ose që kanë aspirata për t'u bashkuar me bllokun si Gjeorgjia dhe Kosova.

Aleatët e ngushtë të BE-së, Zvicra, Norvegjia dhe Islanda gjithashtu bënë shkurtimin, siç bënë ish-anëtari i BE-së Britania dhe udhëheqësit e Armenisë dhe Azerbajxhanit. Së fundi, ishin të ftuar edhe presidentët e Këshillit Evropian dhe Komisionit Evropian. Këshilli Evropian, i cili bashkëorganizoi këtë takim të parë me Republikën Çeke, tha në letrën e ftesës se ky takim synon të sigurojë një platformë për koordinim politik duke i vendosur liderët në baza të barabarta.

Kjo është me qëllim që të nxisë bashkëpunimin në fushat me interesa të përbashkëta dhe në këtë mënyrë të forcojë sigurinë, stabilitetin dhe prosperitetin e Evropës në tërësi. Udhëheqësit do të fillojnë duke u takuar në një seancë plenare në orët e para të pasdites përpara se të ndahen për diskutime në tryezë të rrumbullakët që do të mbulojnë tema duke përfshirë paqen dhe sigurinë, energjinë dhe klimën, situatën ekonomike, migrimin dhe lëvizshmërinë. Më pas ata do të kenë mundësinë të mbajnë takime dypalëshe përpara se të mblidhen për një seancë plenare përmbyllëse të mbajtur gjatë darkës.

Pothuajse gjithçka tjetër është për debat. Këshilli Evropian ka thënë tashmë, për shembull, se nuk do të ketë një deklaratë të përbashkët të lëshuar në fund të takimit për të përshkruar nëse udhëheqësit arrijnë një konsensus mbi temat e diskutuara ose për të ardhmen e vetë organizatës.

“Rezultati më i mirë i takimit të parë do të ishte, mendoj, të bien dakord për një lloj termi minimal të referencës, në të cilin kusht ata do të takohen përsëri, sepse ekziston një nevojë reale për të ripërcaktuar marrëdhëniet e BE-së me fqinjët e saj në një mënyrë të re", tha Schëarzer.

Si do të strukturohet?

Rreziku është se ky takim mund të jetë një çudi me një goditje pa një strukturë të duhur, si një sekretariat që do të kryente punën administrative dhe do të organizonte takimet pasuese. Këshilli i BE-së është i mendimit se drejtuesit e EPC duhet të takohen dy herë në vit. Skenari i kompromisit do të ishte që ai të modelohet në bazë të G20-ës me samite të organizuara me rotacion nga secili vend pjesëmarrës, ku pritësi do të alternohet midis një shteti anëtar të BE-së dhe një vendi të tretë.

Çfarë dimë për idenë e Macron për një Evropë me dy nivele?

Ekziston gjithashtu një çështje e buxhetit dhe nëse duhet të ketë apo jo një vazo të përbashkët parash për të paguar për projektet e ndryshme që mund të ndërmerren ose nëse vendet thjesht duhet të vendosin në varësi të interesave të tyre. Dhe kjo çon në mënyrën se si merren vendimet: A duhet të merren si një grup prej më shumë se 40 vetash apo duhet të lejohen të ashtuquajturat koalicione të vullnetarëve të vazhdojnë me projektet e tyre?

Shumë do të varet gjithashtu nga lloji i votimit që kërkohet për marrjen e vendimeve: unanimiteti ose shumica e cilësuar. Kjo është aktualisht subjekt i shumë kërkimeve në BE, ku vendimet për politikën e jashtme, duke përfshirë sanksionet, si dhe për mbrojtjen, anëtarësimin dhe buxhetin kërkojnë mbështetjen e secilit shtet anëtar. Kritikët e votimit të unanimitet thonë se kjo e ka bërë bllokun të ngadalshëm për t'u përshtatur dhe për t'iu përgjigjur krizave dhe disa liderë kanë bërë thirrje tani për një rishikim të traktateve për të hequr këtë rregull.

"Unë mendoj se nuk duhet të ketë ambicie për të organizuar gjithçka në grupe me mbi 40 vende," tha Schëarzer.

Por edhe cilat vende duhet të përfshihen dhe mbi çfarë baze është e paqartë. Vendet kandidate për në BE, për shembull, pritet të mbështesin një linjë të ngjashme në politikën e jashtme, veçanërisht kur bëhet fjalë për sanksionet. Megjithatë, Serbia, e cila ka negociuar anëtarësimin në BE që nga viti 2014, deri më tani ka refuzuar të vendosë ndonjë sanksion ndaj Moskës për pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës.

Për Schëarzer një kusht për vlerat themelore të mishëruara në traktatet e BE-së, Kartën e të Drejtave të Njeriut, të Këshillit të Evropës, dhe pjesëmarrja në politikën e sanksioneve ndaj Rusisë duhet të jetë një parakusht.

Ndërkohë, Blockmans argumentoi se lista e pjesëmarrësve të ftuar tregon se referencat fillestare të Macron për të bashkuar kombet demokratike të Evropës rreth tryezës gjithashtu kanë mbetur prapa, përndryshe, nuk do të shiheshin liderët e Azerbajxhanit, potencialisht edhe të Turqisë, rreth tryezë dhe se fokusi i EPC po kalon nga një aleancë demokratike në një aleancë gjeopolitike.

"Dhe, sigurisht, gjeopolitika nuk përcaktohet domosdoshmërisht në përputhje me liritë themelore dhe demokracinë, por në termat e fuqisë dhe aftësisë për të ushtruar pushtet," theksoi ai.

komuniteti politik evropian samiti ne prage

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha