LIVE UPDATES
Bota

Kthesa e Benon, dëgjesa të rëndësishme këtë javë në komisionin hetimor për 6 janarin

Komisioni i posaçëm i Dhomës së Përfaqësuesve që po heton sulmin e 6 janarit të vitit 2021 ndaj Kapitolit të Shteteve të Bashkuara pritet të mbajë të martën seancën dëgjimore të radhës. Komisioni ka njoftuar se ajo do të përqëndrohet tek pjesëmarrja e grupeve të nacionalistëve të bardhë në sulmin ndaj Kongresit. Ndërkohë në një lëvizje të papritur, ish-këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Steve Bannon, njoftoi komisionin hetimor se është i gatshëm të dëshmojë. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Arash Arabasadi, dëgjesa e shtatë e komisionit pason një sesion me dyer të mbyllura që u mbajt javën e kaluar me një ish-këshilltar të lartë ligjor të Shtëpisë së Bardhë.

11 Korrik 2022, 18:43 Nga d.a.
Kthesa e Benon, dëgjesa të rëndësishme këtë
SHBA

SHBA- Ish-këshilltari i Shtëpisë së Bardhë gjatë mandatit të ish-Presidentit Trump, Steve Bannon, i cili po përballet me akuza penale, pasi refuzoi të shkonte në Kongres për të dëshmuar, ka njoftuar komisionin hetimor se është tani i gatshëm të dëshmojë.

Ligjvënësit thonë se kjo u komunikua nëpërmjet një letre të dorëzuar nga avokati i tij të shtunën. Ky zhvillim vjen ndërsa komisioni po përgatitet të bëjë publike disa nga gjetjet më të spikatura kundër ish-Presidentit Donald Trump. Zoti Bannon ishte shprehur në të kaluarën se mbrohej nga pretendimi i ish-presidentit për të ashtuquajturin imunitet të ekzekutivit, pretendimi nga i cili ish-Presidenti Trump me sa duket është tashmë i gatshëm të tërhiqet, thuhet në letrën e avokatit të zotit Bannon.

Të premten në Uashington, ish-këshilltari ligjor i Shtëpisë së Bardhë, Pat Cipollone, mbërriti në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara për të dëshmuar me dyer të mbyllura përpara komisionit hetimor. Zoti Cipollone ishte në atë kohë këshilltar i lartë ligjor i ish-Presidentit Trump.

Një tjetër ish-ndihmëse e lartë e shefit të stafit të Shtëpisë së Bardhë dëshmoi më herët se ish-Presidenti Trump ishte gjithnjë e më i zemëruar dhe i irrituar që po dështonin përpjekjet e tij për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020.

Ish-ndihmësja e Shtëpisë së Bardhë, Cassidy Hutchinson, tha gjatë dëshmisë se zoti Cipollone kishte paralajmëruar “për pasoja serioze ligjore” që përpara 6 janarit. Ajo tha se mëngjesin e sulmit, zoti Cipollone ishte shprehur se “do të na akuzojnë për të gjithë veprat e mundshme penale”.

“Do të shikoni gjatë seancave të ardhshme një pjesë të asaj që ai tha. Sigurisht, do të gjeni një pjesë të mirë në raportin (hetimor). Në asnjë pikë nuk pati kontradikta për ato çfarë kanë thënë të tjerët. Po ja lë pjesën tjetër komisionit që të na e prezantojë”, tha Ligjvënësi republikan Adam Kinzinger.

Nga ana e tij, ish-Presidenti Trump vazhdoi të kritikojë anëtarët e komisionit dhe punën e tyre. Ai shkruajti rishtazi në rrjetin “Truth Social”, një platformë e medias sociale e themeluar prej tij, se: “Përse Presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara do të donte të kishte biseda të rëndësishme dhe të sinqerta me Këshilltarin e tij ligjor në Shtëpinë e Bardhë, nëse do të ekzistonte qoftë edhe një mundësi e vogël që ky person, në rolin praktikisht të një juristi për vendin, mund të sillej një ditë përpara një komisioni partiak dhe haptazi armiqësor në Kongres?”.

E gjitha kjo pasoi javën kur kkreu i agjensisë së taksave, IRS, kërkoi të rishikohen kontrollet intensive financiare ndaj ish-Drejtorit të FBI-së, James Comey dhe ish-Zv.Drejtorit Andrew McCabe, të cilët u kritikuan shpesh dhe publikisht nga ish-Presidenti Trump gjatë mandatit të tij në detyrë.

Vetë zoti Trump u bë i pari presidenti amerikan i kohërave moderne që nuk bëri publike pasqyrat vjetore të taksave të tij.

Marrë nga VOA.

steve bannon donald trump sulmi ne kapitol

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra