LIVE UPDATES
Bota

Lukashenko takon ministrin rus: "Operacioni special” në Ukrainë vazhdon sepse Kievi nuk është i gatshëm të negociojë

Ministrat e Mbrojtjes të Rusisë dhe Bjellorusisë Sergei Shoigu dhe Viktor Khrenin nënshkruan një protokoll që ndryshon marrëveshjen ndërqeveritare për sigurimin e përbashkët të sigurisë rajonale në sferën ushtarake.

4 Dhjetor 2022, 14:44 Nga a.l
Lukashenko takon ministrin rus: "Operacioni special” në
Aleksandër Lukashenko

RUSI- Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko priti sot në Minsk ministrin rus të Mbrojtjes Segei Shoigu. Agjencia zyrtare e shtypit bjelloruse tha se “operacioni special” rus në Ukrainë vazhdon sepse Kievi nuk është i gatshëm të negociojë. 

"Nëse ata duan që rajoni ynë të jetojë në paqe, pavarësisht nga ato jashtë shtetit, Rusia dhe Bjellorusia janë gati. Nëse ata duan të luftojnë deri në ukrainasin e fundit, polin e fundit dhe mercenarin e fundit, atëherë kjo është e drejta e tyre. Por – vazhdoi presidenti bjellorus – as ne dhe as shërbimet tona speciale nuk e shohim se janë gati për negociata të plota dhe një marrëveshje të arsyeshme. Ne mendojmë se ata duan të vazhdojnë luftën. Epo, atëherë operacioni special nuk do të ndalet", tha Lukashenko, duke iu referuar Ukrainës dhe Shteteve të Bashkuara. 

Ministrat e Mbrojtjes të Rusisë dhe Bjellorusisë Sergei Shoigu dhe Viktor Khrenin nënshkruan një protokoll që ndryshon marrëveshjen ndërqeveritare për sigurimin e përbashkët të sigurisë rajonale në sferën ushtarake. Nënshkrimi i dokumentit u bë gjatë një takimi të krerëve të departamenteve ushtarake të të dy vendeve në Minsk, shkruajnë mediat e huaja. 

Presidenti rus Vladimir Putin dhe bashkatdhetari i tij bjellorus Alexander Lukashenko mund të takohen në margjinat e një ngjarjeje në dhjetor. Kështu deklaroi zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov. 

Mund të ketë një ngjarje të përbashkët që ne po shqyrtojmë. Sapo të kemi një marrëveshje, do të bëjmë një njoftim”, tha Peskov i pyetur nga gazetarët nëse pritet një takim mes dy liderëve në fund të këtij viti.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar se do të flasë “së shpejti” me presidentin rus Vladimir Putin për çështje që lidhen me sigurinë e “energjisë bërthamore civile” dhe termocentralit Zaporizhia, por vetëm nesër ai do të thirret nga drejtori i Zaporizhia dëgjon Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi.

Në një intervistë me Le Parisien, Macron kujtoi se gjatë vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara ai kaloi "shumë orë" duke diskutuar luftën në Ukrainë me presidentin amerikan Joe Biden "për të pasur një mandat të përbashkët". Më pas ai do të flasë me Grossin nesër dhe do të dëgjojë gjithashtu presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy. "Mbi këtë bazë, së shpejti do të jem në gjendje të zhvilloj bisedime konkrete me Presidentin Putin për energjinë bërthamore civile," tha shefi i Elysee.

Rusia do të ndalojë furnizimin me naftë për vendet evropiane pas vendimit të BE-së për të vendosur një kufi çmimi. Kështu deklaroi Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë pranë organizatave ndërkombëtare në Vjenë, Mikhail Ulyanov./Dosja.al

aleksandër lukashenko segei shoigu lufta ne ukraine

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it