LIVE UPDATES

lufta ne ukraine

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Sulmi rus në Ukrainë/ Bushati: Lufta është dhe e jona, denoncim ndaj agresionit të Putin - Politike
LIVE UPDATES
Politike

Sulmi rus në Ukrainë/ Bushati: Lufta është dhe e jona, denoncim ndaj agresionit të Putin

27 Shkurt 2022, 13:26 Nga DOSJA
Sulmi rus në Ukrainë/ Bushati: Lufta është dhe e jona,

TIRANË– Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati i bashkohet thirrjes së Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë në një apel për solidariteti me Ukrainën. Përmes një letre të nënshkruar nga 149 personalitete të ndryshme të jetës politike dhe diplomatike, ata sygjerojnë një sërë veprimesh në mbështetje të Ukrainës. Anëtarët e Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë nga i gjithë kontinenti u kanë bërë thirrje sot të gjitha qeverive të tyre që të “Bashkohen Me Ukrainën’” sipas ecfr.eu.

Ne, të nënshkruarit, evropianët nga i gjithë kontinenti ynë që jemi anëtarë të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, qëndrojmë me vendosmëri në solidaritet me popullin e Ukrainës.

Qeveria ruse, pa provokime, ka pushtuar një komb sovran demokratik në zemër të Evropës. Regjimi i Putinit, sipas fjalëve të Martin Kimanit, ambasadorit kenian në OKB, është “duke ndezur prushin e perandorive të vdekura”. Ne, të nënshkruarit, evropianët nga i gjithë kontinenti ynë, të cilët jemi anëtarë të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, qëndrojmë me vendosmëri në solidaritet me popullin e Ukrainës në përpjekjet e tyre për t’i rezistuar këtij rikolonizimi. Lufta e tyre është lufta jonë. E ardhmja e tyre qëndron në Evropë me ne, si evropianë mes evropianëve.

Ne u bëjmë thirrje të gjitha qeverive tona që të ‘Bashkohen Me Ukrainën’ duke:

-Denoncuar agresionin e Putinit dhe ekspozuar gënjeshtrat e tij:

Ne duhet të ekspozojmë gënjeshtrat e Putinit dhe të denoncojmë krimet e tij në çdo forum ndërkombëtar. Ne duhet të shpallim me zë të lartë se regjimi i Putinit ka shkelur hapur normat dhe ligjet më themelore evropiane të sjelljes ndërkombëtare.

-Sanksionuar regjimin e Putinit:

Ne duhet të vendosim sanksionet më të ashpra të mundshme ndaj Putinit dhe të gjitha shtyllave të regjimit të tij. Ne duhet të dëbojmë të gjithë personelin e shërbimeve ruse nga të gjitha vendet e BE-së.

-Mbështetur lirinë dhe sigurinë e ukrainasve:

Ne duhet të sigurojmë për ukrainasit në një kohë kur ata kanë nevojë duke dërguar të gjitha llojet e ndihmave për të gjithë ata që mund të qëndrojnë në Ukrainë dhe duke u ofruar strehim atyre që nuk munden. Ne gjithashtu duhet të anulojmë borxhin e Ukrainës dhe t’u lejojmë ukrainasve një periudhë speciale për të punuar në Bashkimin Evropian.

-Ndarë barrën brenda Evropës:

Shtetet evropiane duhet të mbështesin njëri-tjetrin në përpjekjet e tyre për të qëndruar me Ukrainën. Uniteti dhe solidariteti janë pikat tona të forta. Asnjë shtet i BE-së nuk duhet të mbajë vetëm barrën e mbështetjes së Ukrainës. Ne duhet të ndajmë kostot e sanksioneve, të ndihmojmë njëri-tjetrin për të zhvilluar alternativa ndaj energjisë ruse dhe të mirëpresim refugjatët ukrainas në çdo pjesë të Evropës.

Firmëtarët: https://ecfr.eu/article/europeans-stand-with-ukraine/

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike ditmir bushati lufta ukraine-rusi ditmir bushati lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë