LIVE UPDATES
Bota

Ndizen tensionet? Sulmohet baza ushtarake e mbështetur nga Irani në Irak, tre të plagosur, Izraeli dhe SHBA mohojnë përfshirjen

PMU, e quajtur edhe Forcat e Mobilizimit Popullor, është një forcë paraushtarake e mbështetur nga Irani me bazë në Irak. Ndryshe nga grupet e tjera të mbështetura nga Irani në rajon, PMU është e lidhur me qeverinë lokale dhe është e lidhur ngushtë me blloqet të lidhura me Iranin që kanë dominuar politikën në Irak për vite me radhë.

20 Prill 2024, 08:39 Nga r.ll
Ndizen tensionet? Sulmohet baza ushtarake e mbështetur nga Irani në
pamje nga shperthimet

IRAK- Të paktën tre persona u plagosën pasi pesë shpërthime tronditën një bazë ushtarake që i përkiste një milicie të mbështetur nga Irani në Irak. Shpërthimet ndodhën në një vend që i përkiste Njësive të Mobilizimit Popullor (PMU), sipas Muhannad al-Anazi, një anëtar i Komitetit të Sigurisë në Guvernatën e Babilonisë, në jug të kryeqytetit Bagdad. Shkaku i shpërthimit ende nuk dihet.  . Zyrtarët izraelitë dhe amerikanë thanë se asnjëri nuk ishte i përfshirë në shpërthim, një ditë pas një sulmi ushtarak në Iran, i cili i është atribuar Izraelit.

PMU, e quajtur edhe Forcat e Mobilizimit Popullor, është një forcë paraushtarake e mbështetur nga Irani me bazë në Irak. Ndryshe nga grupet e tjera të mbështetura nga Irani në rajon, PMU është e lidhur me qeverinë lokale dhe është e lidhur ngushtë me blloqet të lidhura me Iranin që kanë dominuar politikën në Irak për vite me radhë, shkruan CNN

PMU tha se shpërthimi ndodhi "në bazën ushtarake Kalsu në distriktin Al-Mashrou në autostradë, në veri të Guvernatorit të Babilonisë". Hetuesit aktualisht ndodhen në vendin e shpërthimit, i cili shkaktoi edhe dëme materiale, shtoi PMU.

Shpërthimi vjen në një kohë tensionesh të larta në Lindjen e Mesme, teksa Izraeli zhvillon luftë kundër Hamasit në Gaza, pasi grupi militant palestinez i mbështetur nga Irani nisi një inkursion vdekjeprurës në Izraelin jugor në tetor. Sulmet kokë më kokë këtë muaj kanë sjellë gjithashtu hapur një luftë e cila ishte në hije prej dekadash midis Izraelit dhe Iranit.

Izraeli kreu një sulm ushtarak ndaj Iranit herët të premten, tha një zyrtar amerika, në një përshkallëzim potencialisht të rrezikshëm. Izraeli nuk ka komentuar dhe Irani nuk e ka identifikuar burimin e sulmit, ndërsa nuk raportohet për dëme të mëdha. Pas shpërthimit në Irak, një zyrtar izraelit pretendoi se Izraeli nuk ishte i përfshirë.

Ndërkohë, Komanda Qendrore e SHBA-së postoi në mediat sociale: “Ne jemi në dijeni të raporteve që pretendojnë se Shtetet e Bashkuara kanë kryer sulme ajrore në Irak sot. Ato raporte nuk janë të vërteta. Shtetet e Bashkuara nuk kanë kryer sulme ajrore në Irak sot.”

Në vitin 2016, parlamenti irakian miratoi një projekt-ligj që njeh PMU-në si një ent qeveritar që vepron së bashku me ushtrinë irakiane. Organizata është një grup ombrellë, me disa forca që veprojnë nën krahun e saj – duke përfshirë Kataib Hezbollahun e fuqishëm të Irakut.

lufta ne lindjen e mesme irak izrael iran

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM