LIVE UPDATES
Bota

Nis bora në Kiev dhe miliona ukrainas mbeten ende pa energji elektrike

I ftohti po rrit gradualisht nevojat e konsumatorëve për energji dhe punëtorët po garojnë me kohën për të riparuar infrastrukturën e dëmtuar të energjisë, tha operatori i rrjetit Ukrenergo. Prodhuesit e energjisë ende nuk janë në gjendje të ushqejnë plotësisht rrjetin pas sulmeve raketore të Rusisë të mërkurën e kaluar dhe nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të ruajnë energjinë duke detyruar ndërprerjet e energjisë, shtoi ai.

27 Nëntor 2022, 16:05 Nga d.a.
Nis bora në Kiev dhe miliona ukrainas mbeten ende pa energji elektrike
Ukraine

UKRAINË- Bora po bie në Kiev dhe temperatura po lëviz rreth ngrirjes sot, ndërsa miliona banorë të kryeqytetit ukrainas dhe periferive të tij luftojnë për të përballuar ndërprerjet e energjisë dhe ngrohjes qendrore të shkaktuara nga sulmet ajrore ruse.

I ftohti po rrit gradualisht nevojat e konsumatorëve për energji dhe punëtorët po garojnë me kohën për të riparuar infrastrukturën e dëmtuar të energjisë, tha operatori i rrjetit Ukrenergo. Prodhuesit e energjisë ende nuk janë në gjendje të ushqejnë plotësisht rrjetin pas sulmeve raketore të Rusisë të mërkurën e kaluar dhe nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të ruajnë energjinë duke detyruar ndërprerjet e energjisë, shtoi ai.

“Regjimi i kufizimit të konsumit mbetet në fuqi për shkak të deficitit, i cili është rreth 20%,” tha Ukrenergo në një postim në Telegram.

Moska ka shënjestruar infrastrukturën kritike në javët e fundit, duke shkaktuar ndërprerje të gjerë të energjisë elektrike. Sulmet e së mërkurës së kaluar shkaktuan dëmin më të madh deri më sot, duke lënë miliona pa energji elektrike, ujë apo ngrohje, pasi merkuri ra nën 0 gradë Celsius.

David Arakhamiya, kreu i partisë së Presidentit Volodymyr Zelenskyy, parashikoi se Rusia do të nisë sulme të reja në infrastrukturë këtë javë, të cilat pritet të jenë "me të vërtetë të vështira".

Të shtunën mbrëma Zelensky tha se kishte kufizime në përdorimin e energjisë elektrike në 14 nga 27 rajonet e Ukrainës, përfshirë Kievin dhe periferitë e tij. Këto kufizime prekin më shumë se 100,000 konsumatorë në çdo rajon.

“Nëse konsumi rritet gjatë natës, mund të rritet edhe numri i ndërprerjeve të energjisë”, tha ai në fjalimin e tij të përditshëm, duke përsëritur apelin e tij drejtuar qytetarëve që të kursejnë energjinë.

Sinoptikanët parashikojnë se reshjet e borës në Kiev do të vazhdojnë deri në mesin e javës ndërsa temperaturat do të mbeten në nivele shumë të ulëta.

Sergej Kovalenko, kreu i kompanisë YASNO që furnizon me energji elektrike në Kiev, tha të shtunën se situata në qytet ishte përmirësuar, por mbeti "mjaft e vështirë". Ai shpjegoi se banorët duhet të kenë energji elektrike të paktën katër orë në ditë. 

“Nëse nuk keni pasur energji elektrike për të paktën katër orë dje, kontaktoni Rrjetin Elektrik të Kievit DTEK, kolegët do t'ju ndihmojnë të gjeni se cili është problemi”, ka shkruar ai në faqen e tij në Facebook.

YASNO është dega e shitjes me pakicë e DTEK, kompania më e madhe private e energjisë. Ukrenergo paralajmëroi se ndërprerjet do të vazhdojnë dhe u bëri thirrje konsumatorëve të kufizojnë përdorimin e energjisë.

david arakhamiya volodymyr zelenskyy

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre