LIVE UPDATES
Bota

Një mutacion i ri COVID-19 për të shitur vaksinat? Video-përgjimi që mund të 'fundosë' Pfizer

Videoja u hoq menjëherë nga YouTube. Megjithatë, 30 milionë njerëz arritën ta shikonin atë. Pfizer tha se me të vërtetë po kërkonte mutacione të reja të virusit, por vetëm për të bërë vaksina më të mira.

30 Janar 2023, 19:02 Nga a.l
Një mutacion i ri COVID-19 për të shitur vaksinat?
Pfizer

SHBA- Një video-përgjim i siguruar nga një gazetar të Project Veritas ka ngritur dyshime mbi aktivitetin e kompanisë 'Pfizer'. Në një bashkëbisedim me gazetarin punonjësi i kompanisë zbulon sesi kompania po eksploronte shtamet e qëllimshme mutuese të koronavirusit për të përfituar nga vaksinat e ardhshme të mRNA. Jordon Trishton Walker, i listuar si drejtor i kërkimit dhe zhvillimit, biznesit strategjik dhe planifikimit shkencor të Pfizer për mRNA, pretendon se kompania e tij po heton një mënyrë për të "mutuar" koronavirusin për të vazhduar me shitjen e vaksinave, shkruajnë mediat e huaja. 

Dialogu në video:

Jordon Trishton ëalker: A e dini se si virusi vazhdon të ndryshojë? Pra, një nga gjërat që po eksplorojmë është, si p.sh., pse nuk e ndryshojmë atë vetë për t'u fokusuar në mënyrë që të mund të krijojmë… të zhvillojmë vaksina të reja, apo jo? Pra, duhet ta bëjmë. Nëse do ta bëjmë këtë, megjithatë, ka rrezik, siç mund ta imagjinoni. Askush nuk dëshiron të zotërojë një kompani farmaceutike që ndryshon viruset. A duam ta bëjmë këtë? Epo, kjo është, për shembull, një nga gjërat që ne po shikojmë, si për të ardhmen, si ndoshta do të krijojmë versione të reja të vaksinës dhe gjëra të tilla.

Gazetari: Mirë. Pra, a po mendon më në fund Pfizer për mutacionin e Covid?

Jordon Trishton ëalker: Epo, ne nuk ia themi këtë publikut.

Gazetari: Kur do të zbatojë Pfizer një mutacion të gjithë këtyre viruseve?

Jordon Trishton ëalker: Nuk e di. Varet nga mënyra se si funksionojnë të gjitha eksperimentet, sepse kjo është ajo që ne po përpiqemi të bëjmë.

Gazetarja: Më tingëllon si fitim i kërkimit të funksionit.

Cila është përgjigja e Pfizer?

Kush është në video? Project Veritas, i cili postoi videon, pretendon se është Jordan Tristan Walker. Gjetja e gjurmëve të tij është shumë e vështirë, nuk ka profile në rrjetet sociale, madje ai e ka fshirë faqen e tij në LinkedIn. Por Interneti mban mend gjithçka, profili i tij mbeti në cache, ku Pfizer tregohet nga vendi i punës, dhe pozicioni është drejtori i kërkimit dhe planifikimit strategjik të kompanisë. Dihet gjithashtu se ëalker ka studiuar në Texas Southwestern University, ka një doktoraturë në mjekësi. Nuk ka asnjë informacion në faqen e internetit të Pfizer për këtë.

Si reagoi Pfizer? Videoja u hoq menjëherë nga YouTube. Megjithatë, 30 milionë njerëz arritën ta shikonin atë. Pfizer tha se me të vërtetë po kërkonte mutacione të reja të virusit, por vetëm për të bërë vaksina më të mira.

Kush janë Project Veritas? Një grup aktivistësh amerikanë që janë të angazhuar në hetime të pavarura, duke përfshirë filmime të fshehta, provokime dhe metoda të tjera jo plotësisht të ligjshme. Në periudha të ndryshme, ata publikuan materiale për mashtrime në zgjedhjet amerikane dhe skandale seksuale që përfshinin punonjës të CNN. Mediat kryesore amerikane i akuzojnë ata për teori konspirative, falsifikim dhe afërsi me radikalët e djathtë.

Pfizer është prodhuesi më i madh në botë i vaksinave kundër koronavirusit (dhe gjithashtu Viagra dhe ilaçe të tjera të dobishme). Në vitin 2021, në vazhdën e Covid-it, fitimi i kompanisë u dyfishua në krahasim me vitin 2020. Në fund të vitit 2022, të ardhurat ranë sërish me 6%.

jordon trishton walker

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh