LIVE UPDATES
Bota

'Ramë dakord për këtë'/ Rrëfimi i ish-mercenarit të Wagnerit: E dinim që ishim 'mish për top' për Putinin në luftën me Ukrainën

Në luftën kundër Ukrainës, mercenarët e Wagner u dërguan në vijat e frontit.

30 Janar 2023, 18:22 Nga a.l
'Ramë dakord për këtë'/ Rrëfimi i
Wagner

RUSI- Shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozchin, thuhet se ka rekrutuar tashmë rreth 30,000 burra nga burgjet ruse. Oleg B.* e dinte se çfarë donte, lirinë. Jashtë burgut rus ai ishte për vepra penale të drogës. Kur njerëzit nga grupi Wagner vizituan koloninë, ata premtuan një marrëveshje "Kushdo që mbijeton gjashtë muaj do t'i jepet amnisti. B ra dakord". 

Pasi përfundoi trajnimin e tij të rekrutimit në Luhansk të pushtuar në Ukrainën lindore, ai u vendos vetëm për një muaj, duke kaluar dy ditë në vijën e parë të llogoreve. Pak para Krishtlindjeve ai u kap nga ukrainasit.

Gazeta e përditshme “Die Welt” takoi Oleg B. në një kamp të burgosurish lufte në Ukrainën perëndimore. Ai ishte informuar paraprakisht se gazetarët do ta vizitonin dhe vendosi të fliste me ta për trupën e Wagner-it dhe kohën e tij gjatë luftës.

B. luftoi për forcën mercenare të Yevgeny Prigozhin (61). Edhe para se Rusia të sulmonte Ukrainën, ushtria private kishte luftuar për interesat ruse jashtë vendit për vite me radhë, në Siri, Sudan, Republikën e Afrikës Qendrore, Madagaskar, Libi, Venezuelë, Mozambik dhe Mali – pa u përfshirë në statistikat zyrtare humbjet e tyre, shkruajnë mediat e huaja. 

Në luftën kundër Ukrainës, mercenarët e Wagner u dërguan në vijat e frontit. Bosi i Wagner-it së shpejti do të zgjeronte trupat e tij dhe madje mori një licencë për të rekrutuar nga burgjet ruse, vrasës, hajdutë, mashtrues, banditë ose tregtarë droge – duke përfshirë Oleg B. Të gjithë lejohen të shkojnë në betejë për Wagner.

Konventa e Gjenevës për mbrojtjen e personelit ushtarak të plagosur dhe të sëmurë nuk zbatohet për mercenarët Wagner, por vetëm për ushtarët e ushtrive të rregullta. Në Ukrainë ai nuk pa gjë tjetër veç luftëtarëve të Wagner-it, thotë B. Nga trajnimi i tij në Ukrainën lindore, logjistika në prapavijë deri në front, asgjë përveç luftëtarëve të Wagner-it, pa ushtarë të rregullt. Sepse Wagner është aty për të hapur rrugën për ushtrinë e rregullt.

Për këtë qëllim, Prigozhin rekrutoi rreth 30,000 burra nga burgjet ruse. Sipas vlerësimeve të Ukrainës, 80 për qind tashmë janë vrarë, plagosur ose kapur në Ukrainë. B. thotë se ai është ndoshta i vetmi i mbijetuar nga grupi i tij prej 50 personash: "Ne e dinim që ishim mish dhe ramë dakord për këtë.

oleg b

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh