LIVE UPDATES
Bota

Marrëdhënia Scholz dhe Berbock s'po shkon mirë në Gjermani! Kancelari e ka keq me ministren e Jashtme, RASTET kur e ka nxjerrë 'blof'

Kancelarja gjermane dhe ministri i Jashtëm i Gjelbër thonë gjëra të ndryshme për luftën e Rusisë në Ukrainë.

30 Janar 2023, 17:50 Nga k.m.

 

Marrëdhënia Scholz dhe Berbock s'po shkon mirë në
Olaf Scholz dhe Analena Berbock

 

“Nuk do të ketë luftë mes NATO-s dhe Rusisë. Kjo është e përjashtuar nga ana jonë. Ne do të bëjmë gjithçka për të parandaluar që kjo të ndodhë,"- tha kancelari gjerman Olaf Scholz pak para se avioni i tij të ulej në Buenos Aires në fundjavë. Mirëpo, mesazhi i tij nuk iu dërgua qeverisë argjentinase por... Berlinit.

Vetëm 24 orë më parë, Ministrja e Jashtme, Analena Berbock, pohoi teksa iu drejtua gazetarëve: Ne po bëjmë një luftë kundër Rusisë.

"Një ministre e Jashtme duhet të dijë se për çfarë po flet,"-tha ish-zëdhënësja e qeverisë, Bela Ada, në një intervistë për TV BILD. Në Kancelari, video e ministres shkaktoi tmerr dhe siklet. Vetëm kur u pyet nga gazeta gjermane “Bild”, 42-vjeçarja Berbock nxitoi për të korrigjuar me takt deklaratën e saj.

Për Scholz-in, politika e jashtme është përparësia imediate e qeverisë së tij. Duke bërë një turne të madh në Amerikën e Jugut, duke vizituar Argjentinën, Kilin dhe Brazilin, Scholz kthehet nesër. Udhëtimet diplomatike, Scholz ka preferuar t'i bëjë vetë pasi Burbok ka bënë në disa gabime verbale muajt e fundit.

“Gabimet e Burbokut janë regjistruar me saktësi në Kancelari,”- thotë një i brendshëm i koalicionit qeverisës, në kushte anonimiteti.

Megjithatë, kohët e fundit ka pasur raste të përsëritura që ai të acarohet me ministrin e tij të jashtëm, siç thekson gazeta Bild. Në shtator, Berbock udhëtoi për në Kiev dhe nga toka ukrainase i kërkoi qeverisë së Berlinit një vendim të shpejtë për dërgimin e tankeve. Sigurisht, nuk ishte konsult

Edhe për çështjen e Kinës, Scholz dhe Burbock shprehën pikëpamje të ndryshme. Disa orë përpara vizitës së Scholz në Pekin nëntorin e kaluar, Burbock paralajmëroi kancelarin gjermane, në një konferencë shtypi, se ai duhet të kritikonte ashpër regjimin komunist, veçanërisht për të drejtat e njeriut. Madje pretendoi se udhëtimi i tij drejt Pekinit ishte gabim. 

Nga ana e tij, Scholz injoroi kritikat e saj. Ai udhëtoi për në Kinë dhe negociatat sollën dënimin e kërcënimeve të Rusisë nga presidenti kinez Xi Jinping. Pas kësaj, Burbock theksoi se sa i përshtatshëm dhe i rëndësishëm ishte udhëtimi i kancelarit gjerman.

Tetorin e kaluar, një takim ministror i nivelit të lartë ishte planifikuar për marrëdhëniet gjermano franceze, që ishin mjaft të tensionuara.

Burbock njoftoi se nuk mund të shkonte në Paris sepse do të ishte me pushime me familjen e saj. Sipas pjesëmarrësve në takim, kancelari inkurajoi pjesëmarrjen e saj duke i bërë një ofertë bujare: një aeroplan qeveritar për ta marrë dhe për ta kthyer në vendin ku po pushonte në mbrëmje. Por Burbok i kishte thënë qartë: Unë jam me pushime. Pak orë më vonë, francezët anuluan takimin.

Për sa i përket politikës së brendshme në Gjermani, Burbock, ndryshe nga kancelari kishte paralajmëruar që në korrikun e kaluar për kryengritje popullore në Gjermani nëse furnizimi me gaz natyror ndërpritej. Nga ana e tij, Scholz  këmbënguli se qeveria e tij po bënte gjithçka që mundet për të mbajtur situatën nën kontroll.

olaf scholz analena berbock gjermani

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN