LIVE UPDATES
Bota

Përgjimet e telefonit të Androulakis, reagon Mitsotakis: Nuk kisha dijeni, ajo është gabim

Reuters shkruan se rasti, i cili shpërtheu javën e kaluar, ka ndezur bujë, me partitë opozitare që kërkojnë një hetim të plotë dhe etiketimin e zbulimeve personale të Watergate të Mitsotakis.

8 Gusht 2022, 20:50 Nga I.A
Përgjimet e telefonit të Androulakis, reagon Mitsotakis: Nuk
Kyriakos Mitsotakis

GREQI- Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis përsëriti të hënën se ai nuk ishte në dijeni se telefoni i kreut të Partisë Socialiste (PASOK) Nikos Androulakis ishte përgjuar në vitin 2021, duke kërkuar të distancohej nga një skandal politik në rritje. Reuters shkruan se rasti, i cili shpërtheu javën e kaluar, ka ndezur bujë, me partitë opozitare që kërkojnë një hetim të plotë dhe etiketimin e zbulimeve personale të ëatergate të Mitsotakis.

Kryeministri, partia e të cilit do të përballet me zgjedhje vitin e ardhshëm, i kërkoi falje Androulakis të shtunën, duke thënë se ai nuk kishte njohuri për rubinetin e shërbimit të inteligjencës dhe se nuk do ta kishte miratuar atë. Të hënën Mitsotakis shtoi në një fjalim para kombit: Ajo që ndodhi mund të ketë qenë e ligjshme, por ishte një gabim. Unë nuk e dija dhe padyshim që nuk do ta kisha lejuar kurrë.

Ai tha se kishte marrë vesh për përgjimin e Androulakis vetëm "disa ditë më parë" dhe njoftoi gjithashtu masa për të forcuar kontrollin e operacioneve të shërbimit të inteligjencës EYP dhe për të rritur transparencën mbi praktikat e tij. Ai tha se shërbimi i inteligjencës EYP kishte nënvlerësuar dimensionin politik të përgjimit të tij, i cili, megjithëse ishte në përputhje me ligjin, ishte politikisht i papranueshëm.

Androulakis, një anëtar i Parlamentit Evropian që nga viti 2014, i cili u zgjodh kryetar i partisë PASOK në dhjetor 2021, tha të premten se kishte mësuar se EYP dëgjonte bisedat e tij në fund të vitit 2021. Duke reaguar ndaj asaj që ai e quajti gabimi ligjor të Mitsotakis, Androulakis tha se kryeministri ishte përpjekur të blinte kohë me adresën televizive të së hënës, por se së shpejti do t'i duhej të përballej me të vërtetën.

"Unë nuk do të pranoj asnjë mbulim, ora po shkon kundër tij," tha Androulakis në një deklaratë, duke shtuar se Mitsotakis ishte përpjekur të ulte një çështje që lidhet me ndarjen e pushteteve në Greqi.

PASOK është partia e tretë më e madhe politike në Greqi dhe ishte për dekada rivali kryesor politik i partisë konservatore të Mitsotakis, Demokracia e Re. Javën e kaluar kreu i EYP Panagiotis Kontoleon dhe shefi i kabinetit të kryeministrit Grigoris Dimitriadis dhanë dorëheqjen e papritur për këtë rast. Opozita kryesore politike, partia e majtë Syriza, tha se Mitsotakis kishte dështuar t'u përgjigjej pyetjeve të ndezura, duke përfshirë pse Androulakis u konsiderua një kërcënim i sigurisë kombëtare dhe u përgjua. Mitsotakis tha se rasti theksoi nevojën për filtra shtesë sigurie në operacionet e inteligjencës, duke propozuar rritjen e mbikëqyrjes së shërbimit të spiunazhit nga komisioni i parlamentit për institucionet dhe transparencën.

kyriakos mitsotakis nikos androulakis

Sondazh

Poll

Bota 8 Gusht 2022, 17:43 I.A

Cila është situata në Ukrainë?

Foto nga Ukraina UKRAINË- Lufta në Ukrainë është ndezur tashmë për më shumë se pesë muaj. Këtu &eum...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE