LIVE UPDATES
Bota

Petr Pavel, poligloti dhe heroi i luftës që mori presidencën çeke

Duke ndjekur hapat e të atit, Paveli iu nënshtrua një arsimimi ushtarak në ish-Çekosllovakinë, e cila më pas drejtohej nga komunistët e mbështetur nga Kremlini. Ai u bashkua me Partinë Komuniste, si rivali i tij miliarder Babish, dhe shpejt u ngjit në gradat e ushtrisë, duke studiuar për t'u bërë agjent i inteligjencës për regjimin. Kritikët e fajësojnë atë për të kaluarën e tij komuniste, megjithëse Pavel e ka mbrojtur veten duke thënë se anëtarësimi në parti ishte "normal" në familjen e tij dhe pse e quajti atë një "gabim".

28 Janar 2023, 17:48 Nga F.M
Petr Pavel, poligloti dhe heroi i luftës që mori presidencën
Petr Pavel

ÇEKI- Ish-gjenerali Petr Pavel ka fituar një tjetër fushatë të ashpër, këtë herë në kutinë e votimit. 61-vjeçari me mjekër, një veteran i dekoruar që mori pjesë në një mision paqeruajtës të lartë në Ballkan dhe përfaqësoi vendin e tij si një gjeneral i nivelit të lartë të NATO-s, u zgjidh Presidenti i Çekisë këtë të shtunën, duke mposhtur ish-kryeministrin miliarder Andrej Babish. Pavel mori 57.8% të votave krahasuar me 42.2% që kishte Babish.

Duke ditur të kaluarën e tij ushtarake, ai është zotuar të sjellë "rend" në Republikën Çeke, një anëtare e BE-së dhe NATO-s me 10 milionë banorë, e goditur nga inflacioni rekord dhe trazirat ekonomike për shkak të luftës në Ukrainë.

"Nuk mund të injoroj faktin që njerëzit këtu ndjejnë gjithnjë e më shumë kaos, çrregullim dhe pasiguri. Se shteti ka pushuar disi së funksionuari," tha Pavel në faqen e tij gja fushatës.

“Ne duhet ta ndryshojmë këtë”, shtoi ai. "Ne duhet të luajmë sipas rregullave, të cilat do të jenë të vlefshme për të gjithë njësoj. Ne kemi nevojë për një spastrim të përgjithshëm."

Nga komunist në hero lufte

Duke ndjekur hapat e të atit, Paveli iu nënshtrua një arsimimi ushtarak në ish-Çekosllovakinë, e cila më pas drejtohej nga komunistët e mbështetur nga Kremlini. Ai u bashkua me Partinë Komuniste, si rivali i tij miliarder Babish, dhe shpejt u ngjit në gradat e ushtrisë, duke studiuar për t'u bërë agjent i inteligjencës për regjimin. Kritikët e fajësojnë atë për të kaluarën e tij komuniste, megjithëse Pavel e ka mbrojtur veten duke thënë se anëtarësimi në parti ishte "normal" në familjen e tij dhe pse e quajti atë një "gabim".

Kur perdja e hekurt u shemb në vitin 1989, Pavel hoqi ID-në e partisë së tij, por vazhdoi kursin e inteligjencës. Mes konfliktit në ish-Jugosllavi, Pavel, i trajnuar si parashutist elitar dhe që mbante gradën e Nënkolonelit në atë kohë, ndihmoi në evakuimin e trupave franceze të ngecura në mes të betejave midis kroatëve dhe paraushtarakëve serbë etnikë në Kroaci, duke fituar kështu dhe Kryqin ushtarak francez për trimëri.

"Ne u futëm në disa situata të tensionuara dhe ai gjithmonë i menaxhonte ato me maturi dhe qetësi," tha gjenerali çek në pension Alesh Opata, i cili punoi me Pavel.

Më vonë ai studioi në shkollat ​​e trajnimit ushtarak në Britani, duke marrë një master nga King's College në Londër. Pasi vendi i tij u bashkua me NATO-n në 1999, Pavel shpejt u ngjit në radhët e aleancës, duke u bërë zyrtari më i lartë ushtarak i saj në 2015. Me gjoksin e mbushur plot dekorime, Pavel doli në pension në vitin 2018.

Cilat janë pikëpamjet e tij politike?

Pavel kandidoi si i pavarur dhe ishte më i fuqishmi nga tre kandidatët e mbështetur nga koalicioni liberal-konservator SPOLU, i ish-presidentit Milosh Zeman. Ai ka argumentuar për rishpërndarje më të mirë të pasurisë dhe taksim më të madh të të pasurve duke mbështetur politikat progresive për çështje si martesat e të njëjtit seks dhe eutanazia. Duke e pozicionuar veten si një kundërpeshë ndaj populizmit, Pavel ankoron Republikën Çeke në NATO dhe dëshiron ta rreshtojë vendin e tij me Bashkimin Evropian.

"Çështja kryesore në lojë është nëse kaosi dhe populizmi do të vazhdojnë të frenohen ose ne do t'i rikthehemi respektimit të rregullave... dhe ne do të jemi një vend i besueshëm për aleatët tanë," tha ai pasi fitoi ngushtë raundin e parë zgjedhor.

Një mbështetës i vendosur i Ukrainës, rivalët politikë të Pavelit kanë pretenduar se ai po e shtynte vendin në një luftë me Rusinë.

"Unë e di se çfarë është lufta dhe sigurisht që nuk ia dëshiroj askujt", tha Pavel. "Gjëja e parë që do të bëja është të përpiqem ta mbaj vendin sa më larg luftës që të jetë e mundur."

Shpesh veshur me xhinse, sportive apo dhe një xhaketë lëkure, Pavel është një poliglot, flet çekisht, anglisht, frëngjisht dhe rusisht si dhe i pëlqen motoçiklizmi. Ai ka një licencë që e lejon atë të mbajë një armë zjarri dhe është i martuar me një ushtare tjetër, Eva Pavlová.

petr pavel

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave