LIVE UPDATES
Bota

Pse po përballet Kina me një shpërthim vdekjeprurës të koronavirusit?

Protestat popullore hoqën bllokimet e rrepta, por ekspertët thonë se sistemi shëndetësor është i ekspozuar.

4 Dhjetor 2022, 16:18 Nga k.m.
Pse po përballet Kina me një shpërthim vdekjeprurës të
Foto ilustruese

KINË- Përballë mundësisë së një shpërthimi të shpejtë të Covid-it dhe pasojave tragjike, Kina u kthye në një vend që ndodhet vazhdimisht në gatishmëri kundër koronavirusit. Xi Jinping, lideri më i fuqishëm i Kinës që nga Mao Ce Duni, ka qenë një avokat i kësaj qasjeje izolacioniste. Tani Pekini ka vendosur të lëvizë në një drejtim tjetër. Sun Chunlan, zëvendëskryeministri i qeverisë dhe shefi anti-Covid, njoftoi javën e kaluar se sistemi shëndetësor i vendit i kishte "rezistuar testit" të Covid-19 dhe Kina ishte në një "situatë të re".

Përballë protestave kombëtare më të përhapura që nga shtypja e përgjakshme ndaj protestuesve në sheshin Tiananmen në 1989, qeveria kineze braktisi papritur politikën e saj "zero-Covid".

Në veçanti, siç raportohet nga Guardian, në Pekin, njerëzit po përgatiteshin të shkonin në qendrat tregtare ose transportin publik pa një test negativ. Diku tjetër, ata u lejuan të hynin në parqe dhe supermarkete pa kontrolle. Për gati tre vjet, autoritetet kanë luftuar për të mbajtur Covid-in jashtë vendit, duke përdorur çdo mjet, pavarësisht kostos tragjike për individët dhe dëmeve të tmerrshme që i kanë shkaktuar ekonomisë.

Problemi, paralajmërojnë epidemiologët, është se qëndrimi i Pekinit nuk pasqyron studimet e ndikimit të Omicron dhe vendi është i përgatitur keq për një valë infeksionesh vdekjeprurëse Covid me të cilat mund të përballet së shpejti.

 “Kina duhet të gjejë një rrugëdalje nga kjo. Kështu që unë mendoj se është shumë e dobishme që ata të jenë në gjendje të argumentojnë se virusi ka evoluar në një farë mënyre që e bën më të lehtë hapjen”, tha Linda Bauld, një profesoreshë e shëndetit publik në Universitetin e Edinburgut, sipas Guardian.

Kina ka përqindje relativisht të ulëta të vaksinimit dhe dozave shtesë, veçanërisht në mesin e të moshuarve vulnerabël - vetëm 40% e atyre mbi 80 vjeç kanë marrë injeksione përforcuese. Pothuajse askush nuk ka antitrupa natyralë nga infeksionet e mëparshme.

kine koronavirusi ne kine

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it