LIVE UPDATES
Bota

30 vjet nga dërgimi i SMS: Nga mesazhi i parë i dërguar deri më sot

Dërgimi i mesazheve vazhdon të jetë një nga mjetet më të njohura të komunikimit në mbarë botën.

4 Dhjetor 2022, 16:10 Nga k.m.
30 vjet nga dërgimi i SMS: Nga mesazhi i parë i dërguar deri
Foto ilustruese

Një SMS e thjeshtë ishte fillimi për dërgimin e mesazheve.

"Gëzuar Krishtlindjet" shkroi programuesi Neil Papworth në kompjuterin e tij teksa dërgoi mesazhin e parë me tekst më 3 dhjetor 1992 në celularin e një drejtuesi të Vodafone, Richard Jarvis. Por ai nuk mori asnjë përgjigje. 30 vjet më parë nuk kishte telefona celularë me teknologjinë e duhur për t'i lejuar ata të dërgonin dhe të merrnin mesazhe me tekst. Por kjo ndryshoi vetëm 15 muaj më vonë.

Sinjali i parë i fillimit për dërgimin e mesazheve të shkurtra u dha 15 muaj më vonë në Hanover, në ekspozitën e kompjuterëve CeBIT në 1994. Në vitet që pasuan pati një bum të madh në dërgimin e mesazheve. Në vitin 2012, qytetarët gjermanë dërguan pothuajse 60 miliardë mesazhe, një vit rekord! Deri atëherë çmimet tashmë kishin rënë ndjeshëm. Kur SMS u bë e zakonshme, ofruesit e rrjeteve celulare ngarkuan tarifa shumë të larta për mesazhet me tekst prej 160 karakteresh.

SMS mbijeton edhe sot e kësaj dite

Në fillim, dërgimi i mesazheve nuk ishte një proces veçanërisht i lehtë. Përdoruesit e vjetër të telefonave celularë mund të mbajnë mend telefonat celularë që kishin vetëm shifrat 0 deri në 9. Secilës prej këtyre shifrave iu caktuan një numër shkronjash dhe karakteresh që kërkonin shtypje të shumta të butonave për t'u aktivizuar.  Megjithatë, sot, përdoruesit e smartfonëve thjesht mund të diktojnë mesazhe me zërin e tyre. Hulumtimi i Bitkom regjistron se gjysma e përdoruesve i diktojnë mesazhet e tyre në këtë mënyrë. Gjithashtu nuk ka më një kufi për personazhet që mund të dërgoni.

Komunikimi me shkrim mbetet mjaft i popullarizuar. Me fjalë të tjera, mesatarisht 10 deri në 20 mesazhe dërgohen në një celular në ditë.

 

sms

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…