LIVE UPDATES
Bota

Situata energjitike, Macron: Pa panik, Jemi të përgatitur për rastet ekstreme

Macron mohoi se rreziku i ndërprerjeve të energjisë elektrike ishte për shkak të menaxhimit joadekuat të programit të rifillimit të reaktorit bërthamor të EDF.

4 Dhjetor 2022, 16:02 Nga I.A
Situata energjitike, Macron: Pa panik, Jemi të përgatitur për
Emmanuel Macron

FRANCË- Presidenti francez Emmanuel Macron tha se nuk kishte arsye për panik për ndërprerjet e mundshme të energjisë këtë dimër. Por ai u bëri thirrje qytetarëve të përdorin më pak energji dhe ndërmarrjes shtetërore EDF të rifillojë reaktorët bërthamorë për të parandaluar ndërprerjet në rast të motit të ftohtë.

Në një intervistë me stacionin televiziv francez TF1 të regjistruar gjatë vizitës së tij shtetërore në Shtetet e Bashkuara këtë javë, Macron mohoi se rreziku i ndërprerjeve të energjisë elektrike ishte për shkak të menaxhimit joadekuat të programit të rifillimit të reaktorit bërthamor të EDF.

“Së pari, le të jemi të qartë: pa panik! Është legjitime që qeveria të përgatitet për rastet ekstreme që do të nënkuptonin ndërprerjen e energjisë elektrike për disa orë në ditë nëse nuk do të kishim energji të mjaftueshme”, tha Macron.

EDF është përballur me një numër të paprecedentë ndërprerjesh në flotën e saj të reaktorëve bërthamorë pas punës së riparimit, duke reduktuar prodhimin bërthamor në një nivel më të ulët 30-vjeçar, ashtu si Evropa përpiqet të zëvendësojë furnizimet me gaz rus, të cilat Moska i ndërpreu si hakmarrje për sanksionet e BE-së të vendosura në 24 shkurt.

Kreu i operatorit francez të rrjetit të energjisë RTE tha të enjten se Franca mund të përballet me "disa ditë" ndërprerje të energjisë këtë dimër dhe qeveria ka filluar të informojë autoritetet lokale se si të trajtojnë çdo ndërprerje.

“Këta janë skenarë fiktive, por nëse të gjithë ne i përmbahemi planit të maturisë të paraqitur nga kryeministri disa muaj më parë, dhe veçanërisht ulim konsumin tonë me 10 për qind në krahasim me nivelet normale… dhe nëse EDF vazhdon punën e saj… atëherë po, ne mundemi kalojeni këtë periudhë, edhe nëse muajt dhjetor dhe janar rezultojnë të ftohtë”, tha Macron.

emmanuel macron edf

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it