LIVE UPDATES
Bota

REL: Bashkëpunëtorja thotë se nënës së Navalnyt iu dha një ultimatum për të varrosur të birin në mënyrë sekrete

Nëse nëna e Navalnyt nuk do të pajtohej brenda tri orësh, zyrtarët thanë se do ta varrosnin Navalnyn në burgun e njohur si “Ujku i Arktikut”.

23 Shkurt 2024, 19:35 Nga S.N

 

REL: Bashkëpunëtorja thotë se nënës së Navalnyt iu
Alexei Navalny

RUSI- Ish-zëdhënësja e politikanit opozitar, Aleksei Navalny, Kira Yarmysh, tha se zyrtarët nga Komiteti Hetues i Rusisë i dhanë një ultimatum nënës së tij që ajo të pajtohej menjëherë që të varroste trupin e tij pa një ceremoni publike, ose ata do ta varrosnin në hapësirën e burgut në Arktik ku ai vdiq një javë më parë.

Ultimatumi, Yarmysh tha, u lëshua rreth orës 15:00. Nëse nëna e Navalnyt nuk do të pajtohej brenda tri orësh, zyrtarët thanë se do ta varrosnin Navalnyn në burgun e njohur si “Ujku i Arktikut”. Lyudmila Navalnaya, tha Yarmysh, refuzoi të negocionte me Komitetin Hetues, duke thënë se ky institucion nuk është i autorizuar që të vendosë se ku dhe si djali i saj do të varroset.

Lajmi për ultimatumin nuk ka mundur të verifikohet menjëherë dhe nuk ka asnjë koment nga autoritetet e burgjeve apo nga Komiteti Hetues për këtë çështje. Yarmysh tha se Navalnaya ka insistuar se sipas ligjit, trupi i të birit të saj duket t’i dorëzohet asaj brenda dy ditësh, pasi shkaku i vdekjes së tij zyrtarisht është përcaktuar. Ky afat skadon më 24 shkurt.

“Navalnaya insiston se autoritetet duhet ta lejojnë që të organizojë varrimin dhe ceremoninë lamtumirëse në përputhje me traditat”, shkroi Yarmysh në rrjetet sociale.

Një ditë më herët, nëna e Navalnyt tha se hetuesit e kanë lejuar më 21 shkurt që ta shohë trupin e djalit të saj të ndjerë që gjendej në qytetin Salehard të Arktikut, por autoritetet refuzuan që t’ia dorëzonin trupin për varrim. Navalnaya tha se ajo ka nënshkruar certifikatën e vdekjes, duke theksuar se autoritetet po shkelin ligjin, duke mos ia dorëzuar trupin e të birit. Ajo po ashtu tha se dëshiron që varrimi i Navalnyt të jetë publik, në mënyrë që mbështetësit e tij të mund të marrin pjesë.

Navalnaya ka tentuar që të ketë qasje te trupi i djalit të saj që kur ai vdiq në burg më 16 shkurt. Zyrtarët e burgjeve thanë se kritiku i Kremlinit vdiq pasi u rrëzua pas ecjes jashtë qelisë ku mbahej. Grupet për të drejtat e njeriut dhe bashkëpunëtorët e Navalnyt kanë akuzuar autoritetet se nuk po dorëzojnë trupin e tij me qëllim që të fshehin shkakun e vdekjes.

Navalny,47 vjeç, një prej kritikëve më të zëshëm të presidenti rus, Vladimir Putin, po vuante një dënim të gjatë për akuza për ekstremizëm që janë cilësuar nga shumë si të nxitura politikisht.

Marrë nga REL

alexei navalny rusi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni