LIVE UPDATES
Bota

Rriten rastet e Covid-19 në Ishujt Marshall, 75% e popullsisë pozitiv, mbyllen shkollat

Numrii infeksioneve të Covi-19 janë rritur në ishujt Marshall. Sekretari i Shëndetësisë Jack Niedenthal, ditën e diel tha se rreth 75% e testeve në të gjithë vendin njerëzit po rezultonin pozitiv.

15 Gusht 2022, 07:55 Nga s.s
Rriten rastet e Covid-19 në Ishujt Marshall, 75% e popullsisë pozitiv,
Ishujt Marshall

ISHUJT MARSHALL- Në ishujt Marshall, Oqeanin Paqësor numri i infeksioneve me Covid-19 është rritur që nga e premtja e kaluar. Këto shifra të fundit nënkuptojnë se një në dhjetë banorë të qytetit janë infektuar ditët e fundit. Sekretari i Shëndetësisë Jack Niedenthal, ditën e diel tha se rreth 75% e testeve në të gjithë vendin njerëzit po rezultonin pozitiv.

Ishujt Marshall, të cilët kanë një popullsi prej 59 mijë banorësh, ishin një nga kombet e fundit në botë që ishin të paprekura nga Covid-19, përpara se të identifikoheshin dy raste në tetor 2020 dhe dyshja që rezultuan pozitiv kishin ardhur nga SHBA.

Të hënën, u konfirmua përhapja e parë lokale dhe qeveria shpalli një "gjendje katastrofike të shëndetësisë", duke mbyllur shkollat ​​dhe duke futur një sërë masash për shëndetin publik. Niedenthal në një përditësim në Facebook ka shkruar: "Ditët e karantinës pas mbërritjes tani kanë mbaruar”, raporton BBC.

Që nga tetori i vitit 2020, dy vdekje janë raportuar në Ishujt Marshall dhe janë regjistruar gjithsej 3,036 raste. Niedenthal përmes rrjeteve sociale kishte lajmëruar se është infektuar ne Covid, duke ju bërë thirrje të githëve që nëse ata kanë simptoma të shkojnë direktenë spital. "Pjesa më e madhe e kaosit ka filluar të shuhet dhe kjo do të vazhdojë të përmirësohet", tha ai. Ndihma shtesë do të mbërrijnë nga shumë shtete të ndryshme, përfshirë nga SHBA gjatë javës së ardhshme.

ishujt marshall

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE