LIVE UPDATES
Bota

Përplasja për Sunny Hill bën jehonë në mediat ndërkombëtare, AP: Loja politike mes Tiranës e Prishtinës

AP gjithashtu ka shkruar arsyet se përse festivali është zhvendosur nga Kosova në Shqipëri, duke theksuar këtu dhe përplasjet mes partisë në pushtet në Kosovë dhe partive opozitare.

15 Qershor 2022, 21:33 Nga I.A

Përplasja për Sunny Hill bën jehonë në mediat

KOSOVË- Zhvendosja e Sunny Hill nga Prishtina në Tiranë ka marrë vëmendjen e mediave të huaja. Agjensia e lajmeve Associated Press i ka ksuhtuar një artikull këtij vendimi si dhe përplasjeve që kjo gjë ka sjellë në Kosovë. AP gjithashtu ka shkruar arsyet se përse festivali është zhvendosur nga Kosova në Shqipëri, duke theksuar këtu dhe përplasjet mes partisë në pushtet në Kosovë dhe partive opozitare. Gjithashtu për AP-në ka folur edhe kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, i cili ka thënë se e ofroi Tiranën për zvendësim të Prishtinës, në mënyrë që festivali të qëndronte në një qytet shqiptar. 

Shkrimi i Plotë:

Një festival ndërkombëtar muzikor i themeluar nga babai i kantautores Dua Lipa për të promovuar vendlindjen e tij Kosovën, ka çuar në akuza për vendin e vogël evropian pasi festivali u zhvendos në Shqipëri. Festivali Sunny Hill bëri debutimin e tij në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, në vitin 2018 dhe u zhvillua sërish në vitin 2019, duke sjellë artistë si Miley Cyrus, Calvin Harris, Martin Garrix dhe Action Bronson në një nga vendet më të reja dhe më të varfra të Evropës. Dua Lipa me origjinë shqiptare ishte gjithashtu një kryesuese e njohur.

Dukagjin Lipa, babai dhe menaxheri i këngëtares, tha se festivali i solli Kosovës publicitet të paçmuar, duke përfshirë mbulimin në më shumë se 500 media ndërkombëtare. Ngjarja u pezullua në 2020 dhe 2021 për shkak të pandemisë së koronavirusit. Është vendosur të rikthehet këtë verë, por Lipa tha të martën vonë se "pas një pritjeje të gjatë, shumë përpjekjeve, kërkesave", ai kishte marrë "një vendim të vështirë por të nevojshëm" për të organizuar ngjarjen 4-7 gusht në kryeqytetin e Shqipërisë Tiranë. Ai tha se një mosmarrëveshje politike midis partisë në pushtet të Kosovës dhe asaj në pushtet në Prishtinë i pengoi organizatorët të merrnin lejen për të mbajtur festivalin.

Ai dhe drejtorët e tjerë të festivalit kishin kaluar tre vjet duke u përpjekur të bindnin qeverinë kombëtare që t'i lejonte ata të menaxhonin një sipërfaqe prej 17 hektarësh parku dhe të ndërtonin infrastrukturën e duhur për festivalin vjetor. Nuk kanë marrë leje as për festivalin e gushtit. Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, i Lidhjes Demokratike të Kosovës në opozitë, favorizoi mbajtjen e festivalit muzikor. Ai akuzoi qeverinë kombëtare, e cila drejtohet nga Lëvizja Vetëvendosje, se ka vonuar vendimin dhe ka tentuar të ndryshojë vendimin e këshillit bashkiak.

Ministri i kulturës i Kosovës Hajrulla Çeku, tha se pengesa erdhi nga organizatorët e festivalit që kërkonin një qira 99-vjeçare. Qeveria nuk mund të nxitonte në një marrëveshje të tillë dhe "procesi i vendimmarrjes kërkon kohë që të jetë i plotë dhe jo i gabuar apo abuziv," tha Çeku. Megjithatë, Lipa ia atribuoi vonesën një lufte për pushtet midis Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet dhe Lidhja Demokratike e Kosovës erdhi “në kurriz të festivalit dhe dobisë që krijon për imazhin e shtetit dhe vlerat që përfaqëson shoqëria e tij”. Sido që të jetë, lëvizja e festivalit nuk u ka pëlqyer njerëzve në Kosovë. Një parti tjetër opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kërkoi dorëheqjen e qeverisë që “humbi një festival që do të promovonte Kosovën”, tha Besnik Tahiri.

Kryebashkiaku i Tiranës Erjon Veliaj tha për Associated Press se qeveria e tij ofroi menjëherë kryeqytetin e Shqipërisë “si një zëvendësim në një përpjekje për të mbajtur festivalin ndërkombëtar në një qytet të madh shqiptar”. Shqiptarët etnikë përbëjnë shumicën e popullsisë së Kosovës. Si provë se Festivali Summer Hill është në vendin e duhur, kryebashkiaku vuri në dukje se për këtë Bashkimi Evropian emëroi Tiranën si kryeqytetin rinor të BE-së. Ai përmendi edhe disa VIP-a me rrënjë shqiptare, nga humoristi i ndjerë Gjon Belushi e deri te e ndjera Nënë Tereza, e njohur tashmë si Shën Tereza e Kalkutës.

Dua Lipa dhe festivali i saj bëjnë po aq, nëse jo më shumë, në promovimin e një kombi që godet me grusht mbi peshën e tij”, tha Veliaj.

sunny hill ne tirane assiciated press

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE