LIVE UPDATES
Bota

Testohet në Holandë transporti i së ardhmes: Shpejtësi shumë të larta, deri në 700 km në orë

Seksioni i parë i projektit ‘Hyperloop’ u përurua në qytetin holandez Delft në vitin 2017. Projekti që u mbështet fillimisht nga miliarderi Elon Musk, synon futjen në përdorim të vagonëve në formë kapsulash që do të qëndrojnë në ajër falë fushës manjetike dhe do të lëvizin me shpejtësi tepër të mëdha.

20 Prill 2024, 23:00 Nga I.A
Testohet në Holandë transporti i së ardhmes: Shpejtësi
Tubacioni

Një tubacion i çeliktë prej 420 metrash është shtrirë përgjatë hekurudhës ekzistuese në Holandën veriore. Projekti mund të fillojë një epokë të re të transportit të pasagjerëve dhe mallrave. Tubacioni është në epiqendër të punës së Qendrës Evropiane ‘Hyperloop’ që do të shërbejë si pistë për provat e kompanive prodhuese të teknologjive të reja të transportit që po zhvillohen me shpejtësi.

Tubacioni për provat e qendrës ‘Hyperloop’ përbëhet nga 34 seksione të veçanta, secila me diametër prej 2.5 metrash. Projektuesit kanë besim se do të mundësojnë një formë të re transporti që do t’ia kalojë transportit ekzistues ajror dhe tokësor.

Seksioni i parë i projektit ‘Hyperloop’ u përurua në qytetin holandez Delft në vitin 2017. Projekti që u mbështet fillimisht nga miliarderi Elon Musk, synon futjen në përdorim të vagonëve në formë kapsulash që do të qëndrojnë në ajër falë fushës manjetike dhe do të lëvizin me shpejtësi tepër të mëdha.

“Hyperloop është një sistem transporti për pasagjerë dhe mallra, që funksionon në shpejtësi shumë të larta, deri në 700 km në orë përmes një infrastrukture ku kemi presion të ulët ajri, që zvogëlon fërkimin dhe që kërkon shumë pak energji për të funksionuar”, thotë Sacha Lame, drejtues i Qendrës Evropiane ‘Hyperloop’.

Mbështetësit e projektit thonë se do të jetë shumë më efikas se fluturimet e shkurtra me avionë, se trenat e shpejtësisë së lartë dhe kamionët e transportit të mallrave.

Por që kur zoti Musk e paraqiti këtë koncept për të cilin tha se do të transportonte pasagjerë me shpejtësinë 400 km në orë nga Los Anxhelosi për në San Françisko për vetëm 30 minuta, projekti ka kaluar me ngadalësi nga faza e ideimit drejt botës së vërtetë.

“Mendoj se deri në vitin 2030 do të kemi linjën e parë ‘Hyperloop’, ndoshta prej pesë kilometrash, me transport real të pasagjerëve. Janë duke u bërë përgatitje në fakt për linja të tilla në Itali dhe në Indi”, thotë zoti Lame.

Por jo të gjithë janë optimistë për të ardhmen e projektit ‘Hyperloop’, për shkak të pikëpyetjeve rreth kostos për ndërtimin e sistemit. Zoti Lame thotë skeptikët duhet të vijnë dhe ta shohin nga afër.

“Për shkak të kësaj qendre evropiane që ngritëm, e dimë se mund të konkurojmë me trenat e shpejtësive të mëdha. Dhe këtu nuk përllogaritet ende optimizimi i kostos që mund të arrijmë gjatë dekadës së ardhshme, duke e ulur atë edhe më tej”, thotë zoti Lame.

Kapsula e parë e provës u ndërtua nga kompania pioniere holandeze “Hardt Hyperloop” dhe do të marrë pjesë në testimet e para në këtë qendër, të financuar privatisht, si dhe nga qeveria holandeze dhe Komisioni Evropian.

Një veçori e tubacionit në Veendam është se mund të ndryshojë shinat, duke u ndarë në dy tubacione. Ky do të jetë një funksion jetik kur të zbatohet në praktikë.

“Ndryshimi i shinave është shumë i rëndësishëm pasi mundëson udhëtimin e mjeteve nga çfarëdo origjine, drejt cilitdo destinacioni. Pra krijon realisht një lloj efekti rrjeti, ku ka një autostradë tubacionesh dhe mjetesh që mund të nisen nga çdo platformë, apo që mund të ndërrojnë drejtim për të shkuar në një tjetër pjesë të Evropës, ose në një destinacion të ri”, thotë Marinus van der Mejis, drejtues teknik në kompaninë Hardt.

Ndërsa vazhdon testimi në Veendam, të Holandës, studiuesit shpresojnë se së shpejti do të ofrohen destinacionet për teknologjinë e tyre. Sfida kryesore do të jetë angazhimi i qeverive për të ndërtuar linja të reja dhe gjetja e financimeve të mëtejshme për qendrën e testimit.

Marrë nga VOA

holandë hyperloop

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh