LIVE UPDATES
Bota

VD-I vunë zjarrin rezidencës gjatë protestave, "dorëzohet" presidenti i Sri Lankës

Rajapaksa do të japë dorëheqjen më 13 korrik ndërkohë që dhe kryeministri Wickremesinghe ka pranuar të japë dorëheqjen. Kryetari i parlamentit tha se presidenti vendosi të japë dorëheqjen "për të siguruar një dorëzim paqësor të pushtetit" dhe i bëri thirrje publikut të "respektojë ligjin".

10 Korrik 2022, 08:03 Nga d.a.
VD-I vunë zjarrin rezidencës gjatë protestave,
Protesta ne Sri Lanka

SRI LANKË- Presidenti i Sri Lankës, Gotabaya Rajapaksa ka njoftuar se do të japë dorëheqjen pasi protestuesit hynë në rezidencën e tij zyrtare dhe i vunë flakën shtëpisë së kryeministrit. As kryeministri dhe as presidenti nuk ishin në ndërtesa në atë kohë.

Sipas BBC, Rajapaksa do të japë dorëheqjen më 13 korrik ndërkohë që dhe kryeministri Wickremesinghe ka pranuar të japë dorëheqjen. Kryetari i parlamentit tha se presidenti vendosi të japë dorëheqjen "për të siguruar një dorëzim paqësor të pushtetit" dhe i bëri thirrje publikut të "respektojë ligjin".

Qindra mijëra njerëz zbritën në kryeqytetin Kolombo, duke bërë thirrje që zoti Rajapaksa të jepte dorëheqjen pas muajsh protestash për keqmenaxhimin ekonomik. Pas ngjarjeve të së shtunës, Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje udhëheqjes së Sri Lankës që të veprojë menjëherë për të zgjidhur krizën ekonomike të vendit.

Dhjetra njerëz u plagosën në protestat e së shtunës dhe një zëdhënës i spitalit kryesor të Colombo i tha agjencisë së lajmeve AFP se tre persona po trajtoheshin për plagë me armë zjarri.

Sri Lanka po vuan inflacionin e shfrenuar dhe po përpiqet të importojë ushqime, karburant dhe ilaçe në mes të krizës më të keqe ekonomike të vendit në 70 vjet. Ajo ka mbetur pa valutë dhe i është dashur të vendosë një ndalim të shitjes së benzinës dhe naftës për automjetet private, duke çuar në radhët e gjata për karburant.

Ngjarjet e jashtëzakonshme të së shtunës dukej se ishin kulmi i protestave me muaj kryesisht paqësore në Sri Lanka. Turma të mëdha u mblodhën në rezidencën zyrtare të Presidentit Rajapaksa, duke brohoritur parulla dhe duke valëvitur flamurin kombëtar përpara se të thyenin barrikadat dhe të hynin në pronë.

Pamjet në internet treguan njerëz që bredhin nëpër shtëpi dhe notonin në pishinën e presidentit, ndërsa të tjerët zbraznin një komodinë, kapnin gjërat e presidentit dhe përdornin banjën e tij luksoze. Kontrasti mes luksit të pallatit dhe muajve të vështirësive të duruara nga 22 milionë banorët e vendit nuk u humbi për protestuesit.

Sri Lanka është një komb ishull pranë Indisë jugore, ajo fitoi pavarësinë nga sundimi britanik në vitin 1948. Tre grupe etnike, sinhaleze, tamile dhe myslimane, përbëjnë 99% të popullsisë 22 milionëshe të vendit. Një familje vëllezërish ka dominuar prej vitesh ku Mahinda Rajapaksa u bë një hero në mesin e shumicës sinhalezë në vitin 2009, kur qeveria e tij mundi rebelët separatistë tamilë pas vitesh lufte të ashpër dhe të përgjakshme civile. Vëllai i tij Gotabaya, i cili ishte sekretar i mbrojtjes në atë kohë, është presidenti aktual, por thotë se po largohet.

Tani një krizë ekonomike ka çuar në zemërim në rrugë, rritja e inflacionit ka bërë që disa ushqime, ilaçe dhe karburante janë në mungesë, ka ndërprerje të vazhdueshme dhe njerëzit e zakonshëm kanë dalë në rrugë të zemëruar me shumë duke fajësuar familjen Rajapaksa dhe qeverinë e tyre. për situatën.

protesta ne sri lanka dorehiqet gotabaya rajapaksa

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE