LIVE UPDATES
Ekonomi

Banka e Shqipërisë shiti 10.7 milionë Euro për të stabilizuar tregun valutor në muajin mars

Kërkesa e lartë dhe e përqendruar në një afat të shkurtër kohor solli mbiçmim të Euros, por edhe një gjendje paniku në tregun valutor, që nxiti kërkesë shtesë në rritje për Euro dhe pritshmëri për mbiçmim të mëtejshëm të monedhës europiane. Siç kishte ndodhur edhe në të shkuarën, për të qetësuar tregun u nevojit ndërhyrja e Bankës së Shqipërisë.

1 Korrik 2022, 07:06 Nga A.B
Banka e Shqipërisë shiti 10.7 milionë Euro për të
para

Banka e Shqipërisë publikoi sot deklaratën rreth ndërhyrjeve në tregun e parasë në tremujorin e parë të këtij viti.

Mes të tjerash, deklarata ofron disa detaje rreth ndërhyrjes në tregun valutor në muajin mars, me qëllim shmangien e çrregullimeve në tregun valutor.

Në fillim të muajit mars, monedha vendase pësoi një zhvlerësim të shpejtë ndaj Euros, që në harkun e një jave u rrit nga 121.4 lekë në 127.1 Lekëve. Besohet se ky mbiçmim i Euros e pati origjinën te blerjet në shuma të mëdha të grupit të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes së Energjisë për nevoja të importit të energjisë elektrike.

Kërkesa e lartë dhe e përqendruar në një afat të shkurtër kohor solli mbiçmim të Euros, por edhe një gjendje paniku në tregun valutor, që nxiti kërkesë shtesë në rritje për Euro dhe pritshmëri për mbiçmim të mëtejshëm të monedhës europiane. Siç kishte ndodhur edhe në të shkuarën, për të qetësuar tregun u nevojit ndërhyrja e Bankës së Shqipërisë.

Në datën 8 mars, Banka Qendrore kontaktoi të gjitha bankat e nivelit të dytë për t’iu shitur valutë, fillimisht me kursin 128.00 lekë dhe më pas me kursin 127.00 lekë. Gjithsej, Banka e Shqipërisë shiti 10.7 milionë Euro dhe kjo shumë mjaftoi për të qetësuar tregun valutor, që brenda pak ditësh u kthye gradualisht në nivelet fillestare.

Fakti që kursi i stabilizua me shitjen e një shumë relativisht të vogël në mënyrë të tërthortë tregon se rritja e shpejtë e Euros i detyrohej kryesisht panikut. Veç kërkesës së OSHE, paniku në tregun valutor u nxit më tej në atë periudhë edhe nga shpërthimi i luftës në Ukrainë dhe impaktit që kjo ngjarje dha në rritjen e shpejtë të çmimeve të mallrave në tregjet ndërkombëtare.

Përveç shitjes direkte të valutës tek bankat tregtare, Banka e Shqipërisë vendosi të anulonte edhe dy ankande të blerjes së valutës, të planifikuara gjatë muajve mars dhe prill.

Gjatë vitit 2022, Banka e Shqipërisë synon të blejë 140 deri në 200 milionë Euro përmes ankandeve në tregun e brendshëm, në funksion të rritjes së rezervës valutore. Ky objektiv nuk ka ndryshuar, pavarësisht anulimit të dy prej ankandeve vjetore të planifikuara.

Pas atij momenti, kursi i këmbimit të Lekut ndaj Euros i është kthyer gradualisht mbiçmimit. Ky mbiçmim mund të shpjegohet me përmirësimin gradual të Bilancit të Pagesave, i ndikuar pozitivisht nga turizmi, fasoneria, remitancat dhe ngushtimi i deficitit tregtar.

Në muajin qershor, kursi Euro-Lek ka arritur nivelet më të ulëta historike, i nxitur më tej nga ndikimi i faktorit sezonal, të lidhur kryesisht me prurjet turistike. Të mërkurën Euro u këmbye me 119.13 Lekë, niveli më i ulët i të gjitha kohërave. Duke pasur parasysh se kulmi i sezonit veror duhet ende të vijë, është e pritshme që rënia e Euros të shënojë rekorde të reja, sidomos mes gjysmës së dytë të korrikut dhe gjysmës së parë të gushtit./MONITOR

banka e shqipërisë

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS