LIVE UPDATES
Ekonomi

KLSH: Monumentet e natyrës nuk po menaxhohen me eficiencë

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka konstatuar këtë praktikë në Qarkun e Lezhës ku ndodhen disa prej monumenteve më interesante të natyrës.

5 Korrik 2022, 06:59 Nga A.B
KLSH: Monumentet e natyrës nuk po menaxhohen me eficiencë
Ura e Tabakeve

Vitet e fundit ka një tendencë gjithmonë e më të madhe drejt guidave turistike gjithëpërfshirëse, ku monumentet e natyrës janë bërë pjesë e promovimit.

Por, në pjesë të ndryshme të vendit, këto monumente mbeten me eficiencë të ulët menaxhimi, duke gjeneruar pak para. Sipas institucioneve, kjo lidhet në disa raste me mungesën e investimeve, por edhe të udhëzimeve për hapat që mund të ndërmerren.

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka konstatuar këtë praktikë në Qarkun e Lezhës ku ndodhen disa prej monumenteve më interesante të natyrës.

Raporti nënvizon se të gjithë këto monumente vizitohen nga turistë vendas dhe të huaj, pasi secili prej tyre ka karakteristika të veçanta, por ndër më të vizituarat konkretisht për rrethin e Lezhës janë: Ishulli i Kunes, Rana e Hedhun, Pylli rreth Kishës së Shën Eufemisë, Lisi i Markatomajve.

Në rrethin Kurbin: Gryka e Shkopetit, Shpella e Shën Avlashit, Ishulli i Cabokut, Burimi i Vinjollit, Plepi i Bardhe, Gështenja e Vjetër, Rrapi i Daullës. Rrethi Mirditë: Kroi i Bardhë, Shpella e Pashës, Guri i Gjonit, Guri i Nuses.

“Këto monumente të natyrës, si pjesë e zonave të mbrojtura, janë burime për të garantuar të ardhura, por në fakt nuk janë vënë në eficiencë, për shkak të vakumit ligjor dhe mungesës së udhëzimeve, për menaxhimin dhe administrimin e këtyre monumenteve.

Moseficienca e monumenteve të natyrës vjen si pasojë e mospasjes së infrastrukturës së duhur dhe investimit të duhur pranë tyre.” thuhet në auditimin zhvilluar pranë Agjencisë Rajonale për Zonat e Mbrojtura.

I njëjti raport analizon edhe lagunën e Kune-Vainit ku konstatohet se nga ana e agjencisë ka një regjistër që merr parasysh bizneset që ushtrojnë aktivitet në këtë zone, por pa shumë detaje mbi to. Në këtë lagunë ka vetëm një pikë kontrolli, sipas audituesve, ndërkohë që flora dhe fauna janë të kërcënuara për shkak të aktivitetit në zonë.

“Në zonat e mbrojtura Lezhë, flora dhe fauna, është e kërcënuar për vete faktin se brenda zonave të mbrojtura jetojnë një numër i lartë banorësh, që me aktivitetin e tyre po cenojnë këto vlera si dhe po dëmtojnë biodiversitetin. Ka tendenca të njerëzve për gjueti te paligjshme, prerje të paligjshme apo aktivitete që bien ndesh me planet apo draft-planet e menaxhimit të zonave të mbrojtura” thuhet në auditim.

Në këtë situatë kërkohet që të ketë më shumë vëmendje për kontrollet në zonë, vendosjen e më shumë pikave të kalimit për turistët çka do të gjenerojë më shumë të ardhura për këtë zonë.

Lidhur me kontratat me privatët që rrezikojnë zonat e mbrojtura propozohet që të bëhet një rishikim i tyre dhe në rastet kur vlerësohet e nevojshme të largohen sipas një kalendari lajmërimi të dakordësuar paraprakisht. / MONITOR

klsh monumentet

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave