LIVE UPDATES
Ekonomi

Qeveria paketë të dytë për sektorin e transportit? Shoqata: Nëse miratohet tërhiqemi nga vendimi për abonetë

Miratimi i paketës së dytë antikrizë do të sjellë që operatorët të tërhiqen nga kërkesa e tyre për mostregtimin e aboneve për muajin gusht.

2 Gusht 2022, 07:19 Nga A.B
Qeveria paketë të dytë për sektorin e transportit? Shoqata:
Autobus

Qeveria parashikohet të miratojë paketën e dytë antikrizë në ndihmë të sektorit urban që po vuan shtrenjtimin e kostove nga shtrenjtimi i çmimit të naftës.

Miratimi i paketës së dytë antikrizë do të sjellë që operatorët të tërhiqen nga kërkesa e tyre për mostregtimin e aboneve për muajin gusht.

Unioni i transportit urban pak ditë më parë i kërkoi qeverisë që të miratojë një paketë të re antikrizë për këtë sektor, pasi mungesa e subvencionimit mund të çojë në mbyllen e plotë të shërbimit. Operatorët paralajmëruan moshitjen e abonesë për muajin gusht.

Kryetari i Shoqatës së Transportit Qytetas Rixhin Qoshja tha për “Monitor” se ka një projektvendim për subvencionimin e naftës në tërësi të sektorit për muajt gusht-shtator-tetor. “Jemi në pritje të një paketë të dytë të qeverisë për subvencionimin e naftës për të gjithë operatorët si në Tiranë dhe rrethe. Na është komunikuar që ka një projektvendim, por që nuk u miratua në mbledhjen e radhës së qeverisë. Miratimi i një paketë të dytë do të jetë ndihmë për kapërcyer këtë situatë.”

Prej 1 muaji operatorët janë në pamundësi financiare për të përballuar rritjen e çmimit të naftës. Paketa e dytë subvencionuese e naftës do të sjellë që operatorët të tërhiqen nga vendimi për mosshitjen e aboneve, pasi siç thekson kryetari i Shoqatës së Transportit Qytetas ata ofrojnë shërbim me çmim të lirë, ndërsa kostot janë mjaft të shtrenjta.

“Nëse miratohet vendimi për subvencionimin edhe operatorët e kryeqytetit do të tërhiqen nga vendimi për mosshitjen e aboneve”, pohoi ai.

Paketa e rezistencës sociale mbështeti sektori me fondin 5 mln USD. Fondi u përdor për të kompensuar 100 lekë/litër naftë të deklaruar si shpenzim pranë DPT, sipas një tavani mujor nevoje për secilin operator të transportit publik të udhëtarëve, qytetës, rrethqytetës e ndërqytetës të linjave, të licencuara nga DPSHTRR, MIE dhe Bashkitë, për një periudhë 3-mujore (prill-qershor).

Gjithashtu në fillim të këtij viti për 11 operatorët e transportit urban të Tiranës u miratua fondi prej 1,3 mld lekë për të kompensuar rënien e numrit të pasagjerëve deri në 55% në pandemi. Shpërndarja e kompensimit nga Bashkia e Tiranës u vendos të jetë për periudhë 6 mujore. Për shkak të paketës antikrizë të miratuar nga qeveria për të subvencionuar çmimin e lartë të naftës operatorëve iu disbursua kësti i muajve janar dhe shkurt./MONITOR

autobus

Sondazh

Poll

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja