LIVE UPDATES
Insights

Etilda na mallëngjeu e na zhgënjeu, nxitoi të rezervonte hotelin me 5 yje duke shkelur VKM-në

26 Gusht 2019, 13:25 Nga DOSJA
Etilda na mallëngjeu e na zhgënjeu, nxitoi të rezervonte hotelin

TIRANË- Me interes të lartë nis të lexojë statusin e ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, me shpresën se ndoshta kjo zyrtare e lartë do të kishte argumente dhe fakte bindëse për të provuar të kundërtën e skandalit mbi përdorimin e hoteleve të luksit dhe abuzimit me fondet publike. Vazhdova me durim të lexoja rreshta të gjatë të pakuptimtë por me kot, ishte asgjë, ishte thjeshtë humbje kohe!!

Ato rreshta ishin zhgënjyes për vet perfaqësuesen e lartë të Ministrisë së Drejtësisë e cila me një gjuhë gazetareske, propagandistike, grotesk dëshironte  të “mallëngjente” të “prekte opinionin publik” mbi përbaltjen e “pamerituar” që i është bërë si femër në politik, por dhe si një politikane e “zonja” dhe sigurisht e “ndershme” thellësisht aq e “ndershme” sa për çudi të gjithë botës, e veshur nga pandërgjegjshmëria flet për auditim të brendshme të rastit (?!!).

Kjo është një fyerje e inteligjencës qytetare që ti referosh përgjegjësinë stafit më të cilin punon kur në faturat e majme gërmat kapitale tregojnë emrin e blerësit  ETILDA GJONAJ. Është e turpshme të flasësh për auditim kur në fakt përfituese e drejtëpërdrejtë, por dhe menaxhuese e fondeve buxhetore është vetem zonja Ministre. Duket se modeli i kësaj “zonje” është i qartë fajen e kanë të gjithë të tjerët pavarsisht se qejfin e hoteleve të luksit e ndiej unë. Por përtej gjithë hipokrizisë së statusit e padenjë për një përfaqesuese të qeverisjes shqiptare dëshiroj të ndalem në procedurën ligjore që vet Ministrja e ka cituar VKM nr 914/2014 e ndryshuar.

Apriori me numër dhe datë një Vendim i Këshillit të Ministrave nuk do i interesonte askujt në opinonin publik, as nuk do të indonjoheshe kush ta lexonte pasi do të ishte humbje kohe. Ministrja e Drejtësisë duhet të shpjegonte dhe të bënte publike në të njejtën kohë dokumentet konkrete (në perputhje me Vendimin e Keshillit të Ministrave që citon apriori) që do të “përgënjeshtronin “të vërtetën e fakteve, por nuk ndodhi…!!

Prisja të shihja zbatueshmërinë konkrete të Vendimit të Këshillit të Ministrave numër 914/2014 dhe akteve të tjera ligjore dhe nënligjore, por nuk kishte asgjë.

Prisja të shihja urdhërin e Ministrës së Drejtësisë e cila përcakton nëse ka qënë e vetme si përfaqësuese apo me delegacion (siç pretendonte), nëse ka delegacion nuk ka asnjë të keqe të bëhen publike për opinionin publik në emër të trasparencës dhe zbatueshmërisë korrekte të ligjit.

Prisja të shihja dhe printimin e një flete të publikimit të procedurës në sistemin elektronik të prokurimit siç e përcakton Vendimi i Këshillit të Ministrave e cituar nga vet Ministrja.

Prisja të shihja se si zbatohet vendimi i Këshillit të Ministrave (nr 914/2014) kur Ministrja përzgjedh paraprakisht hotelin ku dëshiron të qendrojë, pronoton hotelin me 5 yje pa u shqetësuar se Vendimi i Këshillit të Ministrave nr 914/2014 nuk e realizon dot ketë pronotim!! Kjo për nje arsye shumë të thjeshtë, se në publikimin e procedurës për blerje malli/shërbimi do të shprehen nga institucioni kushtet normale standarte të cilat patjetër që i ofron lehtësisht dhe një hotel me 4 yje. Por luksi ka kosto të tjera që legjislacioni i prokurimit publik i ka perjashtuar në menyrë kategorike duke pasur si parim kryesor mirëmenaxhimin e fondeve publike dhe jo plotësimin e kenaqësive të drejtuesve për luks dhe komoditete të shfrenuara.

Do kisha dashur shumë që Ministrja e Drejtësisë të tregohej dinjitoze madje edhe për të shprehur shkakun real që mund ta ketë çuar në humbje të vetdijes, se sa të marr rolin e  “princeshës së ndershme” duke na treguar thjeshtë numrin dhe datën e Vendimit të Këshillit të Ministrave.

Më bie në sy fatura që mban shenim blerës pra përfitues i shërbimit/mallit Etilda Gjonaj. Kush është Etilda Gjonaj?! Kjo nuk është faturë blerje dhe shitje në dyqane apo magazine private, por është një faturë e nje institucioni publik shtetëror që realizohet vetëm mbi bazën e legjislacionit të prokurimit publik. Ky i fundit njeh autoritet kontraktor vetëm Ministrinë e Drejtësisë, por jo individulisht Etilda Gjonajn e cila duket se ka shkuar direkt të fatura duke nxituar të rezervojë hotelin me 5 yje pa e ditur se ka nje procedurë paraprake ligjore të përzgjedhje me standartet që meriton të ketë një përfaqësues i lartë i shtetit, por jo mbi luksin dhe abuzimin e fondeve pubike.

(Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog etilda gjonaj faturat e luksit te etilda gjonajt luksi i qeverise udhetimet e luksit te gjonajt etilda gjonaj faturat e luksit te etilda gjonajt luksi i qeverise udhetimet e luksit te gjonajt

Sondazh

Poll
Insights 25 Gusht 2019, 12:10

LËVORJA…tregimi i së dielës

Në qytet janë mësuar tashmë,e quajnë Lëvore,por kur e thërret kështu dikush në qytet tjetër,kalimtarët e rastit qeshin. Mendojnë se do e këtë llagap,ose më e mi...

Insights 24 Gusht 2019, 17:25

Edi Rama vjen në Toronto

Nën patronazhin e International Economic Forum of the Americas (IEFA), nga data 4-6 shtator 2019, Toronto Global Forum, një organizatë jofitimprurëse, e cila ku...

Insights 23 Gusht 2019, 09:48

Kufijtё e normalitetit 

RUSI- Ministri i Jashtëm Heiko Maas e ka parë Rusinë dy ditë në perspektiva të ndryshme. Spektri arrin nga një grindje e hapu...

Insights 22 Gusht 2019, 09:25

Përtej çiltërsisë dhe magjisë së plazhit

Nga kafja ku jam ulur shoh plazhin 100 – 150 metra më tej. Më bën përshtypje lëvizja e njerëzve. Ngjajnë si në një film me projektim të ngadalësuar. Pamja përcj...

Insights 20 Gusht 2019, 17:45

Ne jemi edhe më të çmendur se Mihali

Ka nja 5 ditë që nuk hap dot rrjetet sociale se më përplaset në fytyrë çmenduria e një njeriu që kacavirret mbi makinë. Çmendurinë e tij deri diku...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni