LIVE UPDATES
Insights

LËVORJA…tregimi i së dielës

25 Gusht 2019, 12:10 Nga DOSJA
LËVORJA…tregimi i së dielës

Në qytet janë mësuar tashmë,e quajnë Lëvore,por kur e thërret kështu dikush në qytet tjetër,kalimtarët e rastit qeshin. Mendojnë se do e këtë llagap,ose më e mira mbiemër. Por ja që Raqi tashmë kthen kokën veç po e thirre,Lëvore. Po i the emrin e tij të vërtetë truri nuk i merr komandë. Rri indiferent.

Lëvore i ngeli këtu e para dyzetë vitesh. Atëhere qe 18 vjeç,maturant. Nxënës i shkëlqyer,njësh në matematikë. Mësues i kësaj lënde donte të bëhej. Numrat janë poezi,duhet të dish si t’i lexosh,u thoshte shokëve. Vasili,babai i tij që punonte në fabrikën e qelqit si pérzjerës i rërës së lumit,hera herës mbyllte sytë e i shfaqej Raqi me një çantë në dorë duke hyrë te gjimnazi e nxënësit e pérshëndetnin,mirëmëngjes presor,ditën e mirë profesor! Qe ëndérr e bukur,asnjë nga fisi i tyre nuk qe diplomuar në universitet,por ja që ka një herë të parë pér gjithçka. Raqi do nderonte gjakun e tyre. Do bëhej matematicien.

Njësoj shpresonte dhe djali. Ja,pas dy muajsh do mbaronte të mesmen e në shtator do i hypte autobuzit të Panajotit dhe fap në fakultet në Tiranë. I bënte flutura stomaku kur mendonte se dhe Ana,shoqja e tij që e donte aq shumë,por që i lidhej gjuha t’ja thoshte,do studjonte pér fizikë. Në një ndërtesë do ishin. Kaq i mjaftonte që t’i jepte liri fantazisë. Sikur do dashuroheshin bashkë,sikur do shkonin të punonin në të njëjtën shkollë e pastaj do martoheshin. Fëmijët do u vinin rresht,një,dy,tre,katér.. Do ia kalonte babait të Anës që kishte pesë bijë e bija.

Mbasditet e prillit po ngroheshin dhe xhirot në qytet rrisnin adrenalinën. Krejt banorët delnin rrugëve. Zakon i vjetér,që nuk ndryshonte. Veç ditëve kur kishte futboll në tv. Ladit që banonte një kat poshtë Raqit,i kishte dëguar xhaxhai nga Amerika një Phonola. Bardh e zi,se ashtu qenë atëhere të gjithë televizoret,por ama futbollin e shihje sikur ishe në stadium brenda. Te dhoma e Ladit rrinin mbi 40 fëmijë e të rinj. E deri sa bëhej gol askush nuk fliste. Sa topi hynte në rrjetë gjysma gati hidhej nga dritarja prej gëzimit,gjysma tjetër gati delnin nga dera per të ikur prej hidhërimit. Por për dy minuta,se më pas vendosej qetësia. Të gjithë ulnin bythën në çimento e sytë mbi ekran,të tromaksur para  çdo gjuajtje sikur u shfaqej në ekran krokodili gojëshqyer.

Raqi ishte tifoz i Argjentinës. Ato mote ai shtet kishte ekip famoz. Pikërisht nga një ndeshje futbolli atij i ra pika. E goditi kaq keq,sa kanceri do quhej lule.

Kur po kalonin dhjetë minuta nga fillimi i lojës dikush nga çunat e ulur pértokë tha:

-Si nuk lodhen fare këta argjentinasit?

Raqi ia ktheu xhevap:

-Po nuk ushqehen me lëvore pemësh si futbollistët tanë.

Qeshën thuajse të gjithë. Raqi iku në shtëpi i lumtur se fitoi ekipi i tij dhe afër mëngjesit kérciti dera. Fort dhe papushim. Doli babai i Raqit,e shtynë tej,rrëmbyen çunin,e futën në gaz dhe para një burri me kostum doku dëgjoi:

-Futbollistët tanë ushqehen me lëvore,more armik i atdheut?

Nuk arriti të fliste se hëngri breshëri grushtash. Pas tre ditësh 40 dëshmitarë thanë se ato fjalë i kishte thënë  Raqi. E dënuan plot 25 vjet. Asnjë lehtësi,nuk u muar parasysh se ishte nxënës shëmbullor dhe familja ishte e nderuar. Një mëngjes drejt Ballshit. Pastaj në Patos,Elbasan,Kurbnesh,Bulqizë dhe në fund në Spaç. Provoi thuajse gjithë burgjet,gjithë punërat. Hyri djalosh,sapo i dirsur mustaqja. Dalëngadalë i dolën thinjë,iu krimbën  dhëmbët,u mpak nga lodhja dhe e pangrëna,iu zbeh shikimi,i ranë flokët dhe në vitin 1991,kur i duhej dhe një vit të lirohej,e nxorrën nga burgu. Fitoi pafajësinë,por fitoi edhe emrin Lëvore. Asgjë tjetér. Ato pak para të burgut as pér qira nuk i mjaftonin. Nisi të japë kurse matematike. Fitonte ushqimin me to. Prindérit kishin vdekur. Vëllai me anije ikur në Itali. Folën ca herë në telefon,por ftohja qe e madhe. Vëllai ishte internuar prej Lëvores. E bënte me faj…

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog agim xhafka agim xhafka

Sondazh

Poll
Insights 24 Gusht 2019, 17:25

Edi Rama vjen në Toronto

Nën patronazhin e International Economic Forum of the Americas (IEFA), nga data 4-6 shtator 2019, Toronto Global Forum, një organizatë jofitimprurëse, e cila ku...

Insights 23 Gusht 2019, 09:48

Kufijtё e normalitetit 

RUSI- Ministri i Jashtëm Heiko Maas e ka parë Rusinë dy ditë në perspektiva të ndryshme. Spektri arrin nga një grindje e hapu...

Insights 22 Gusht 2019, 09:25

Përtej çiltërsisë dhe magjisë së plazhit

Nga kafja ku jam ulur shoh plazhin 100 – 150 metra më tej. Më bën përshtypje lëvizja e njerëzve. Ngjajnë si në një film me projektim të ngadalësuar. Pamja përcj...

Insights 20 Gusht 2019, 17:45

Ne jemi edhe më të çmendur se Mihali

Ka nja 5 ditë që nuk hap dot rrjetet sociale se më përplaset në fytyrë çmenduria e një njeriu që kacavirret mbi makinë. Çmendurinë e tij deri diku...

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat