LIVE UPDATES
Bota

Filantropi i njohur dhuron pasurinë prej 8 miliard dollarësh për bamirësi

18 Shtator 2020, 19:30 Nga DOSJA

SHBA– Ish-miliarderi dhe bashkëthemeluesi i gjigantit që operon në aeroporte Duty Free Shoppers, e ka dhuruar të gjithë pasurinë e tij, dhe tashmë është pa asnjë kacidhe.
Megjithatë, ai këmbëngul se më i lumtur se kaq nuk mund të ishte. 89-vjeçari Charles ‘Chuck’ Feeney, u bë miliarder me krijimin e Duty Free Shoppers bashkë me Robert Miller në 1960, por ai donte që të vdiste duke mos pasur “asnjë kacidhe”.

Filantropisti njihet për premtimin që kishte dhënë: T’ua jepte të gjithë pasurinë e tij organizatave që merren me bamirësi, një ëndërr që ai e bëri realitet në shtator pasi dhuroi më shumë se 8 miliard dollarë për organizatat e bamirësisë, universitete dhe fondacione përmes organizatës së tij Atlantic Philanthropies.

Ai dhuroi 3.7 miliardë dollarë për arsimin, duke përfshirë gati 1 miliard dollarë për universitetin ku studioi Cornell, më shumë se 870 milion dollarë për të drejtat e njeriut dhe ndryshimet shoqërore duke përfshirë 62 milion dollarë grante për heqjen e dënimit me vdekje në SHBA dhe 76 milion dollarë për fushatat bazë që mbështesin kalimin e Obamacare, sipas Forbes.

Feeney dhuroi po ashtu më shumë se 700 milion dollarë grante për kauzat shëndetësore duke filluar nga një grant 270 milion dollarë për të përmirësuar kujdesin shëndetësor publik në Vietnam në një grant 176 milion dollarë Institutit Global të Shëndetit të Trurit në Universitetin e Kalifornisë, San Francisco.

Një nga dhuratat e tij të fundit ishte një donacion prej 350 milion dollarë për Cornell për të ndërtuar një kampus teknologjik në ishullin Roosevelt të New York City.

Feeney ishte pionier i idesë “Giving While Living”, që mbështet dhurimin e shumave të mëdha për bamirësi gjatë gjithë jetës, në vend që këto para të mbeten prapa pas vdekjes

Ndërkohë ai ishte jashtëzakonisht i kursyer në jetën e tij, Feeney ishte i gatshëm të shpenzonte shumë dhe të mos pushonte kurrë.

FORBES foli me filantropët me ndikim mbi mënyrën se si Chuck Feeney ndryshoi bamirësinë dhe dha frymëzim:

“Chuck ka qenë modeli për të gjithë ne. Nëse keni heronjtë e duhur në jetë, ju jeni 90% e rrugës për në shtëpi. Chuck Feeney është një hero i mirë për të pasur ”.

WARREN BUFFETT: Kryetari dhe CEO Berkshire Hathaway, The Gates Foundation, The Giving Pledge

“Chuck Feeney është një pionier i vërtetë. Shpenzimi i burimeve të tij gjatë jetës së tij ka frymëzuar një brez filantropësh, duke përfshirë edhe mua. Dhe përkushtimi i tij për dhënien anonime dhe përqendrimi në adresimin e problemeve të ditës pasqyrojnë forcën e karakterit dhe ndërgjegjes së tij shoqërore. Të gjithë ndjekim gjurmët e tij.”

Laurene Powell Jobs: Themeluese dhe Presidente, Emerson Collective

“Chuck krijoi një rrugë për të ndjekur filantropët e tjerë. Ai më tha ne duhet t’i inkurajojmë njerëzit të mos japin vetëm 50%, por sa më shumë që të jetë e mundur gjatë jetës së tyre. Askush nuk është një shembull më i mirë i kësaj sesa Chuck. Shumë njerëz flasin me mua për mënyrën se si ai i frymëzoi ata. Trulyshtë vërtet e mahnitshme.”

BILL GATES: Themeluesi i Microsoft, The Gates Foundation, The Giving Pledge

 “Chuck ka dhuruar një shumë të madhe parash më shumë se kushdo tjetër. Ka shumë njerëz të pasur – shumë pak prej tyre bëjnë diçka të tillë. Ai kurrë nuk i shpenzoi paratë për vete dhe dha gjithçka. Shumë njerëz tani po e kuptojnë rëndësinë e bamirësisë dhe rëndësinë e përfshirjes në gjërat për të cilat ju jepni paratë tuaja.”

SANDY WEILL: Financier, Ish Kryetar i Ëeill Cornell Medicine

“Chuck ishte pionier i modelit së bamirësisë. Ai ishte në gjendje të ishte më agresiv, ishte në gjendje të ndërmerrte rreziqe më të mëdha dhe thjesht të merrte më shumë kënaqësi nga dhurimi i tij. Ka fuqi të madhe në dhënien ndërsa jeton. Sa më e gjatë të jetë distanca midis personit që ka financuar filantropinë dhe veprës së tij, aq më i madh është rreziku që ajo të bëhet burokratike dhe institucionale – kjo është zhurma e vdekjes për filantropinë. ”

JOHN ARNOLD: Ish menaxher i fondit Hedge, Themelues i Arnold Ventures.

Burimi: FORBES

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota chuck feeney new york city warren buffett chuck feeney new york city warren buffett

Sondazh

Poll

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës