LIVE UPDATES
Aktualitet

Hotele, makina, bizhu e vepra arti: mekanika e pastrimit të parave nga shqiptari në Spanjë

2 Maj 2022, 22:00 Nga DOSJA
Hotele, makina, bizhu e vepra arti: mekanika e pastrimit të parave nga

SPANJË– Restoranti Ritzi në Puerto Portas (Calvià, Mallorca), BO Hotel Mallorca ose BO Palazzo, gjithashtu me inicialet e tij, në Porec (Kroaci);  një rezidencë në Camp de Mar, Andratx, një nga qytetet më të vjetra në Ishujt Balearik, një ndërtesë e tërë në Plaza Quadrado de Palma, përveç një rrjeti të gjerë kazinosh dhe shtëpish publike në Hamburg (Gjermani) me ekskluzivitete në Pragë ose Moskë. Këto janë bizneset e shumta të Bashkim Osmanit, 52 vjeç, dhe familjes së tij që nuk kanë kaluar kurrë pa u vënë re nga hetuesit e Gardës Civile dhe Policisë Kombëtare që kur ai u vendos në ishullin spanjoll më shumë se njëzet vjet më parë. Megjithatë, deri në shkurtin e kaluar, shqiptari i Kosovës nuk u arrestua. Ai akuzohet për pastrim të shumave të mëdha parash (më shumë se 30 milionë vetëm në pronat e ndërhyra në Mallorca) me sa duket nga trafiku i drogës. 

“Të identifikosh një person të keq që pastron para në vendin tonë është relativisht e lehtë, gjëja e ndërlikuar është të vërtetosh se paratë e tij vijnë nga aktivitete të paligjshme,”– paralajmërojnë agjentët e institutit të armatosur të përfshirë në të ashtuquajturin Operacioni Kazino, në të cilin Europol, Eurojust, DEA dhe FBI, e mbylli me tetë të arrestuar nga organizata Osmani në Spanjë dhe 37 të tjerë midis Belgjikës, Gjermanisë, Italisë dhe Kroacisë. Një shembull i vërtetë i veprimit të koordinuar në shkallë ndërkombëtare dhe i bashkëpunimit policor dhe gjyqësor në luftën e vështirë kundër pastrimit të parave.

Osmanët janë një sagë e njohur në mbarë botën, SHBA dhe Evropë, e lidhur me krimin e organizuar dhe trafikun e drogës nga Amerika e Jugut. Ata vijnë nga Shqipëria, por emigruan në Gjermani më shumë se 40 vjet më pare.

“Në vitet 70 filluan me biznesin e kazinosë dhe prostitucionit, në një vend me lejueshmëri më të madhe në atë zonë, dhe më vonë janë diversifikuar dhe kanë krijuar kompani të reja e hotele, restorante në zonat turistike,”- theksojnë studiuesit, të cilët paralajmërojnë se janë hetuar në Belgjikë, Itali, Kroaci, SHBA, Mbretërinë e Bashkuar apo Gjermani, ku Bashkim Osmani tashmë ishte dënuar me burg nga gjykata e Hamburgut në 2008, së bashku me vëllain e tij Burimin për një mashtrim bankar (më shumë se 30 milionë euro kredi false) në të cilin ishte përfshirë vetë administratori i bankës.

Pas dekadash të përfshirë në mekanikën e pastrimit të parave, vëllezërit, të dënuar me më shumë se tre vjet burg nga një gjykatës në qytetin gjerman ose të prangosur dhe të rrethuar nga oficerët e policisë spanjolle, shfaqen të buzëqeshur më të mirë para kamerave. Të njëjtën që kishin krah aktorëve të njohur, me të cilët bënin selfie në restorantet dhe hotelet e tyre luksoze.

Tri faza: “Vendosja, konfuzioni dhe integrimi”

Sipas studiuesve, pastrimi i parave ka tre faza kryesore: “Vendosja, konfuzioni dhe integrimi”. E para është vendosja e parave cash ë brenda qarkut ligjor. 

“Mënyra më e lehtë është përmes një biznesi të mëparshëm, si hoteli apo më mirë restoranti, ku mesa duket nuk ka kontroll sepse nuk ka as të dhëna klientësh,”- theksojnë agjentët. Mund të futet edhe përmes një kontakti në një bankë, e cila pranon drejtpërdrejt një të ardhur në këmbim të komisionit p.sh.,”- paralajmërojnë ata.

Por, pasi paratë janë vendosur, fillon faza e dytë, konfuzioni, i cili në thelb konsiston në lëvizjen e parave, në futjen e tyre në llogari të ndryshme, në vende të ndryshme. Udhëtimet në parajsa fiskale apo vende që janë “jo shumë bashkëpunuese” me autoritetet e vendeve të treta dhe më të dobëta për të operuar, dhe kur a rrijnë atë që duan, ndalojnë,”- thonë studiuesit nga Njësia Qendrore Speciale (UCE) 3 e Shtabit të Informacionit të Gardës Civile, njerëzit kryesorë përgjegjës për funksionimin e Kazinosë, e cila filloi në 2018 së bashku me Komandën e Informacionit të Ishujve Balearik.

Megjithatë, paratë nuk kthehen kurrë në një llogari rrjedhëse. Shndërrohet gjithmonë në formën e investimeve në shtëpi, makina, bizhuteri, ora, të cilat blihen nëpërmjet kompanive, zakonisht në emër të të afërmve apo të të njohurve të personit nën hetim. Ka qenë pikërisht blerja e mallrave nga të afërmit dhe të njohurit e Osmanit në Mallorca dhe takimet e tyre të mëparshme, ato që kanë alarmuar agjentët dhe kanë nisur hetimin.

Në 18 kontrollet e kryera në Spanjë, një prej tyre në pallatin e tij, por edhe në restorantet e tij u gjetën 16 ora luksoze, shtatë automjete të nivelit të lartë, një jaht, 86 vepra arti (piktura vaji) me vlerë prej vlerësohet të kalojë 5 milionë euro dhe më shumë se 203,000 në para cash dhe 40,000 në kriptovaluta.

Gruaja e Bashkim Osmanit, vjehrri, asistenti personal dhe njerëzit kryesorë të afërt të Bashkim Osmanit u arrestuan gjithashtu. Tani, gjyqtari do të përcaktojë nëse pjesët e shumta të enigmës së kornizës së tij të mbledhura nga hetuesit gjatë tre viteve hetime janë të mjaftueshme për të demonstruar se paratë dhe investimet e tij vijnë nga aktivitete të paligjshme. Bëhet fjalë për zbardhjen e teknikave të përsosura të pastrimit të parave të vëna në praktikë nga kjo organizatë e dyshuar kriminale, me vështirësinë e ndarjes së biznesit të ligjshëm nga ai i paligjshëm, kur kalimi i kohës i bën më të vjetra dhe të zbehura lidhjet me krimin.

Çelësi është “Ekipet e Përbashkëta Hetimore”

EPH-të, Ekipet e Përbashkëta Hetimore, janë provuar të jenë shumë të dobishme dhe efektive në hetimin policor të pastrimit të parave. Shembull në këtë drejtim është edhe hetimi i trashëgimisë së Bashkim Osmanit. 

Ne e dinim se kishte hetime të ngritura në Belgjikë, Gjermani dhe Itali, të cilat nuk kishin përfunduar sepse nuk kishin marrë rezultate në kohën e caktuar,”- shpjegojnë hetuesit e Gardës Civile spanjolle. Ata kërkuan nga secili prej këtyre vendeve, nëpërmjet gjykatave të tyre dhe të mbrojtura nga Eurojust dhe Europol, gjithçka që ata arritën të provonin dhe të paraqitnin para gjyqtarit, duke shkaktuar një hetim të përbashkët gjyqësor. 

Përparimet kryesore, në lidhjet me origjinën e paligjshme të parave, janë bërë nga Italia, “pjesa e organizatës më në kontakt me trafikun e drogës”, sipas studiuesve. Në këtë mënyrë, dhe me vëzhgim nga afër të të hetuarve, u kapën disa ngarkesa droge në vende të ndryshme të Europës, 440 kilogramë kokainë në Barcelonë në janar 2020, ku u arrestuan katër shqiptarë, në një operacion me DEA-n. Në shtator të të njëjtit vit, në Belgjikë u sekuestruan 2500 kilogramë produkte kimike për të përgatitu kokainë, të cilat agjentët i lidhin me të njëjtën organizatë.

Marrë dhe përshtatur nga ElPais

(f.m/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

aktualitet aktualitet bashkim osmani el-pais bashkim osmani el-pais

Sondazh

Poll

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe