LIVE UPDATES
Ekonomi

Inflacioni i importuar ra në 3.2% në muajt e parë të këtij viti

19 Maj 2021, 06:30 Nga DOSJA
Inflacioni i importuar ra në 3.2% në muajt e parë të

Presionet për rritjen e çmimeve nga jashtë u dobësuan në dy muajt e parë të vitit.

Analiza e Bankës së Shqipërisë në raportin e fundit të politikës monetare se Treguesi i Presioneve të Huaja Inflacioniste u rrit me 3.2% me bazë vjetore për periudhën janar-shkurt 2021. Për tremujorin e katërt 2020, rritja e këtij treguesi kishte qenë 3.7%.

Treguesi i Presioneve të Huaja Inflacioniste llogaritet si diferencë mes indeksit të çmimeve të huaja dhe kursit nominal efektiv të këmbimit (KNEK). Ky i fundit është kursit mesatar i këmbimit të lekut me monedhat e vendeve kryesore partnere në tregtinë e jashtme.

Sipas BSH, çmimet e huaja janë rritur me 5.6% krahasuar me një vit më parë, ndërsa indeksi i kursit nominal efektiv të këmbimit ka vazhduar të japë një efekt balancues në çmimet e importit. Për dy muajt e parë të vitit 2021, KNEK i lekut është mbiçmuar me 2.4%.

Këto zhvillime kanë sjellë kontribut më të ulët të inflacionit të importuar në atë total gjatë tremujorit të parë të vitit, ndërsa efektet e tjera afatshkurtra kanë ndikuar gjithashtu në rënien e inflacionit. Inflacioni i importuar ka një ndikim të konsiderueshëm në ecurinë e çmimeve në Shqipëri, duke patur parasysh varësinë ndaj prodhimeve të importit dhe deficitin e lartë tregtar.

Për tremujorin e parë 2021, norma mesatare e inflacionit ishte 0.9%, në rënie me 0.7 pikë krahasuar me tremujorin e mëparshëm. Në muajt e parë të këtij viti inflacioni ka ardhur sërish në rënie, por Banka e Shqipërisë gjykon se kjo rënie ka ardhur kryesisht nga grupmallrat që karakterizohen nga një volatilitet i lartë i çmimeve. BSH vlerëson se inflacioni bazë ishte në nivelin 1.5%, çka dëshmon se inflacioni i ulët gjatë kësaj periudhe është ndikuar kryesisht nga përbërësit afatshkurtër, që zakonisht kanë një luhatshmëri më të lartë, si për shembull ushqimet, produktet energjetike, etj.

Aktualisht, ushqimet kontribuojnë me rreth 80% të rritjes së çmimeve në ekonomi, ndërsa grupet e tjera të mallrave dhe shërbimeve po japin një ndikim të dobët në rritjen e inflacionit. Kontributi dërrmues nga produktet me luhatshmëri të lartë është një sinjal se rritja e qëndrueshme e inflacionit në ekonomi do të kërkojë ende kohë.

Pas mbledhjes së fundit, të datës 5 maj, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë parashikonte se inflacioni mund t’i afrohet objektivit prej 3% vetëm në gjysmën e dytë të vitit 2022.

Ndërkohë, mbështetur në vrojtimet periodike që kryen Banka e Shqipërisë, pritjet për inflacionin nga bizneset, agjentët financiarë dhe konsumatorët ngelen më të larta krahasuar me inflacionin faktik. Pritjet e inflacionit të bizneseve dhe të agjentëve financiarë janë ulur lehtë në tremujorin e parë, në krahasim me tremujorin e katërt të vitit 2020, ndërsa pritjet e inflacionit të konsumatorëve kanë regjistruar rritje.

Bizneset presin që inflacioni pas një viti të jetë 2.6%, ndërsa për agjentët financiarë pritshmëria është për një nivel prej 1.9%. Ndërkohë, pritjet e konsumatorëve për inflacionin pas një viti janë rritur në 4.2%, nga vlera 3.4% në tremujorin e katërt 2020.

MONITOR

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi inflacioni inflacioni

Sondazh

Poll
Ekonomi 18 Maj 2021, 06:40

Pas marsit, eksportet kanë vijuar të shënojnë një rritje të fortë edhe në prill, duke rikuperuar humbjet që shënuan në të njëjtët muaj të një viti më parë, kur ...

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare