LIVE UPDATES
Ekonomi

Një letër për të gjithë ata që aspirojnë për një të ardhme më të mirë

18 Maj 2021, 07:37 Nga DOSJA
Një letër për të gjithë ata që aspirojnë

Një letër për të gjithë ata që aspirojnë për një të ardhme më të mirë

nga CEO i Philip Morris International, Jacek Olczak

Ne qëndrojmë në një udhëkryq ku priten dy të ardhme krejt të ndryshme: Njëra shenjohet nga ndasia, dyshimi dhe mosbesimi. Tjetra është një e ardhme ku mbizotëron arsyeja, faktet dhe shkenca. Një e ardhme në të cilën, veprimi ambicioz dhe i koordinuar, ka krijuar një botë më të qëndrueshme dhe të barabartë.

Si një njeri optimist në shpirt, unë zgjedh të mbështes kauzën e kësaj të fundit. Unë besoj se një e ardhme më e mire, është e mundur. Dhe – si baba, bashkëshort, qytetar dhe CEO i sapoemëruar i Philip Morris International (PMI) – unë do bëj pjesën time për ta bërë atë realitet.

Kur përfytyroj se si PMI mund të kontribuojë në këtë të ardhme më të mirë, ka një veprim i cili qëndron përmbi të tjerët: të zëvendësohen cigaret sa më shpejt të jetë e mundur, me alternativa më të mira për gratë dhe burrat të cilët përndryshe do të vazhdonin të pinin duhan. Dhe ndërsa kompania jonë vazhdon të ndjekë misionin e saj për të bërë realitet një të ardhme pa tym, unë do të bëj gjithçka që kam në dorë për t’i dhënë vlerë progresit të paraardhësve të mi dhe për të përshpejtuar ritmin tonë të ndryshimit.

Pesë vjet më parë, praktikisht zero përqind e të ardhurave tona neto vinin nga produkte pa tym. Në vitin 2020, gati një e katërta. Duke transformuar rrënjësisht biznesin tonë dhe duke investuar miliarda dollarë në zhvillimin e alternativave më të mira, ne jemi në rrugën e duhur drejt çtymosjes së botës.

Ne synojmë që deri në vitin 2025, të jemi një kompani kryesisht produktesh pa tym, me më shumë se 50 përqind të të ardhurave tona neto të ardhura nga këto produkte inovative – një aspiratë e cila tejkalon ambiciet tona të mëparshme. Deri në po këtë vit, ne gjithashtu synojmë t’i kemi produktet tona pa tym në 100 tregje, nga më shumë se 60 ku gjenden sot.

Ndërsa qëllimet tona janë ambicioze, ato dëshmojnë përkushtimin tonë ndaj ndryshimit dhe suksesin që kemi arritur deri më tani. Për t’ia dalë deri në 2025-ën dhe përtej, ne do të:

• Vazhdojmë të investojmë në shkencë dhe të punojmë me rigorozitet shkencor në gjithçka që bëjmë
• Sigurohemi që PMI të jetë një punëdhënës tërheqës, gjithëpërfshirës dhe frymëzues për të gjithë – duke krijuar një mjedis në të cilin të gjithë ndihen të fuqizuar për të performuar në mënyrën më të mirë
• Sjellim risi përmes ndikimit dhe shtrirjes sonë globale
• Vazhdojmë të përmirësojmë performancën tonë në të gjitha fushat kryesore të ESG¹ – më e rëndësishmja, të nxisim impaktin e produktit tonë duke hequr dorë nga cigaret dhe duke mundësuar kalimin në alternativa më të mira sa më shpejt të jetë e mundur
• Zgjerojmë portofolin tonë përtej duhanit dhe nikotinës, duke u orientuar drejt ekspertizës sonë për shkencat mjekësore, si edhe drejt aftësisë sonë për të ndihmuar konsumatorët të bëjnë zgjedhje më të mira

Magnituda e ndryshimit që duhet të vijë, është e pamohueshme. Por nuk është aspak shokuese- të paktën jo për ata të cilët besojnë në fuqinë tonë të përbashkët. Pengesa më e madhe që duhet të kapërcejmë, është mënyra e ngurtë e të menduarit. Është shumë e lehtë të lejosh që emocionet dhe bindjet e paarsyetuara të lënë në hije provat, të të tërheqin drejt skemave të vjetëruara, në vend që të bashkojmë forcat për kauzën e përbashkët.

Ja përse detyra jonë më e rëndësishme është të sjellim një mënyrë të re të menduari. Të demostrojmë përmes veprimit, transparencës dhe provave të verifikueshme integritetin e zotimeve tona. Si edhe të punojmë parreshtur për të krijuar partneritete me ata të cilët mund të përshpejtojnë ndryshimin që ne kërkojmë.

Bashkë, ne do t’ia dalim për një të ardhme pa tym.

Nga Jacek Olczak Drejtori Ekzekutiv, Philip Morris International
¹ (përfshirja e kompanisë ne kauza sociale dhe ambientaliste. shën. red.)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sociale sociale jacek olczak philip morris philip morris international jacek olczak philip morris philip morris international

Sondazh

Poll
Ekonomi 18 Maj 2021, 06:40

Pas marsit, eksportet kanë vijuar të shënojnë një rritje të fortë edhe në prill, duke rikuperuar humbjet që shënuan në të njëjtët muaj të një viti më parë, kur ...

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin