LIVE UPDATES
Editorial

Çfarë e nxori Shtetin nga celulari i Ramës kundër pronarit të mediave

Sot kur Shteti doli nga 'Whatsappi' i Ramës për t’ju vërsulur biznesit, ai është i pambrojtur nga ligji, publiku është konfuz, mes mbrojtjes së lirisë së medias dhe mbrojtjes së shkeljes së ligjit. Sepse media është përdorur për të shkelur. Kjo dilemë është avantazhi i represionit të pushtetit.

3 Shtator 2022, 14:28 Nga Enton Abilekaj
Çfarë e nxori Shtetin nga celulari i Ramës kundër pronarit
Edi Rama dhe Enton Abilekaj

Ndërsa në Malin e Robit po prishen pishinat e resortit me 5 yje në pronësi të pronarit të News24, BalkanWeb e Panorama, të dyja palët hedhin në publik fakte që tregojnë historinë e një marrëdhënieje të trishtë media – politikë, shpjegojnë konkretisht këtë raport dhe arsyet pse media sot lëngon nën pushtetin politik.

Faktet, edhe ato që publikon qeveria, tregojnë se Irfan Hysenbelliu është rrethuar nga shteti i futur në 'Whatsappin' e Edi Ramës, jo si biznesmen që u është shmangur taksave dhe ligjit, por si pronar i mediave me influencë. Sepse, sipas dokumenteve që po publikohen, kur Rama ishte i kënaqur me linjën editoriale, ka shkelur ligjin për të favorizuar biznesmenin, ka dhuruar një tokë publike pa asnjë procedurë, ka lejuar mospagimin e taksave dhe qerave, duke mbyllur sytë në dogana.

Kur ishte i kënaqur me mediat, e ka ulur në prehërin e tij dhe të dy bashkë kanë sfiduar ligjin. Mes ligjit që nuk të jep asnjë privilegj dhe Kryeministrit që t’i jep të gjitha, pronari i mediave, ka bërë zgjedhjen e dytë, pa e menduar atë që po ndodh sot. Hysenbelliu ka ndërtuar një kështjellë rëre, ka ngritur bizneset dhe godinat duke sfiduar ligjin me pushtetin e Edi Ramës.

Drekat me Kryeministrin, miqësinë me kryetarin e grupit parlamentar të PS, që sipas shefit të kuzhinës, gatuante vetë në resortin që pushtuan rruspat, flirtimet e forta me Erion Veliajn edhe në dëm të mediave të tjera, ishin pasuria e luajtshme që shërbeu për të ndërtuar një pasuri të paluajtshme në kurriz të publikut dhe të ligjit.

Rruspat sot po e prishin të paluajtshmen sepse pasuria e luajtshme iku.

Drekat u zëvendësuan me sherre, gatimet me sulme helmuese dhe flirtimet me shantazhe. Kapitalizmi tipik i Rilindjes, ku biznesmenët emërohen, ku biznesi mund të bëhet vetëm kur je servil i pushtetit, ku ligji nuk është domosdoshmëri, madje ndjekja e procedurave ligjore të bën të dyshuar për tradhëti ndaj pushtetit absolut. Pasuritë ndërtohen mbi vullnetin politik, konkurenca në treg është zëvendësuar me konkurencën në oborrin e qeverisë, klima e biznesit po largon cdo ditë investitorët e huaj që zëvendësohen nga të emëruarit.

Kështu biznesi ndërtohet mbi pasurinë publike, mbi pronën publike, mbi pronën private, i pambrojtur nga ligji, i ekspozuar ndaj Shtetit. Sot kur Shteti doli nga 'Whatsappi' i Ramës për t’ju vërsulur biznesit, ai është i pambrojtur nga ligji, publiku është konfuz, mes mbrojtjes së lirisë së medias dhe mbrojtjes së shkeljes së ligjit. Sepse media është përdorur për të shkelur. Kjo dilemë është avantazhi i represionit të pushtetit.

Faktet që hedh qeveria, përballë atyre që hedh kompania e sulmuar, e ndajnë publikun në qëndrimin ndaj bizneseve të pronarit të medias, por ato konfirmojnë që jetojmë në shtetin personal të Edi Ramës, që ligji dmth Shteti nuk ka më asnjë vlerë, bashkë me institucionet e tij, që Drejtësia nuk vepron kur i shikon shkeljet e inkurajuara nga Kryeministri, sepse nuk ka urdhër, kur media vihet si hipotekë për të marrë shpërblimin politik dhe kur hipoteka hiqet, biznesi merr tatëpjetën. Nuk kishte dyshime në marrëdhënien okulte politikë – media, për ajo që po nxjerrin në dritë gërmimet e rruspave, është rruga se si ndodh, përgjëgjësia personale e Kryeministrit në shkatërrimin e thelemeve të shtetit, në degradimin e tij, në sfumimin dhe injorimin derisa bëhet aq i vogël e i papërfillshëm, sa të duket si aplikacion në telefonin e Edi Ramës. Ata që po e pësojnë sot, janë kontribues për këtë.

Dhe, ndërkohë që Shteti duket sikur ka dalë nga celulari i kryeministrit, si xhindi nga llampa e Aladinit që i merr urdhërat vetëm nga i zoti i llampës, ata që kanë bërë dhe po bëjnë të njëjtën gjë, për ndërtimin e bizneseve të emëruara, për pushtimin e vendit nga një person, duhet të shohin në Malin e Robit të ardhmen e tyre. Ndërsa publiku, është viktima e pafajshme, që në grahmat e fundit, zbulon historinë e vetë tragjike./Dosja.al

enton abilekaj shembjet ne prestige resort

Sondazh

Poll

Editorial 3 Shtator 2022, 10:22 Ben Blushi

Duke kërkuar spiunët rusë në Gramsh

Fotoja e Ben Blushit Një nga dëmet e shumta që Putini i ka bërë rusëve, është se ata duken të këqinj edhe...

Editorial 29 Gusht 2022, 10:31 Ditmir Bushati

Fitorja e disiplinës strategjike

Ditmir Bushati Në një proces të bashkërenduar nga Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Serbia më n&eum...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE