LIVE UPDATES
Editorial

Intelëktuali: Një moment në ndërgjegjen njerëzore

Pra specia e cila pa frikë mund të konsiderohet si moment i ndërgjegjes sonë popullore, siç France përcaktoi Zolan, sot është në zhdukje në fushën politike.

16 Gusht 2022, 15:29 Nga Meri Lika
Intelëktuali: Një moment në ndërgjegjen njerëzore
Meri Lika

Në vitin 1902, kur Émile Zola vdiq, Anatole France i kushtoi një vlerësim të shkëlqyer ku mes të tjerave e përcaktoi shkrimtarin se ai “Ishte një moment në ndërgjegjen njerëzore”.

Intelektualët që sot merren me politikë janë specie në zhdukje. Ata i tremben politikës dhe për më tepër politika shfaq një indiferencë absolute për gjithçka që mund të identifikohet si intelektuale.
Ndoshta intelektualët janë distancuar vetë nga politika për t’iu afruar gjithnnjë e më shumë botës së profesionalizuar, ata zgjedhin autoritetin e tyre profesional përpara autoritetit që të jep politika përmes pushtetit, por ata nuk i largohen sferës publike duke shprehur mendimin e tyre në të mirë të shoqërisë.

Nisur nga reagimet e tyre publike, tek ne nuk mungon mendimi kritik, ai mendim që pavarësisht kahjes politike thotë atë që mendon, mbron atë që mendon dhe lufton për atë që mendon.

Por ndërkohë që profesionistët i largohen politikës, për herë e më shumë të pa aftët, të paskrupujt, servilët, matrapazët iu ngjiten partive politike, ata hidhen sa në një front në tjetrin, sa në një parti në tjetrën derisa arrijnë të kapin një karrige ku të mund të ulen e kështu ta konsiderojnë veten të plotësuar (plotësim fiktiv por aspak profesional).

Këta individë, të cilët rendin pas çdo flamuri dhe nuk kanë asnjë ideal, parim dhe moral, janë bërë barriera kryesore që pengon përfshirjen e intelektualëve dhe profesionistëve në politikë. Mund të duket se intelektualët, për interesa meskine vetjake, po i bishtnojnë aktivizimit në të mirë të shoqërisë, por unë mendoj se nuk është aspak kështu.

Duke parë një ditë, në televizor, një nga takimet e Berishës pyeta vetën time: nëse një ditë për një post në Partinë Demokratike, do të konkurronte një anëtar i sotëm i kryesisë së PD-së i cili edhe mund të jetë përfolur për korrupsion e që e njeh prej vitesh partinë, antarësinë, dhe përballë tij të jetë, për shembull, profesor Artan Fuga ose profesor Aurel Plasari (të më falin profesorët e nderuar që po ua përmend emrat pa lejen e tyre), kush mendon se do të fitojë?

Përgjigjia që më dha vetvetja ishte se do të fitonte ai i përfoluri, sepse ai bën fushatë, mundet të premtojë para, apo edhe vende punë, ndërkohë që asnjëri nga profesorët nuk do pranonte të bënte fushatë e lere më pastaj të premtonte diçka për të cilën nuk do të ishte i sigurt që do ta realizonte e aq më shumë të premtonte para apo vende punë në shkëmbim të votës.
Kësaj konkurrence, mendoj se i tremben intelektualët, kur them intelektual nuk nënkuptoj njerëz me arsim të lartë, por njerëz të cilët kanë dhënë për shoqërinë me profesionalizimin dhe mendimin e tyre si dy profesorët e nderuar që kam përmendur më lart.

Pra specia e cila pa frikë mund të konsiderohet si moment i ndërgjegjes sonë popullore, siç France përcaktoi Zolan, sot është në zhdukje në fushën politike.

Është kthyer në nostalgji mendimi për një parlament me deputetë të mençur, nga ata që e nderojnë përfaqësimin, sepse tani është kthyer në modë paaftësia, servilizmi, mashtrimi. Moda, domethënë politika (që të mos e ofendojmë kaq shumë modën) tani pranon vetëm hajvanët, dallkaukët, hajdutët, lapanjozët, lëpirësit, të korruptuarit, sidomos këta të fundit, të cilën mund të ngrejnë çdo lloj flamuri sipas interesit po asnjëherë nuk mund të ngrenë flamurin e mendimit të tyre.


Këta lloj butakësh, shpallin armiq të gjithë ata që i mendojnë si konkurrentë të mundshëm e vrapojnë të rrëmbejnë edhe flamurin e luftës së klasave.

Sot lufta më e madhe që kanë intelektualët nuk është në favor apo kundër një kahu politik por lufta e vërtetë e tyre është në mbrojtje të emrit, figurës, personalitetit dhe etikës në një përballje të pabarabartë me virtytet çnjerëzore që kërkojnë t’i tjetërsojnë dhe t’i shndërrojnë si veten.

Lufta e intelektualëve është që të arrijnë të bëhen moment i ndërgjegjes së popullit të tyre.

meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 4 Gusht 2022, 16:29 Meri Lika

Unë dua të di

Meri Lika Unë jam nënë dhe në shpirtin tim ka tre ditë që më godet pa pushim një ndjenjë frike, pasigurie, paa...

Editorial 30 Korrik 2022, 09:28 Meri Lika

A flet heshtja?

Po me vërtetë po pyes: A flet heshtja?. Populli ynë ka disa shprehje në lidhje me heshtjen si psh: “Heshtja është flori.&...

Editorial 29 Korrik 2022, 13:26 Ralph Shoellhammer

Kriza energjetike do e përçajë Evropën

Foto Ilustruese Kanë kaluar gati gjashtë muaj që kur Putini filloi pushtimin e Ukrainës, por për Evropën, më e keqja nuk...

Editorial 26 Korrik 2022, 19:44 Meri Lika

Çfarë opozite na duhet?

Meri Lika Nga dita e djeshme, konfigurimi i opozitës shqiptare mori një pamje tjetër. Tashmë në opozitë nuk është v...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra