LIVE UPDATES
Editorial

Muri Anglo-Amerikan për Berishën dhe muri i Berishës për opozitarizmin

Fati i opozitarizmit bëhet tragjik, i shtypur nga një regjim kleptokratik dhe i kapur nga një opozitë që e la pushtetin në instalim e sipër të një pushteti kleptokratik. Opozitarizmi është sot mes dy armiqve, pushteti totalitar dhe opozita e izoluar dhe pa kredo morale.

22 Korrik 2022, 15:27 Nga Enton Abilekaj
Muri Anglo-Amerikan për Berishën dhe muri i Berishës për
Sali Berisha

Tani që izolimi i Sali Berishës u zgjerua, dyshimet mbi opozitën zyrtare rriten. Nëse, më 25 prill 2021, pakënaqësia ishte e pamjaftueshme për ta hequr Edi Ramën, sot pakënaqësia mund të jetë më e madhe, duhet të përballet edhe me Perëndimin. A do mjaftojë pakënaqësia për të harruar Sali Berishën e 2009 – 2013, për të refuzuar joshjen e parave që hidhen pa kursim në zgjedhje, për të sfiduar presionin politikë-krim-shtet-biznes dhe, në fund, për të tejkaluar izolimin e aleatëve të mëdhenj të Shqipërisë?

Fati i opozitës ishte që të qeverisej për 8 vjet nga një lidership i paaftë për ta rrëzuar Ramën, që përpëlitej mes radikalizmit dhe marrëveshjeve të ligjshme dhe okulte, me iluzionin e pushtetit që vjen vetë, po të kapësh vendin e duhur në partinë e duhur.

Fati i sotëm është rikthimi tek e shkuara që, me harrimin e viteve, duket më e mirë se e tashmja, besimi se do të kthehemi te ditët e këqija për të shpëtuar nga ditët më të këqija që pasuan dhe një insistim ndërkombëtar për t’i thënë jo nostalgjisë, pse jo i yshtur nga Rama me të gjitha mjetet që ai di të përdorë.

Fati i opozitarizmit bëhet tragjik, i shtypur nga një regjim kleptokratik dhe i kapur nga një opozitë që e la pushtetin në instalim e sipër të një pushteti kleptokratik. Opozitarizmi është sot mes dy armiqve, pushteti totalitar dhe opozita e izoluar dhe pa kredo morale.

Ndihmat Anglo – Amerikane, nuk ngjajnë me zbarkimin në Normandi në D- Day, por me parodizimin që regjimi komunist u bënte ndihmave nga ajri. Amerikanët hodhën këpucën e djathtë, për rivitalizmin e së djathtës, të opozitës. Pasi kjo dështoi, anglezët hodhën një tjetër këpucë të djathtë.

Më shumë se për largimin e Berishës, më shumë se për t’i dhënë një mundësi opozitarizmit, po ndihmon Edi Ramën të përcajë më keq kundërshtarët, ndihmon një regjim thuajse të instaluar të lëshojë më pak liri politike, të justifikojë abuzimet me opozitën “non grata”, të intensifikojë korrupsionin me alibinë e një opozite - denoncuese të pabesueshme.

Ndërsa Sali Berisha është në të drejtën e tij, të kërkojë votëbesimin e anëtarësisë për të ndjekur rrugën e rivendosjes së dinjitetit, opozitarizmi nuk e ka komoditetin të investohet te kjo opozitë. Kjo do të shërbente vetëm për shfryrjen e dufit, për shpalosjen e shpejtë të pakënaqësisë duke shfrytësuar infrastrukturën e një partie të vjetër, që nuk i ka më kushtet për të çuar në eleminimin e rrezikut nga diktati i korrupsionit.
Sali Berisha e kishte mundësinë që pas 6 marsit të niste një proces rindërtimi të PD- së. Me statusin e Patriarkut mund të nxiste përfshirjen e rrymave opozitare brenda opozitës së tij, të nxiste faktorët opozitarë të afërt në ideologji dhe bindje për t’u përfshirë në PD, me qëllimin që në vjeshtë të përfundonte ndërtimi i një partie të re, me imazh të ri dhe Kryetar të ri.

Në vend të kësaj, ndërtoi një celulë personale, që, duke mbledhur zemërimin ndaj qeverisë, shpreson ta sjellë në pushtet pa ofertë, si të vetmen mundësi për rindërtimin e imazhit personal.

Edhe nëse kjo ndodh, kush i garanton shqiptarët se ardhja e PD- së në pushtet, e heq izolimin ndërkombëtar të liderit të saj, të forcës që ai drejton dhe të qeverisë që do të kontrollojë? Kush garanton që beteja e tij e dëshpëruar për Drejtësi nuk shndërrohet në problemin e gjithë shqiptarëve, në kosto për vendin?

Kjo është një betejë e pabarabartë, që një opozitë e konsumuar me figura të provuara nuk mund ta fitojë.

Sali Berisha mund të jetë pa faj për ato që akuzohet nga SHBA dhe Britania e Madhe, derisa një proces i drejtë gjykimi ligjor apo të paktën publik, të vërtetojë të kundërtën. Por, nëse kjo betejë rëndon mbi shqiptarët, nëse do të vazhdojë të zërë hapësirën opozitare derisa të gjejë Drejtësi, bëhet fajtor përpara shqiptarëve dhe pa dashje aleat i regjimit./Dosja.al

enton abilekaj analiza nga enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 19 Korrik 2022, 12:56 Jeanne Plaumann

Çfarë po ‘gatuajnë’ despotët?

Nga Jeanne Plaumann, BILD Është një takim i lartë i diktatorëve: Presidenti iranian, Ebrahim Raisi pret për bisedime kreun e sh...

Editorial 9 Korrik 2022, 16:25 Ben Blushi

The new islam në Tiranë

Vajzat muslimane THE NEW ISLAM NË TIRANË Jo vetëm përpara 30 vitesh por edhe përpara 5 vitesh kjo foto do ishte e paimagjinueshme...

Editorial 7 Korrik 2022, 09:12 Meri Lika

777- Sot unë do të jem në protestë!

Gjithmonë, kam menduar se rastësitë kanë një domethënie, se asgjë nuk ndodh ashtu kot dhe se gjërat gjithmonë e k...

Editorial 29 Qershor 2022, 10:19 Ditmir Bushati

Më shumë siguri!

Me Samitin e NATO-s në Madrid, Aleanca transatlantike po përgatitet për përmirësimin më të madh të kapaciteteve të...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE