LIVE UPDATES
Editorial

Kronika e vdekjes së paralajmëruar të një amnistie

Sipas mendimit tim, që një amnisti e tillë të funksionojë, duhet së pari të kryhet me konsesus politik ku palët të garantojnë se pas kësaj nuk do të ketë amnisti tjetër. Sepse politizimi i këtyre amnistive i ul besimin tatim paguesit të rregullt dhe shërben si mjet për të rritur evazionin në të ardhmen.

16 Korrik 2022, 09:22 Nga Meri Lika
Kronika e vdekjes së paralajmëruar të një amnistie
Meri Lika

Kryefjala e diskutimeve të muajit të fundit, është drafti i ligjit për Amnistinë fiskale. Amnistitë fiskale në vendin tonë, gjithmonë janë përdorur si mjet për të mbledhur vota gjatë fushatave elektorale si dhe për të mbushur arkën e zbrazur të qeverive.

Sipas mendimit tim, që një amnisti e tillë të funksionojë, duhet së pari të kryhet me konsesus politik ku palët të garantojnë se pas kësaj nuk do të ketë amnisti tjetër. Sepse politizimi i këtyre amnistive i ul besimin tatim paguesit të rregullt dhe shërben si mjet për të rritur evazionin në të ardhmen. Edhe pse me kritika të ashpra nga institucionet partenere dhe mbështetëse, por edhe nga Bashkimi Evropian, qeveria është e vendosur që ta aprovojë këtë draft shumë problematik.

Sipas një vlerësimi të Bankës Botërore të vitit 2021, rreth 30 deri në 35% e ekonomisë shqiptare është informale.
Nisur nga kjo, gjithsecili mund të mendoj se tashmë pas pothuajse tridhjetë vjet tranzicion mund të nevojitet një amnisti e plotë fiskale në mënyrë që t’i japë fund informalitetit, po a mundet kjo lloj amnistie dhe kjo administratë tatimore ta bëj këtë?

Sipas mendimit tim, kjo është një amnisti e cunguar e cila nuk është mbështetur në parimet themelore për amnistitë fiskale të përcaktuara nga institucionet ndërkombëtare të pastrimit të parave.

Task Forca e Veprimit Financiar për pastrimin e parave (FATF), mbikëqyrësi global i pastrimit të parave, ka zhvilluar katër parime bazë të zbatueshme për amnistinë tatimore:

•Asetet e riatdhesuara duhet të depozitohen në një institucion financiar që është subjekt i masave kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit.

•Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet aseteve nga vendet që nuk zbatojnë në mënyrë adekuate standardet e FATF.

•Autoritetet duhet të ndërgjegjësojnë institucionet financiare për mundësinë e abuzimit dhe rreziqet e natyrshme në pastrimin e parave.

•Për të përfituar nga amnistia, çdo dokument apo deklaratë mbi pasuritë e riatdhesuara duhet të garantojë legjitimitetin e origjinës së tyre.

Për të treguar problematikat e mëdha që ka drafti i propozuar, do të duhen shumë artikuj por unë në këtë shkrim do të trajtoj problematikën kryesore të saj: hyrjen e parave nga jashtë, duke qenë se marketingu për të po justifikohet me legalizimin e parave të emigrantëve.

Atëherë shumë natyrshëm lind pyetja: Si do ti sjellin emigrantët 2 milion eurot?

Në bazë të kritereve të vendosura nga institucionet ndërkombëtare të pastrimit të parave, FATF por edhe  MONEYVAL ku Shqipëria aderon, hapi i parë që një shtet duhet të hedh në procesin e një amnistie fiskale janë marrëveshjet ndërkombëtare me vendet nga të cilat pritet që t’i hyjnë aktivet.

“Përdorimin e rregullimeve dhe marrëveshjeve ndërkombëtare për rastet kur pasuritë e rëndësishme mbahen jashtë juridiksionit kombëtar dhe synohen të mbulohen nga kushtet e amnistisë.”

Pra me fjalë më të thjeshta, qeveria shqiptare duhet të marrë leje nga vendet ku kanë punuar emigrantët tanë “2 milioneurosh”, që t’i lejojnë këta të fundit të transferojnë në mënyrë të drejtë paratë e krijuara në informalitet dhe që nesër përfituesit nga amnistia të kenë siguri se nuk do të jenë subjekte të trajtimeve evazioniste në vendet e huaja ku punojnë e jetojnë. Është gjëja më normale dhe më serioze të respektohen këto vende të cilëve u mungojnë taksat e punës në të zezë të emigrantëve shqiptar, në të ardhurat e shtetit të tyre.

Arroganca e qeverisë shqiptare, kërkon të anashkalojë krejt këtë proces dhe t’i detyrojë emigrantët të fusin në mënyrë të paligjshme paratë në Shqipëri dhe për më tepër t’i bëj ata të ekspozuar në vendet nga do të sjellin paratë.

Sipas raporteve të institucioneve të përmendura më sipër, nga 47 vende në botë të cilët kanë aplikuar amnisti fiskale me objekt importin e aktiveve të paligjshme nga vendet e tjera, vetëm në 13 prej tyre aministitë rezultuan të suksesshme. Aministitë patën sukses vetëm në ato vende të cilat, paraprakisht, firmosën marrëveshje me vendet e tjera nga të cilat prisnin ardhjen e parave (për shembull Italia me Zvicrën).

Nuk ka asnjë diskutim fakti se qeveritë i përdorin amnistinë fiskale për të rritur të ardhurat e tyre në një moment të caktuar krize, për të rritur të ardhurat tatimore në të ardhmen duke përfshirë tatimpaguesit e rinj të cilët në të kaluarën nuk kanë deklaruar disa ose të gjitha pasuritë ose të ardhurat e tyre si dhe të kenë një regjistrim më të saktë të pasurive të evazionistëve e cila e lehtëson taksimin e tyre në të ardhmen.

IFIT (Institute for Integrated Transitions = Instituti për Tranzicione të Integruara) me mbështetjen e FATF dhe FMN-së, ka hartuar një model se si duhet të implementohet një amnisti fiskale në mënyrë që të arrijë qëllimin e saj dhe të jetë e suksesshme.

Fotua në vijim tregon skemën e ndërtuar prej tyre për hapat, kohët dhe proceset që duhet të përfshijë një amnisti fiskale.

Kronika e vdekjes së paralajmëruar të një amnistie
Skema

Skema tregon qartë se për të bërë të mundur implementimin e një amnistie, koha për këtë implementim duhet të jetë jo më pak se 5 vjet.
Po kështu, skema na bën të qartë se amnistia e propozuar nga qeveria shqiptare nuk ka ndjekur hapat e duhur si dhe nuk ka plotësuar asnjë procedurë për implementimin e saj në mënyrë që të jetë e suksesshme.

Kjo amnisti nuk ka parashikuar:

-asnjë marrëveshje me shtetet nga do të hyjnë paratë,

-se cili do të jetë kuadri i ri ligjor mbështetës

-se cilat do të jenë ndryshimet e legjislacionit ekzitues

-se sa para mendohet të hyjnë nga kjo amnisti

-se cilat janë faktet të cilat na tregojnë se ky është momenti i vitit zero në ekonomi

-se cili është garancia që një parti tjetër nuk do të bëjë të njëjtën gjë

-se çfarë përfiton tatim paguesi i rregullt

-përse tatimi për evazionistin do të jetë 7% ndërkohë që tatimpaguesi i rregullt paguan 23%

etj etj.

Sipas të gjitha gjasave kjo amnisti e vetmja gjë që do të bëjë eshtë të ndihmojë qeverinë të mbush arkën e zbrazuar nga korrupsioni i inçeneratorëve, PPP-ve dhe tenderave dhe nuk ka për t’i shërbyer aspak ekonomisë, individëve e aq më shumë emigrantëve.

Drafti i saj i cunguar është vetëm KRONIKA E NJË VDEKJE TË PARALAJMËRUAR.

amnistia fiskale meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 9 Korrik 2022, 16:25 Ben Blushi

The new islam në Tiranë

Vajzat muslimane THE NEW ISLAM NË TIRANË Jo vetëm përpara 30 vitesh por edhe përpara 5 vitesh kjo foto do ishte e paimagjinueshme...

Editorial 7 Korrik 2022, 09:12 Meri Lika

777- Sot unë do të jem në protestë!

Gjithmonë, kam menduar se rastësitë kanë një domethënie, se asgjë nuk ndodh ashtu kot dhe se gjërat gjithmonë e k...

Editorial 29 Qershor 2022, 10:19 Ditmir Bushati

Më shumë siguri!

Me Samitin e NATO-s në Madrid, Aleanca transatlantike po përgatitet për përmirësimin më të madh të kapaciteteve të...

Editorial 27 Qershor 2022, 09:14 Margaret MacMillan

Një epokë e re e luftës globale

Foto ilustruese “Ju mund të mos jeni të interesuar për luftën, por lufta është e interesuar për ju!,"- thoshte dik...

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë