LIVE UPDATES
Editorial

Shqipëria në rrezik! Ç'duhet të bëjmë?

Ne thjesht, kush më shumë e kush më pak kemi ngritur ndonjëherë zërin kundër padrejtësive, kemi dalë si spektatorë nëpër protesta, disa që kanë dashur dhe të shfryjnë dufin e tyre, kanë marrë mikrofonin dhe kanë folur, por ne kurrë nuk nisëm, nuk zhvilluam dhe nuk çuam deri në fund një ide, një kauz, një betejë.

24 Qershor 2022, 18:12 Nga Meri Lika
Shqipëria në rrezik! Ç'duhet të bëjmë?
Meri Lika

Isha edhe unë e ftuar në takimin “Shqipëria në rrezik! Çfarë duhet të bëjmë?”, por për arsye se nuk ndodhem në Shqipëri nuk e pata të mundur pjesëmarrjen. Megjithatë e ndoqa live takimin. Nëse do të isha në takim, do të kisha thënë fjalë të tjera por pasi dëgjova të gjithë ata që morën fjalën pata refleksione krejt të tjera nga ato fillestaret. Në takim përemri vetor “Unë” ishte fjala që pati dendurinë më të madhe të përdorimit.

Pjesa më e madhe treguan se ata ishin faktorët, se ata kishin luftuar pushtetin, diktaturën, komunizmin, qeverinë, oligarkitë etj, etj, etj. U ndjeva bosh brenda vetes dhe shumë e vogël përpara atyre “heronjve” sepse në fakt unë nuk kam bërë asgjë, unë kam qenë një individ i thjeshtë kundër pushtetit dhe asgjë më shumë.

Historikisht ne vlonjatët jemi kritikuara dhe kritikohemi se e kemi gjoksin gropë ngaqë themi “unë” por, çuditërisht ata që e përdorën aq shumë këtë përemër nuk ishin nga Vlora. Mehdi Malkaj në fjalën e tij (dua të përdor vetën e parë sërish) tha se duhet të heqim mendësinë e shprehej “ç’më duhet mua” por sipas mendimit tim duhet të ndryshojë mendësia edhe për përdorimin e përemrit vetor “Unë”.

Në asnjë moment nuk e mendova takimin si një shpalosje të meritave tona, sepse për secilin mjaftonte emri, mbiemri dhe nëse kishte ide për atë që duhet të ndodh nesër. Askush nga ne, sado të thotë se ka bërë këtë dhe atë, e atë dhe këtë, përsëri nuk ka bërë asgjë përderisa nuk ka rezultat. Të bësh diçka nuk do të thotë të protestosh vetëm, të bësh diçka do të thotë të ngresh masat, të kesh ide, të kesh pasion, të jesh motivim për të tjerët, të kesh këmbëngulje, e nga ne asnjëri nuk e ka bërë (kjo gjithmonë sipas mendimit tim).

Ne thjesht, kush më shumë e kush më pak kemi ngritur ndonjëherë zërin kundër padrejtësive, kemi dalë si spektatorë nëpër protesta, disa që kanë dashur dhe të shfryjnë dufin e tyre, kanë marrë mikrofonin dhe kanë folur, por ne kurrë nuk nisëm, nuk zhvilluam dhe nuk çuam deri në fund një ide, një kauz, një betejë.

Ky është momenti!

Ky është momenti që ne të harrojmë se jemi një “Unë”. Ky është momenti që të hedhim ide, mendime, nëse nuk kemi nuk ka rëndësi nuk është e thënë që të gjithë të kenë ide, kush nuk ka ide mund të kenë mënyra dhe metoda për të zhvilluar idenë e tjetrit, e tjetri të zhvillojë më tutje idenë e një tjetri e kështu me radhë. Ky është momenti që nëse opozita do të na dëgjojë atëherë shumë më mirë për idetë tona, se nëse nuk na dëgjon atëherë në djall vaftë edhe ajo, e ne do të duhet të luftojmë vetë.

Vetë por jo si “Unë”, por si “Ne”. Kur të vijë momenti që në një takim tjetër të mblidhemi sërish në diskutimet tona të themi:

- Ne patëm ketë ide. Ne krijuam këtë kauzë. Ne nisëm këtë betejë.

Ne pra ne dhe asnjë “Unë”, e sigurt që në atë moment do të kemi fituar. Në atë moment NE do të jemi opozita, NE do të jemi makthi i pushtetit, Ne do të jemi shpresa e fëmijëve tanë. Por deri atëhere, keq më vjen por, duhet të ngopemi me lugën plot me zbrazëtinë “Unë”./Dosja.al

Sondazh

Poll

Editorial 21 Qershor 2022, 13:45 Enton Abilekaj

Çfarë i fali Albin Kurti Edi Ramës

Edi Rama, Albin Kurti, Aleksander Vucic, Enton Abilekaj Albin Kurti e përcolli me buzëqeshjen statike, karakteristike për një sforcim s...

Editorial 20 Qershor 2022, 17:53 Jonathan Miller

Makthi i Macron ka përfunduar

Foto ilustruese Nga Jonathan Miller Presidenti francez Emmanuel Macron është poshtëruar nga votuesit, disa javë pasi u rizgjodh nga nj...

Editorial 18 Qershor 2022, 10:34 Ditmir Bushati

Luftë dhe shpresë

Ursula von der Leyen, Volodymyr Zelenskyy dhe Ditmir Bushati “Ukrainasit janë të gatshëm të japin jetën për perspektiv&...

Editorial 11 Qershor 2022, 17:45 Ditmir Bushati

Tri mesazhet e Kancelarit në Ballkan!

Olaf Scholz Mesazhi i parë ka të bëjë me simbolikën, e cila në politikë të jashtme reflekton veprimin politik. P&eu...

Editorial 9 Qershor 2022, 15:10 Arber Zaimi

Po me urën ç’pati Rama?

Ura që lidh Velipojën me Ulqinin do të ishte me të vërtetë punë me vlerë, kur të kryhet. Prandaj duhet mbësh...

Editorial 7 Qershor 2022, 11:48 Monitor

Si po varfërohen më shumë të varfërit

Varferi Në median angleze, të shkruar e televizive, janë të pafund artikujt, kronikat dhe lidhjet direkte për efektet që ka s...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave