LIVE UPDATES
Editorial

Makthi i Macron ka përfunduar

Hiperpresidenti me ambicie për të udhëhequr Evropën duket se nuk do të jetë në gjendje as të udhëheqë Francën. Projekti i tij legjislativ, i kryesuar nga reforma e pensioneve dhe rritja e moshës së pensionit, duket i dënuar. Franca duket më e paqeverisshme se kurrë.

20 Qershor 2022, 17:53 Nga Jonathan Miller
Makthi i Macron ka përfunduar
Foto ilustruese

Nga Jonathan Miller

Presidenti francez Emmanuel Macron është poshtëruar nga votuesit, disa javë pasi u rizgjodh nga një elektorat joentuziast. Hiperpresidenti me ambicie për të udhëhequr Evropën duket se nuk do të jetë në gjendje as të udhëheqë Francën. Projekti i tij legjislativ, i kryesuar nga reforma e pensioneve dhe rritja e moshës së pensionit, duket i dënuar. Franca duket më e paqeverisshme se kurrë. Ekziston mundësia që parlamenti të shpërndahet brenda një viti dhe të zhvillohen zgjedhje të reja. Është një 'skenar makthi' për presidentin, pranoi Le Monde mëngjesin e sotëm.

Rezultati i zgjedhjeve është shumë më i keq për Macron nga sa e parashikonte pothuajse kushdo. Për herë të parë në republikën e pestë presidenti nuk ka arritur të fitojë një shumicë parlamentare. Ai humbi aleatët e rëndësishëm parlamentar, duke përfshirë Richard Ferrand, presidentin e Asamblesë Kombëtare, Christophe Castaner, ish-ministrin e tij të brendshëm që kryesoi shtypjen brutale të protestave të jelekëve të verdhë, Amélie de Montchalin, ministrja e mjedisit, Justine Bénin, sekretare e shtetit për detit dhe Brigitte Bourguignon, ministre e shëndetësisë dhe solidaritetit social.

Kryeministrja e Macron, Élisabeth Borne, një teknokrate e hedhur me 'parashutë' në atë që mendohej të ishte një vend i sigurt, dhe që ka karizmën politike të një karote, mezi fitoi kundër një kandidati të panjohur të Melenchonist Nouvelle Union Populaire Écologique et Sociale.

Rezultati i zgjedhjeve është shumë më i keq për Macron nga sa e parashikonte pothuajse kushdo. E vetmja shumicë e dukshme në asamblenë e re do të jenë euroskeptikët e së majtës dhe të djathtës, gjë që e bën ambicien e Macron për një rilindje evropiane të udhëhequr prej tij të duket fantastike. Elektorati e hodhi poshtë masivisht paralajmërimin e tij se kundërshtarët e tij ishin 'ekstremistë të rrezikshëm'. Presidenca e Macron-it është tashmë një presidencë 'e lindur ende', deklaroi Alexis Brézet, drejtori editorial i Le Figaro.

'Rassemblement National' e Marine Le Pen e rriti përfaqësimin e saj nga nëntë vende në 89. Koalicioni Mélenchon i ultra të majtëve, komunistëve, të gjelbërve dhe socialistëve do të përfundojë me rreth 131 vende, nga 17 në 2017.

Macron, i cili paralajmëroi votuesit në terma thuajse histerike kundër zgjedhjes së ekstremistëve të majtë dhe të djathtë, i nevojiteshin 289 vende që aleanca e tij e Ansamblit të ruante shumicën e tij. Ai ka fituar 245, duke humbur 154 nga deputetët e tij të zgjedhur në 2017.

Les Républicains e qendrës, fitoi 64, me 46 vende për një sërë partish të vogla. Vetëm 46 për qind votuan, pjesëmarrja më e ulët që nga viti 1958; 54 për qind abstenuan. Edhe kanali BFMTV, një mbështetës i palëkundur i Macron, e quajti rezultatin një katastrofë.

"Situata është e paprecedentë, në një konfigurim që nuk është parë kurrë nën Republikën e Pestë," tha Borne mbrëmë. Macron është ende i heshtur.

Gjenerali de Gaulle ndërtoi Republikën e Pestë për të tredhur parlamentin dhe për t'i dhënë fund kaosit të republikës së katërt. Pra, ne jemi kthyer në një lloj simulacrum të katërt. Një koalicion bashkëjetesë i qëndrueshëm duket i pamundur dhe çmimi i kërkuar do të jetë i lartë.

Macron tani duhet të shpresojë të krijojë koalicione parlamentare ad hoc për të kaluar çdo reformë, por ai ka pak aleatë dhe do të paguajë një çmim të lartë. Republicains kanë përjashtuar një bashkëjetesë me Macron, e cila mund t'i japë atij një shumicë, megjithëse pa dyshim ai mund të shpërblejë disa.

"Ai është i vendosur të veprojë, i fortë dhe i qetë, me vullnetin për të ecur përpara për vendin," tha një nga aleatët e tij mbrëmë pas një takimi në Élysée me Élisabeth Borne, Édouard Philippe, François Bayrou, Stanislas Guerini dhe Clément Beaune.

Votuesit francezë po konsolidohen në grupe të papajtueshme që prodhojnë një paqëndrueshmëri sistematike politike: Macron jo vetëm që nuk është i aftë të bashkojë vendin, por ai mban përgjegjësi të rëndë për ndarjen e tij. Shtrirja e iluzionit në kampin e presidentit u ilustrua qartë mbrëmë kur zëdhënësja e Macron, Olivia Grégoire tha: "Është një vend i parë zhgënjyes, por megjithatë është një vend i parë".

Macron fitoi presidencën në prill sepse shumica e votuesve menduan se Le Pen do të ishte edhe më keq. Por ai jep pak ose aspak dashuri. Tani ai është i dënuar të kryesojë kaosin në përshkallëzim, ndërsa Franca përballet me një kosto jetese dhe krizë borxhi, një deficit buxhetor të pazbutur nga taksat më të larta të Evropës, një krizë energjie, kriza në shkolla dhe spitale dhe një krizë të rendit dhe ligjit, të gjitha në mes konflikti më serioz ushtarak evropian që nga viti 1945.

Cfare tjeter? Më lejoni të spekuloj. Koalicioni i majtë i Jean-Luc Mélenchon në mënyrë të pashmangshme do të thyhet. Republika të ndryshme oportuniste mund të bëjnë aleancë me Macron, por do të kërkojnë një çmim të ashpër. Élisabeth Borne ka të ngjarë të jetë një kryeministre edhe më jetëshkurtër se paraardhësja e saj e vetme femër, Edith Cresson (e cila i quajti burrat britanikë homoseksualë dhe milingonat japoneze), e cila zgjati më pak se një vit. Dhe Macron do të kërcejë skenën botërore, duke pretenduar se asgjë nuk ka ndodhur.

emmanuel macron zgjedhjet ne france 2022 christophe castaner

Sondazh

Poll
Editorial 18 Qershor 2022, 10:34 Ditmir Bushati

Luftë dhe shpresë

Ursula von der Leyen, Volodymyr Zelenskyy dhe Ditmir Bushati “Ukrainasit janë të gatshëm të japin jetën për perspektiv&...

Editorial 11 Qershor 2022, 17:45 Ditmir Bushati

Tri mesazhet e Kancelarit në Ballkan!

Olaf Scholz Mesazhi i parë ka të bëjë me simbolikën, e cila në politikë të jashtme reflekton veprimin politik. P&eu...

Editorial 9 Qershor 2022, 15:10 Arber Zaimi

Po me urën ç’pati Rama?

Ura që lidh Velipojën me Ulqinin do të ishte me të vërtetë punë me vlerë, kur të kryhet. Prandaj duhet mbësh...

Editorial 7 Qershor 2022, 11:48 Monitor

Si po varfërohen më shumë të varfërit

Varferi Në median angleze, të shkruar e televizive, janë të pafund artikujt, kronikat dhe lidhjet direkte për efektet që ka s...

Editorial 5 Qershor 2022, 15:42 Enton Abilekaj

Një gjeneral kapet rob

Bajram Begaj TIRANË- Pasi shkruajti historinë e tranzicionit me fitoren e mandatit të tretë, pas kontestimeve të opozitës p&...

Editorial 5 Qershor 2022, 12:09 Meri Lika

Bastardja e Stambollit

Meri Lika Dëmi institucional që ka shkaktuar pushteti i Ramës, sipas mendimit tim, do të ketë efekte për disa dekada. Ai i &e...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!