LIVE UPDATES
Editorial

Bastardja e Stambollit

Firmosja e dekretit të presidentit m’u duk si titulli i Elif Shafakut “Bastardja e Stambollit”, jo për nga përmbajtja e librit por thjesht nga mënyra e këtij procesi të farsëzuar.

5 Qershor 2022, 12:09 Nga Meri Lika
Bastardja e Stambollit
Meri Lika

Dëmi institucional që ka shkaktuar pushteti i Ramës, sipas mendimit tim, do të ketë efekte për disa dekada. Ai i është përkushtuar zbërthimit pjesë-pjesë të Kushtetutës duke shkatërruar balancat e pushteteve, duke zhdukur organizmat e kontrollit, duke kontrolluar gjithçka dhe duke e vënë në punë vetëm në interes të tij.

Firmosja e dekretit të presidentit m’u duk si titulli i Elif Shafakut “Bastardja e Stambollit”, jo për nga përmbajtja e librit por thjesht nga mënyra e këtij procesi të farsëzuar.

Fillimisht Rama u shfaq si njeriu i popullit, gjoja duke i lënë këtij të fundit dorë të lirë që të zgjidhte presidentit, “për herë të parë në histori”.

E në këtë larashëri ekstaze, u lëshuan të rrëmbenin karrigen, gra e burra me tituj e me ofiqe, të cilët ishin të bindur se i donte populli por më shumë të bindur ishin që do t’i donte dhe partia.
Pasi u argëtua me aktin e parë të skenarit të komedisë që filloi të vinte skenë, Rama e kaloi veprën tek akti i dytë.

Ai thirri opozitën “e gjallë”, që të propozonte emra dhe mbiemra burrash e grashë të cilëve ai me bujarinë e tij do t’iu linte karrigen e Haxhi Qamilit.

Njësoj si në aktin e parë kur mbajtësit e titujve shkencorë e akademik u vërsulën drejt karriges edhe akti i dytë nuk pati ndryshim. I vetmi ndryshim ishte se gjallesat e opozitës u vetëpompuan duke besuar me naivitetin e një budallai se do të ishin pikërisht ata të cilët do ta zotëronin karrigen e presidentit.
Opozita e “gjallë” u pushtua nga deliri i faktit se Rama po konsideronte pikërisht ata si partnerë dhe jo “të vdekurit” e Berishës, në këtë delir lëshuan lumin e kandidatëve (njëri më i mirë se tjetri) të bindur se tashmë karrigia ishte e tyre, por për fatin e keq ata nuk e kishin menduar se finaléja nuk do ishte e tyrja.

Me bishtin ndër shalë, grupi AliBardhi u ristruk në cepin ku po pret vendimin që gjykata t’iu japë partinë paçka se pa anëtarë.

Rama e kishte ruajtur për vete finalènë.

Një finalè e gjitha e zhvilluar në ajër. Ai vjen me avion nga USA, dekreti vjen me avion nga Turqia, lamashët e politikës aprovojnë me duar në ajër dhe në fund, presidenti Berom, mbërthen karrigen e shumë lakmuar për muaj të tërë.

Janë të panumërta ligjet, që kjo Qeveri i ka kaluar në kuvendin e saj të lyer me yndyrë velesitëse, të cilët janë hapur antikushtetues dhe zbatimi i tyre ka vazhduar me vetëdije duke llogaritur faktin se për sa kohë që Gjykata Kushtetuese, është duke i diskutuar për t’i shpallur si antikushtetuese, Rama mund të kryejë keqbërjet e tij pa asnjë kontroll.
Dhe deputet janë të komanduar të ecin me aksiomën “përderisa nuk janë në burg: votoni”.

Parodia e presidentit ishte vula e fundit e të keqës që po e mbyt shoqërinë tonë.

Sondazh

Poll

Editorial 27 Maj 2022, 11:58 Agron Gjekmarkaj

Po vjen Presidenti

Agron Gjekmarkaj Po vjen Presidenti! Kjo pranverë hyri e po del me ëndrra shumë. Më e spikatura prej tyre është ajo për ...

Editorial 27 Maj 2022, 11:28 Ben Blushi

Pse lufton Amerika me Rusinë?

  Ben Blushi PSE LUFTON AMERIKA ME RUSINË Bota është përgatitur prej gati një shekulli për një luftë të...

Editorial 23 Maj 2022, 18:22 Andi Bushati

Berisha fitoi, poshtë Berisha

Andi Bushati Noterizimi i fitores së Sali Berishës përmes votimit të 22 majit, një vit pasi ai u fshikullua nga “non grata&...

Editorial 18 Maj 2022, 12:56 Enton Abilekaj

Fitorja e një disfate të re

Edi Rama, Enkelejd Alibeaj dhe Enton Abilekaj Grupet parlamentare te opozitës morën të drejtën për të propozuar ekskluzivish...

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal