LIVE UPDATES
Editorial

Fitorja e një disfate të re

Maxhoranca u kujdes që në mënyrë të paprecedentë, ta fuste zgjedhjen e presidentit në një proces politik pa partitë. Nuk dihet nëse opozita u fut me garanci nga maxhoranca apo nga Ambasada Amerikane, por ishte e qartë që ishin gati të bëheshin fasadë, mjafton që Rama t’i njohë ata si opozitë në vend të Berishës.

18 Maj 2022, 12:56 Nga Enton Abilekaj
Fitorja e një disfate të re
Edi Rama, Enkelejd Alibeaj dhe Enton Abilekaj

Grupet parlamentare te opozitës morën të drejtën për të propozuar ekskluzivisht kandidaturat për President në 2 raundet pasuese, që kërkojnë 84 vota. Pas dështimit të raundit të parë, duket sikur insistimi i Alibeajt, Mediut, Dodës madje dhe Dukës sot, pati një rezultat pozitiv. Pas fjalës së Taulant Ballës duket sikur opozita arriti një fitore të rëndësishme. Tani ka një proces ku opozita është e përfshirë, madje ka precedencën për të propozuar.

Nga sot, Partia Demokratike duhet të mbledhë grupin parlamentar, të gjejë kandidatin, ose kandidatët dhe t’ja propozojë maxhorancës, për të zgjedhur Presidentin. Problemi me këtë “fitore”, është se loja e maxhorancës bazohet pikërisht në përcarjen e opozitës. Alibeaj nuk mund të mbledhë më shumë se 22 nga 52 deputetët e PD-së, nuk mund të ketë as një kandidat konsensual brenda opozitës. Nga 22 deputetët që i përgjigjen thirrjes së tij për t’u mbledhur nuk dihet a bëhen 20 që të firmosin një kandidat, edhe nëse Taulanti e paranon atë.

E drejta e propozimit që maxhoranca u fali sot, vetëm sa i hedh benzinë zjarrit që po dukej sikur fashitej, ndërkohë që Berisha ka dalë në fushatën për kryetar. Injorimi që Rithemelimi po i bënte procesit po e zhvlerësonte diversionin e maxhorancës.

Ishte një lëvizje e menduar mirë që në hyrje të procedurës Kushtetuese. Maxhoranca u kujdes që në mënyrë të paprecedentë, ta fuste zgjedhjen e presidentit në një proces politik pa partitë, duke ia lënë grupeve parlamentare. Lëvizja që përjashtonte Rithemelimin dhe LSI, ia arriti të theksonte përçarjen brenda opozitës. Ata që morën 70 për qind të votave të opozitës në 6 mars, u përjashtuan nga përfaqësimi i opozitës, nërsa 30 për qindshi vrapoi të bëhej fasadë e procesit. Nuk dihet nëse u futën me garanci nga maxhoranca apo nga Ambasada Amerikane, por ishte e qartë që ishin gati të bëheshin fasadë, mjafton që Rama t’i njohë ata si opozitë në vend të Berishës.

Megjithëse e kanë akuzuar shefin e maxhorancës për prishje të marrëveshjes së 17 majit 2017, për prishje të marrëveshjes së 22 korrikut 2016, për prishje të marrëveshjes së 5 qershorit 2020, vendosën t’ja japin edhe një herë të drejtën për t’i gënjyer, mjafton që në anën e opozitës të uleshin ata, 22 nga 63 deputetët e opozitës që pretendojnë se përfaqësojnë gjithë opozitën.

Dhe ia dolën bashkë me Taulantin. Sot në Konferencën e kryetarëve arritën të krijonin mirazhin e demokracisë nën një regjim. Për meritë të kësaj pjese të opozitës, Shqipëria dukej si një vend normal, me një demokraci thuajse perfekte, që po zgjedh Presidentin me një proces të hapur, ku më mirë se në Gjermani apo në Itali, opozita ka të drejtën e propozimit në 2 raundet që kërkojnë shumicë të cilësuar.

Kjo ndodh në parlamentin e votave të blera, në produktin e zgjedhjeve kur sipas OSBE-ODIHR dominoi partia-shtet, në vendin ku Drejtësia është kapur nga partia në pushtet, ku pushteti lokal i takon 99.9 për qind partisë në pushtet, ku të gjitha institucionet e pavarura kontrollohen nga Edi Rama.

Në një vend që ka ndezur alarmin SOS të demokracisë, i konsideruar si “Demokraci Hibride” nga Freedom House, i klasifikuar si më problematiku në Europë për lirinë e mediave, disa deputetë pa vota të opozitës, vendosën të bëhen fasadë e regjimit.

Ata po japin mesazhin e normalitetit demokratik në një vend kur një njeri i ka reshtuar institucionet si gurë tespihesh dhe i sjell rrotull gishtit sa herë mërzitet. Janë të njëjtët që votuan zgjatjen e vettingut, pasi e denoncuan si projekt mafioz, ata që abstenuan për 700 milionë dollarë borxh publik kur borxhi ishte 90 për qind. Edhe nëse nuk janë të shantazhuar, edhe nëse nuk janë të blerë, ata janë më keq se opozita e kërpëratave, që nuk premtoi asgjë kur rastësisht zuri ulëset në Kuvend.
Edhe nëse e marrin Presidentin, edhe nëse Rama tregohet aq bujar në diversion, ose aq frikacak në vision, sa të falë Presidentin për të mbajtur të përcarë opozitën, ai që do të vijë do të ndryshojë shumë më pak gjëra se Ilir Meta, praktikisht asgjë. Mund të jetë, Kali i Trojës, dhuratë e Ramës për përcarjen e opozitës, mund të jetë dhe një tallje e turpshme sa për legjitimimin e procesit, por në të dyja rastet ndryshon shumë pak. Tani le të fillojë cirku me lojën e emrave./Dosja.al

Sondazh

Poll

Editorial 17 Maj 2022, 09:46 Meri Lika

Qesharakë deri në dhimbje

Meri Lika, Enkelejd Alibeaj, Jorida Tabaku dhe Gazmend Bardhi Kam përmendur në një shkrim një thënie të Hitlerit, i cili thos...

Editorial 12 Maj 2022, 07:43 Meri Lika

Unë sot jam Ibsen Elezi

Nuk ka ditë që të mos lexojmë lajme për aksidente, vrasje, vetëvrasje, vjedhje e një mori ngjarjesh të tjera të k&e...

Editorial 7 Maj 2022, 12:26 Enton Abilekaj

Urdhërat për SPAK, me kë e ka Edi Rama

Nëse do të ishte thjesht një urdhër për SPAK, Rama nuk ka pse ta lëshojë publikisht. Kontaktet e tij me SPAK janë t&eu...

Editorial 4 Maj 2022, 15:04

Impakti gjeopolitik i luftës: 10 teza

UKRAINË– Lufta në Ukrainë shënon një periudhë të re gjeopolitike. Teksa rënia e Murit të Berlinit në 1989 shënonte mbarimin e Luftës së Ftohtë dhe pë...

Editorial 3 Maj 2022, 10:51

Kuvendi i Berishës

Nga Blendi KajsiuKy është togfjalëshi që përmbledh më së miri Kuvendin e datës 30 prill. Ai ishte në thelb kuvend i Berishës më shumë se kuvend i Partisë Demokr...

Editorial 28 Prill 2022, 11:21

Kjo është opozita e fortë?

Arsyeja kryesore se përse mbështetësit e Berishës brenda dhe jashtë PD-së u rreshtuan kundër Bashës ishte sepse e akuzonin atë për opozitë të dobët. Sipas tyre,...

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia