LIVE UPDATES
Editorial

Qesharakë deri në dhimbje

Tallja politike që janë duke i bërë vetes Enkelejd Alibeaj, Jorida Tabaku, Gazmend Bardhi e 'kompani', mendoj se është tipar i politikanëve të paaftë për të patur një projekt politik për të bindur elektoratin dhe për këtë arsye përpiqen të qëndrojnë në skenë me allishverishe dhe artifica të sajuara.

17 Maj 2022, 09:46 Nga Meri Lika
Qesharakë deri në dhimbje
Meri Lika, Enkelejd Alibeaj, Jorida Tabaku dhe Gazmend Bardhi

Kam përmendur në një shkrim një thënie të Hitlerit, i cili thoshte se dinjitetin nga qesharkja i ndan vetëm një hap. Kjo thënie vlen për çdo njeri, por sidomos ajo zë vend në politikë, sepse sipas mendimit tim, diçka që një politikan nuk duhet t'ia lejojë kurrë vetes është që të bëhet qesharak.

Takimi i të vetëquajturës opozitë me senatorin Pompeo, i cili kishte ardhur për një vizitë jo zyrtare, dhe ngërdheshja e tyre e jargavitur në dëshpërimin për të rrëmbyer një foto, ma solli sërish në kujtesë thënien e Hitlerit dhe më vjen shumë inat të pranoj, se ai ka patur shumë të drejtë në atë që ka thënë.

Tallja politike që janë duke i bërë vetes Enkelejd Alibeaj, Jorida Tabaku, Gazmend Bardhi e 'kompani', mendoj se është tipar i politikanëve të paaftë për të patur një projekt politik për të bindur elektoratin dhe për këtë arsye përpiqen të qëndrojnë në skenë me allishverishe dhe artifica të sajuara. Këta lloj personazhesh përditë e më shumë po kthehen në estradën e politikës shqiptare dhe mua më duken njësoj si pjesëzat LEGO, jo si ato të parat origjinalet prej druri, por si këto kopjet prej plastike, me të cilat fëmijët mundohen të krijojnë figurat që përmban udhëzuesi.

Të kuptohemi, këta qesharakët, nuk janë fëmija që krijon, janë copëzat plastike të lojës argëtuese, ku udhëzuesin dhe të drejtën e krijimit të saj e kanë në dorë të tjerët. Ajo që i bën më qesharak këto fragmente të deformuara është vetëbesimi që shfaqin se këta janë e djathta dhe se këta janë Partia Demokratike, janë nën sindromën e gënjeshtarit i cili dalëngadalë fillon ta besojë edhe vetë gënjeshtrën që thotë. 'Gjynafqarët' politikë, edhe pas votës së 6 marsit, ende nuk e kanë kuptuar se që të jesh politikan në një vend, nuk vendos as Amerika dhe as Yuri Kimi, por vota e qytetarëve të vendit, gjë të cilën këta personazhe vocërrake me vetëdije apo pa vetëdije (këtë e dinë vetëm ata), po e injorojnë totalisht.

Qesharakët, të cilët janë duke u shfaqur ekstremisht radikalë me termin "non grata", janë duke u shfaqur po aq ekstremisht servilë të neveritshëm me proamerikanizmin velesitës, por ajo që është më e keqja për opozitën është nënshtrimi i tyre politik ndaj shumicës. E vetë emëruara opozitë po kërkon të eklipsojë elektoratin duke u përpjekur të ketë rolin kryesor në “mërrëdhëniet ndërkombëtare”, dhe është për të ardhur keq se e vetmja gjë që janë duke fituar është roli kryesor i një komedie të dobët mediokre dhe jo roli frymëzues për elektoratin.

Ndërkohë që Berisha po e përshkon Shqipërinë për herë të tretë në më pak se 6 muaj, ata janë duke përshkruar me të hyra e me të dala vetëm korridorët e zyrave dhe kulisave sa nga PS-ja tek Ambasada Amerikane. Duhet ta pranojmë se kemi një të ashtuquajtur opozitë, e cila është një opozitë gënjeshtare, servile, injorante dhe budallaqe.

Ata janë një karikaturë e keqe me të gjitha veprimet dhe persiatjet e tyre. Ata mendojnë se zëri i popullit është tek Ambasada Amerikane dhe se mospërfillja e elektoratit përcakton kursin e tyre kombëtar. Ata merren me "non grata-t"  kur Berisha i bie kryq e tërthorë Shqipërisë e në vend që të merren me problemet e rëndësishme të opozitës duke lejuar krijimin e opozitës reale, preferojnë të shikojnë këpucët e lustruara me kujdes të Yuri Kimit.

Thelbi i fisnikërisë politike më detyron të pranoj se brenda kësaj opozite me titullarë qesharake ka edhe njerëz që janë qëllimmirë, të ndershëm dhe të nevojshëm të cilët me vetëdije janë duke u lënë në prapaskenë nga këta servilët gjuhëtheksuar dhe po me vetëdije qëndrojnë të heshtur dhe nuk reagojnë (kjo apati për mendimin tim është gabim i madh nga ana e tyre).

Këngëtari i madh Leonard Cohen ka thënë se ndonjëherë ju e dini se në cilën anë duhet të jeni thjesht duke parë se kush është në anën tjetër. Elektorati i djathtë kur sheh se në njërën anë janë Legot qesharake Alibeaj &Co,  mendoj se e ka marrë vendimin e se në cilën anë është./Dosja.al

Sondazh

Poll

Editorial 12 Maj 2022, 07:43 Meri Lika

Unë sot jam Ibsen Elezi

Nuk ka ditë që të mos lexojmë lajme për aksidente, vrasje, vetëvrasje, vjedhje e një mori ngjarjesh të tjera të k&e...

Editorial 7 Maj 2022, 12:26 Enton Abilekaj

Urdhërat për SPAK, me kë e ka Edi Rama

Nëse do të ishte thjesht një urdhër për SPAK, Rama nuk ka pse ta lëshojë publikisht. Kontaktet e tij me SPAK janë t&eu...

Editorial 4 Maj 2022, 15:04

Impakti gjeopolitik i luftës: 10 teza

UKRAINË– Lufta në Ukrainë shënon një periudhë të re gjeopolitike. Teksa rënia e Murit të Berlinit në 1989 shënonte mbarimin e Luftës së Ftohtë dhe pë...

Editorial 3 Maj 2022, 10:51

Kuvendi i Berishës

Nga Blendi KajsiuKy është togfjalëshi që përmbledh më së miri Kuvendin e datës 30 prill. Ai ishte në thelb kuvend i Berishës më shumë se kuvend i Partisë Demokr...

Editorial 28 Prill 2022, 11:21

Kjo është opozita e fortë?

Arsyeja kryesore se përse mbështetësit e Berishës brenda dhe jashtë PD-së u rreshtuan kundër Bashës ishte sepse e akuzonin atë për opozitë të dobët. Sipas tyre,...

Editorial 23 Prill 2022, 13:57

Davidi, Golia, Enkelejdi dhe Partia

Nga Meri LikaSot në ditën ndërkombëtare të librit më pëlqen të sjellë një fragment nga një libër i Malcom Gladëell me titull “Davidi dhe Golia”. Në prathënien e...

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia