LIVE UPDATES
Editorial

Unë sot jam Ibsen Elezi

12 Maj 2022, 07:43 Nga Meri Lika

Nuk ka ditë që të mos lexojmë lajme për aksidente, vrasje, vetëvrasje, vjedhje e një mori ngjarjesh të tjera të këtij lloji, të cilat na trishtojnë dhe na bëjnë të ndihemi jo të qetë madje, besoj edhe ju si unë, të ndihemi jo shumë të sigurt si fizikisht ashtu edhe ekonomikisht.

Por, duke qenë se këto lajme janë bërë të zakonshme dhe kemi fituar një fare imuniteti ndaj tyre, dje vëmendjen ma tërhoqi një lajm, jo i zakontë, i cili lidhej me konferencën për shtyp që do të jepte kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Ibsen Elezi.

Unë nuk e njoh, personalisht, Ibsen Elezin por, mendoj, se ai është një njeri luftarak dhe idealist, se ai është nga ato “speciet” e rralla të politikës shqiptare të cilat janë në rrezik zhdukje, sepse politika e ndërtuar tek ne për 30 vjetë nuk e do moralin, idealizimin dhe njeriun që lufton për idealin dhe për lirinë e mendimit të tij.

Para disa kohësh, kam lexuar një lajm pak të çuditshëm, i cili fliste për një person që pasi hëngri një ushqim të ndenjur, nga bakteret e krijuara tek ushqimi, pësoi një infeksion të tmerrshëm aq sa mjekëve iu desh t’i prisnin këmbët për t’i shpëtuar jetën.

Bojkoti total, nga ana e mediave, i konferencës së djeshme për shtyp të Ibsen Elezit, më dha mua ndjesinë e një situate të tillë.
Shoqëria jonë ka ngrënë ushqimin e prishur dhe tashmë është duke pritur vendimin e mjekëve të cilët duan t’i presin këmbët për t’i shpëtuar jetën.

Përse u braktis Ibsen Elezi?

E mendojnë fals kandidaturën e tij?

E mendojnë si kukull që ka kandiduar për t’i dhënë mundësi Berishës për të thënë se pati garë?

E braktisi pikërisht ajo media e cila ka bredhur pas të ndjerit Hysni Milloshi që ta intervistonin kur na fliste për Enverin, apo që vrapojnë të na japin kronika çdo 16 tetor, t’iu marrin “mendim” vajzave tona me “origjinë” nga Dubai, që ndjekin çdo hap të “vipeshave dhe vipushëve” shqiptarë!

Kanë pasur presion?

Kujt nuk i intereson gara në Partinë Demokratike?

A ka ndopakëz dorë në këtë bojkot selia e rrugës së Elbasanit, apo nuk vlen kjo pyetje konspiracioniste?

Kush i bëri bashkë mediat në këtë bojkot???

Unë mendoj se përpjekjet po bëhen që të zvjerdhin zgjedhjet në Partinë më të madhe opozitare, se ujërat që po vërshojnë mbi rrogoz e nën rrogoz të shoqërisë shqiptare janë duke na përmbytur dalëngadalë, ashtu pa e kuptuar dhe kur të na vijnë tek hunda ku nuk do të mund të marrim më frymë, atëherë do të duam të reagojmë, por do të jetë shumë vonë.

Media dje tregoi se është e varur, se është nën presion, se është e shantazhueshme, se ajo njësoj si politika është e korruptuar dhe nuk ka aspak pavarësi.

Media dje tregoi se edhe pushteti i katërt i shoqërisë sonë është në duart e një pakice dhe shoqëria jonë, sipas mendimit tim krejtësisht modest, është e pashpresë.

Unë sot jam Ibsen Elezi, sepse njësoj si ai dua të jetoj me një ideal dhe të luftoj për idealin tim.

Unë sot jam Ibsen Elezi, sepse njësoj si ai nuk lejoj të bëhem pjesë e tufave por dua të luftoj qoftë edhe e vetme.

Unë sot jam Ibsen Elezi, sepse si qytetare dua të më dëgjohet zëri, madje dua që më shumë të më dëgjohet kur e kam gabim, në mënyrë

që ata të cilët nuk mendojnë si unë të kenë të drejtën dhe mundësinë të më argumentojnë gabueshmërinë time.

Unë sot jam Ibsen Elezi sepse dua të jem një njeri i lirë.

Sondazh

Poll

Editorial 7 Maj 2022, 12:26 Enton Abilekaj

Urdhërat për SPAK, me kë e ka Edi Rama

Nëse do të ishte thjesht një urdhër për SPAK, Rama nuk ka pse ta lëshojë publikisht. Kontaktet e tij me SPAK janë t&eu...

Editorial 4 Maj 2022, 15:04

Impakti gjeopolitik i luftës: 10 teza

UKRAINË– Lufta në Ukrainë shënon një periudhë të re gjeopolitike. Teksa rënia e Murit të Berlinit në 1989 shënonte mbarimin e Luftës së Ftohtë dhe pë...

Editorial 3 Maj 2022, 10:51

Kuvendi i Berishës

Nga Blendi KajsiuKy është togfjalëshi që përmbledh më së miri Kuvendin e datës 30 prill. Ai ishte në thelb kuvend i Berishës më shumë se kuvend i Partisë Demokr...

Editorial 28 Prill 2022, 11:21

Kjo është opozita e fortë?

Arsyeja kryesore se përse mbështetësit e Berishës brenda dhe jashtë PD-së u rreshtuan kundër Bashës ishte sepse e akuzonin atë për opozitë të dobët. Sipas tyre,...

Editorial 23 Prill 2022, 13:57

Davidi, Golia, Enkelejdi dhe Partia

Nga Meri LikaSot në ditën ndërkombëtare të librit më pëlqen të sjellë një fragment nga një libër i Malcom Gladëell me titull “Davidi dhe Golia”. Në prathënien e...

Editorial 22 Prill 2022, 18:41

Rama zgjedh precedentin, jo presidentin!

TIRANË– Pasi socialistët pas mbledhjes së grupit parlamentar shprehën emrat e tyre për Presidentin e vendit, kryeministri Edi Rama ua ka hedhur të gj...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave