LIVE UPDATES
Editorial

Çfarë po ‘gatuajnë’ despotët?

Zyrtarisht, takimi do të trajtojë situatën në Siri- një vend që është shkatërruar në disa fronte me pjesëmarrjen e tre sundimtarëve. Shtetet kanë negociuar të ardhmen e Sirisë në të kaluarën. Rusia dhe Irani mbështesin qeverinë siriane, kurse Turqia është aleate me opozitën.

19 Korrik 2022, 12:56 Nga Jeanne Plaumann

Çfarë po ‘gatuajnë’ despotët?

Nga Jeanne Plaumann, BILD

Është një takim i lartë i diktatorëve: Presidenti iranian, Ebrahim Raisi pret për bisedime kreun e shtetit turk, Recep Tayyip Erdogan dhe tiranin e Kremlinit, Vladimir Purin.

Bashkohen tre krerë shtetesh që shtypin popullin e tyre, sulmojnë shtetet e tjera ushtarakisht dhe vazhdimisht rrezikojnë sigurinë e komunitetin botëror me megalomaninë e tyre.

Çfarë po ‘gatuajnë’ despotët?

Zyrtarisht, takimi do të trajtojë situatën në Siri- një vend që është shkatërruar në disa fronte me pjesëmarrjen e tre sundimtarëve. Shtetet kanë negociuar të ardhmen e Sirisë në të kaluarën. Rusia dhe Irani mbështesin qeverinë siriane, kurse Turqia është aleate me opozitën.

Por për diktatorin e Kremlinit Putin, një temë tjetër është sigurisht në krye të listës: lufta në Ukrainë.

Ky është vetëm udhëtimi i dytë zyrtarisht i njohur jashtë vendit për luftënxitësin Putin që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt. Më parë ai ishte takuar vetëm me vendet aleate në një samit në Taxhikistan në fund të qershorit.

Anëtari i NATO-s, Turqia ka lidhje të ngushta me Moskën dhe Kievin dhe së fundmi ka vepruar si ndërmjetës mes dy vendeve në lidhje me mosmarrëveshjet për eksportet e bllokuara të grurit në Ukrainë.

Takimi zhvillohet menjëherë pas një udhëtimi shumëditor të presidentit amerikan, Joe Biden në rajon. Biden u kthye gjatë fundjavës nga Arabia Saudite, rivali kryesor rajonal i Iranit.

Dronët për Rusinë nuk janë temë diskutimi

Një deklaratë e një zyrtari të lartë amerikan javën e kaluar bëri shumë bujë. Ai tha se ka të dhëna se Moska dëshiron të blejë dronë luftarakë iranianë për luftën kundër Ukrainës.

Një delegacion rus mesa duket ka vizituar që tani një aeroport iranian për një demonstrim të dronëve sulmues. Irani i ka mohuar raportimet dhe siguroi me vendosmëri Ukrainën se pretendimet amerikane janë të pabaza.

Kremlini tha gjithashtu kohët e fundit se Putini dhe Raisi nuk do të flasin për dërgesa të mundshme të dronëve të martën.

Lufta në Ukrainë: Irani deklarohet zyrtarisht neutral

Zyrtarisht, Irania është neutral ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës. Por simpatitë e udhëheqjes iraniane për Rusinë janë të njohura.

Marrëdhëniet e Iranit me vendin me sipërfaqe më të madhe në botë janë bërë gjithnjë e më të ngushta vitet e fundit- veçanërisht që nga viti 2018, kur SHBA, nën presidentin e atëhershëm Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e Vjenës.

Për shkak të sanksioneve të SHBA, Irania pothuajse ekskluzivisht ka marrë pajisje ushtarake nga Rusia.

Pas fillimit të luftës në Ukrainë, ekspertët e konsiderojnë të mundshëm një ndryshim në pushtet mes aktorëve në Siri. Sipas tyre, Irani dhe Turqia mund të përpiqen që të mbushin vakuumin e pushtetit të lënë nga Moska.

Ankaraja ka njoftuar prej javësh një ofensivë të re kundër forcave kurse në veri të Sirisë. Rusia dhe Irani kohët e fundit paralajmëruan Turqinë për veprimet ushtarake.

jeanne plaumann

Sondazh

Poll

Editorial 9 Korrik 2022, 16:25 Ben Blushi

The new islam në Tiranë

Vajzat muslimane THE NEW ISLAM NË TIRANË Jo vetëm përpara 30 vitesh por edhe përpara 5 vitesh kjo foto do ishte e paimagjinueshme...

Editorial 7 Korrik 2022, 09:12 Meri Lika

777- Sot unë do të jem në protestë!

Gjithmonë, kam menduar se rastësitë kanë një domethënie, se asgjë nuk ndodh ashtu kot dhe se gjërat gjithmonë e k...

Editorial 29 Qershor 2022, 10:19 Ditmir Bushati

Më shumë siguri!

Me Samitin e NATO-s në Madrid, Aleanca transatlantike po përgatitet për përmirësimin më të madh të kapaciteteve të...

Editorial 27 Qershor 2022, 09:14 Margaret MacMillan

Një epokë e re e luftës globale

Foto ilustruese “Ju mund të mos jeni të interesuar për luftën, por lufta është e interesuar për ju!,"- thoshte dik...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE