LIVE UPDATES
Editorial

Flamuri i BE si ambalazh i bëmave të Edi Ramës

Ai që doli nga Kryeministria edhe pse me të njëjtin imazh të konfirmuar nga patetizmi dhe zymtësia e fjalimit, premtoi që do ta bënte të harrohej paraardhësin e tij, veten.

20 Korrik 2022, 12:58 Nga Enton Abilekaj
Flamuri i BE si ambalazh i bëmave të Edi Ramës
Edi Rama, Enton Abilekaj

Maqedonia e Veriut u zgjua në një ditë të zakonshme. Nuk pati festë, ceremoni, as fjalë të Kryeministrit, as sharje për opozitën pas premtimit për ndryshimin e sjelljes, as joshje për gazetarët, as falenderime të posaçme.  Ishte një ditë pune, ndoshta më e motivuar, më e çliruar nga hijet e lindjes, me perëndimore.

Në Tiranë, ishte një show nga Kryeministria. Një show i gjymtuar, dekoratat ishin ndarë 4 vjet më parë, shampanja ishte pirë 3 vjet më parë. Dekoratat e ikura në drejtim të paditur dhe shishet e boshatisura të shampanjës nuk mund të ishin dekor për festën. Kështu u shpik ngritja e Flamurit – një mundësi që dita e punës të jetë edhe këtë herë vetëm propagandë me sfond diplomatësh që mezi presin përfundimin e një fjalimi patetik në vapë.

Ngritja e Flamurit të Bashkimit Europian nuk është as zakon dhe as detyrim për Hapjen e Negociatave. Ai është një gjest simbolik për anëtarësimin, për momentin kur gjërat ndryshojnë vërtetë ndjeshëm. Më pas ngrihet kur vendi merr presidencën 6 – mujore, që këtë herë e ka Republika Çeke. Në 2005 Vaclav Klaus, atëherë President, nuk pranoi ta ngrinte në Kështjellën e Pragës. Në 2013 Milos Zeman e ngriti në Kështjellën – simbol, për të sfumuar politikanin – simbol të luftës për demokraci, për të përcjellë mesazhin se koha e Vaclav Klaus mori fund, se sovraniteti tashmë konceptohet ndryshe.

Në Tiranë, Rama e ngriti flamurin kundër Ramës. Aty nën hijen e pamjaftueshme të Kryeministrisë, me kostumin e ri, premtoi se do jetë ndryshe nga Edi Rama i përpara 19 korrikut. Aty përpara të njëjtës audiencë diplomatike, që masakroi 5 ditë më parë, me thirrjet antiperëndimore dhe me revokimine sovranizmit në favor të amnistisë fiskale, vendosi të stigmatizonte “Xhike Qamilin”, që në fakt nuk ishte sovranist, por dumbabist.

Xhikja ishte eufemizëm për Sali Berishën sot, jo për Edi Ramën e amnistisë fiskale. Bashkë me amnistinë dhe kanabizimin, mbetet i pasqaruar edhe fati i Kryeministrit që u kujtonte ambasadorëve dhe biznesmenëve të huaj se shqiptarët nuk janë “njerëz me bisht”. Ai që doli nga Kryeministria edhe pse me të njëjtin imazh të konfirmuar nga patetizmi dhe zymtësia e fjalimit, premtoi që do ta bënte të harrohej paraardhësin e tij, veten.

Kërkoi falje për gabimet e tij pa e detajuar në ato janë, Ballkani i Hapur, kanabizimi, thellimi i korrupsionit, kapja e institucioneve, blerja e votave në zgjedhjet, falenderoi gjithë ambasadorët dhe ish- ambasadorët, pa përmendur Kryetarët e shteteve anëtare të BE-së, që morën një vendim të paprecedentë, jashtë radhe, pasi seanca e rregullt e 23 qershorit, kur vendimi duhet të merrej, dështoi. Një vendim jashtë radhe që i dedikohej maxhorancës proeuropiane të Maqedonisë së Veriut, e cila, pas votimit, ndihej e kërcënuar nga opozitat radikale të djathta dhe të majta. Një vendim që i dedikohej luftës në Ukrainë dhe vendimit të shpejtë që Ballkani Perëndimor, të mos mbetej më jetim, kur adoptuesit lindorë ishin fare afër. Dhe në vazhdim të kësaj, një vendim kundër Ballkanit të Hapur, që kërcënoi Bashkimin Europian në shtëpinë e tij, me një organizim sovranist me kokën në Serbi dhe zemrën diku në Azi.

Nëse do t’i thoshte të gjitha këto, apo edhe një pjesë të këtyre, nëse do të reflektonte për këto, rishpikja e Edi Ramës nën flamurin Europian do të merrej seriozisht të paktën për disa ditë. Pa këto, ishte vetëm një fjalim i shkruar në një natë vere, kur ëndrrat me sy hapur për të harruar çfarë ka bërë, e dominojnë realitetin e qytetarëve që ikin nga sytë këmbët të pataksur nga keq-qeverisja dhe korrupsioni, e ministrave të burgosur apo të atashuar tek SPAk, të borxhit publik që ka kaluar 100 për qindshin dhe nuk llogaritet dot më. Ishte thjesht një fjalim i shkruar në ëndërr e sipër, duke parë nga Surreli kullat e Tiranës si krenari e babëzisë së shndërrimit të betonit në para. Ishte një ftesë për tu dhënë lamtumirën bëmave të tij, mbështjellë me flamurin e BE.
Sot në mëngjes, kur realiteti rimori dominimin, në oborrin e Kryeministrisë, kishim të njëjtin kryeministër të lodhur, me një administratë që zgjohet vetëm nga oligarkët dhe një grup politik që di vetëm të duartrokasë. Ambasadorët sigurisht po qeshnin./Dosja.al

enton abilekaj edi rama hapja e negociatave

Sondazh

Poll
Editorial 19 Korrik 2022, 12:56 Jeanne Plaumann

Çfarë po ‘gatuajnë’ despotët?

Nga Jeanne Plaumann, BILD Është një takim i lartë i diktatorëve: Presidenti iranian, Ebrahim Raisi pret për bisedime kreun e sh...

Editorial 9 Korrik 2022, 16:25 Ben Blushi

The new islam në Tiranë

Vajzat muslimane THE NEW ISLAM NË TIRANË Jo vetëm përpara 30 vitesh por edhe përpara 5 vitesh kjo foto do ishte e paimagjinueshme...

Editorial 7 Korrik 2022, 09:12 Meri Lika

777- Sot unë do të jem në protestë!

Gjithmonë, kam menduar se rastësitë kanë një domethënie, se asgjë nuk ndodh ashtu kot dhe se gjërat gjithmonë e k...

Editorial 29 Qershor 2022, 10:19 Ditmir Bushati

Më shumë siguri!

Me Samitin e NATO-s në Madrid, Aleanca transatlantike po përgatitet për përmirësimin më të madh të kapaciteteve të...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE