LIVE UPDATES
Insights

Misteri i deklaratës së qeverisë shqiptare. Si po mundohet Rama të përmirësojë të shkuarën

Nëse deklarata e Borell nuk do ishte bërë në datën 19 shtator dhe ajo e qeverisë shqiptare në 27, qëllimi i informacionit të lëshuar pa burim nga zyrat e Kryeministrisë do të ishte arritur. Por ky hendek kohor është më i madh se 8 ditë kohë.

27 Shtator 2023, 14:35 Nga Dosja.al
Misteri i deklaratës së qeverisë shqiptare. Si po mundohet Rama
Edi Rama dhe Josep Borrell

Një lajm i piratuar nga mediat proqeveritare në Tiranë, u përhap me të njëjtën shpejtësi me të cilën ishte sajuar. Sipas informacionit të pakonfirmuar që përcillej, qeveria shqiptare ka dalë kundër deklaratave që Borell bëri për Kosovën pas dështimit të bisedimeve në Bruksel. Në qëndrimin e qeverisë shqiptare Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, akuzohej se nuk ka marrë parasysh zhvillimet në Veri, kur ka akuzuar Albin Kurtin si faktor për rritjen e tensioneve.

Nëse deklarata e Borell nuk do ishte bërë në datën 19 shtator dhe ajo e qeverisë shqiptare në 27, qëllimi i informacionit të lëshuar pa burim nga zyrat e Kryeministrisë do të ishte arritur. Por ky hendek kohor është më i madh se 8 ditë kohë. Në këtë hendek kohor, përfshihet 24 shtatori, vrasja e Afrim Bunjakut dhe zbulimi i një grupi terrorrist të armatosur dhe organizuar mirë edhe nga eksponentë politikë, që ndoshta përgatiteshin për luftë të vërtetë. Në këtë hendek kohor, ndodhi që SHBA të dënonte ashpër sulmin e serbëve dhe të njihte autoritetin e plotë të qeverisë së Kosovës për të vendosur rendin në çdo pjesë të territorit. Ndodhi që BE të deklarohej hapur në mbështetje të Kurtit dhe kundër Vuçiçit, ndodhi që Presidenti i Serbisë t' i quante terroristët heronj, që të shpallte zi kombëtare në Serbi per 3 kriminelët dhe ta eksportonte zinë edhe në veri të Kosovës.

Pasi ndodhën të gjitha këto erdhi deklarata e tretë e Kryeministrit të Shqipërisë, këtë herë, më në fund, kundër agresionit serb. Në dy deklaratat e para, Rama ishte më i paaanshëm se Blinken, më i ftohtë se Borell, më indiferent se Lajçak. Ai nuk e quajti agresionin asnjëherë me emrin e tij, por bënte thirrje për paqe, sikur të dyja palët të ishin fajtore. Pasi u bind mirë që gjithçka kishte ndryshuar në disfavor të aleatit të tij në Beograd dhe në favor të kundërshtarit të tij në Prishtinë, pasi u pa se nuk kishte më makiazh që e fshihte fytyrën e vërtetë të Vuçiçit, Rama vrapoi të bënte atdhetarin.

Deklarata e së martës nuk mjaftoi gjithsesi. Kështu që duhej shpikur një qëndrim i mëparshëm i qeverisë që të shkonte në sinkron me Albin Kurtin, kundër Borell.

Ajo që e dekonspiron mbetet përsëri data. Përfaqësuesi i Lartë i BE-së nuk mund t' ja plotësojë dëshirën qeverisë shqiptare që në deklaratën e datës 19 të dënojë sulmin e datës 24. Edhe sikur të donte, nuk e dinte që do ndodhte. Këto çudira mund të ndodhin vetëm në deklaratat - fantazma të qeverisë shqiptare, që për të larë ç' ka bërë deri tani sajon qëndrime qesharake, që vetëm e turpërojnë në mungesën e seriozitetit.

Megjithëse qesharake dhe e sajuar keq, deklarata - fantazmë tregon diçka;  Rama po vrapon të veshë kostumin e patriotit, pasi me atë të negociatorit të pakërkuar u duk si një klloun që jep shfaqje në llogoret e luftës. Nga nxitimi e ka veshur keq.

edi rama

Sondazh

Poll
Insights 18 Shtator 2023, 07:25 Elona Caslli

Presidencë apo Agjenci Turistike?!

Mënyra si trajtohen departamentet e Marrëdhënieve me Jashtë në institucionet shqiptare lë shumë për të dëshi...

Insights 12 Shtator 2023, 19:48 Petrit Malaj

Të fitosh për Shqipërinë

Enrik Beqiri dhe Kombetarja shqiptare e futbollit Mes vapës së fillimvjeshtës, lajmeve të kronikës së zezē, lajmeve për ...

Insights 11 Shtator 2023, 14:22 Auron Tare

Qiparisat nuk ka kush ti vadisë?

foto ilustruese Debati për nje Muze në Tepelenë kushtuar periudhës se diktaturës ka disa vite që është hapur. Filli...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!