LIVE UPDATES
Insights

Të fitosh për Shqipërinë

Kraharorët u mbushën e u zbrazën për të brohoritur arritje kolektive e individuale në sport e në art të Shqipërisë sonë të dashur.

12 Shtator 2023, 19:48 Nga Petrit Malaj
Të fitosh për Shqipërinë
Enrik Beqiri dhe Kombetarja shqiptare e futbollit

Mes vapës së fillimvjeshtës, lajmeve të kronikës së zezē, lajmeve për thatësira e përmbytje, pati edhe dy lajme që na lehtësuan e na dhanë krahë. Kraharorët u mbushën e u zbrazën për të brohoritur arritje kolektive e individuale në sport e në art të Shqipërisë sonë të dashur.

Dhe natyrshëm, si shqiptar, si patriot e atdhedashës, mbushesh me krenari për arritjet e me frymëzim dhe shpresë për të ardhmen. Krenaria buron jo thjesht nga fakti se je shqiptar, por edhe sepse mendon se ndoshta ke kontribuuar sadopak në ndihmë të këtyre arritjeve. Atëhere vërtet ndihesh edhe më legjitim.
E ndërsa në drejtim të sportit kontribuojmë të gjithë me mbështetje morale nga ekrani televizorit apo duke mbushur shkallët e stafiumit, në drejtim të artit mund të kontribuojmë si formues, në rolet tona si edukatorë, individualisht apo si pjesë e intitucioneve formuese. E pikërisht këtu zë fill edhe legitimiteti.

Me kënaqësi të pamasë mësova për arritjet e regjisorit shqiptar Erenik Beqiri i cili ka shënuar historinë në kinemanë shqiptare, duke rrëmbyer “Luanin e Artë” në 80-vjetorin e Festivalit të Filmit në Venecia.
E uroj/e urojmë nga zemra!

Si artist, edukatorë apo edhe si pjesë e institucioneve formuese, ndihemi pranë këtij suksesi, pasi gjatë rrugëtimit tonë në fushën e arsimit dhe artit, ne si pedagogë e krijues hasim në studentë të jashtëzakonshëm, të cilët shquhen për talentin e tyre të rrallë dhe angazhimin e tyre domethënës ndaj artit.
Nga kjo arritje e jashtëzakonshme e Erenik Beqirit, në nivele të tilla të larta padyshim që edhe ne përfshihemi nga një ndjesi e thellë krenarie dhe gëzimi. Ndjesi e pakrahasueshme dhe e vërtetë!

Në një rrëmim jo shumë skrupoloz në internet, të befason fakti se faqe mjaft prestigjioze e të besueshme rradhisin fill pas emrit të Erenikut edhe emrin e institucionit ku ai u formua, Universiteti i Arteve Tiranë (ish Akademia e Arteve -Tiranë).

Jemi krenarë për Erenikun dhe gjithashtu për institucionin. Jemi krenarë sepse ajo çka u mëkojmë studentëve se "këmbëngulja e puna e palodhur duke jetuar si artist e në rradhë të parë si qytetar ,shpërblehet" , tanimë do të ketë edhe një tjetër shembull konkret për t'ua përçuar brezave që vijnë.

Për pedagogun, krenaria vjen nga fakti që ai ka pasur mundësi të shërbejë në zhvillimin dhe rritjen e aftësive artistike të studentit të tij. Por jo vetëm, krenarë jemi kur shikojmë se si studentēt rriten dhe zhvillohen si artistë të pavarur, si garojnë të barabartë me kolegët e tyre në botë e arrijnë të sfidojnë me artin e tyre. Jo vetëm të sfidojnë, por edhe të fitojnë!

Edhe njëherë urime, Erenik! Na lumturove e gëzojmë njësoj si ti, në çdo hap tëndin!

petrit malaj luanin e artë erenik beqiri

Sondazh

Poll
Insights 11 Shtator 2023, 14:22 Auron Tare

Qiparisat nuk ka kush ti vadisë?

foto ilustruese Debati për nje Muze në Tepelenë kushtuar periudhës se diktaturës ka disa vite që është hapur. Filli...

Insights 10 Shtator 2023, 11:57 Agim Xhafka

Një natë në Dardhë

Agim Xhafka Te sheshi,kur po prisja jeshilen e semaforit,dikush më “trokiti” te shpatulla. Kthehem,shoh një grua flokëbardhë...

Insights 9 Shtator 2023, 15:26 Nga Arlind Qori

Ligësia e dyfishtë e Erion Veliajt

Arlind Qori Konvikte janë pasë quajtur vendbanimet e studentëve/nxënësve, të cilët i kryenin studimet në një q...

Insights 26 Gusht 2023, 20:58 Auron Tare

Turizmi pas shpinës së Blendit

Blendi Fevziu Me Blendin jemi miq te vjeter prej shume vitesh. Dikur takoheshim shpesh sot me rralle. Emisionet ne Opinion i ndjek edhe mund te them se edh...

Insights 23 Gusht 2023, 12:13 Ben Blushi

Ben Blushi: 80-vjetori i babait

Kico Blushi Sikur im atë të ishte sot, me siguri do më thoshte shkojmë në Dardhë për të festuar 80 vjetorin dhe tan...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!