LIVE UPDATES
Insights

Ligësia e dyfishtë e Erion Veliajt

Nuk është hera e parë që Erion Veliaj e përdor në ligjërimin publik termin konviktor si të kundërtin e qytetarit. Për të, konviktori është një njeri i pisët, një zaptues i qytetit që vjen nga jashtë qytetit, ose një egoist i pandreqshëm që do të zërë hapësirën publike, duke rënduar kësisoj stigmën e padrejtë ndaj të rinjve që vijnë për të studiuar e punuar në Tiranë.

9 Shtator 2023, 15:26 Nga Nga Arlind Qori
Ligësia e dyfishtë e Erion Veliajt
Arlind Qori

Konvikte janë pasë quajtur vendbanimet e studentëve/nxënësve, të cilët i kryenin studimet në një qytet tjetër nga ai ku kishin jetuar deri përpara se të nisnin shkollën. Fillimisht, termi konviktor nuk ka pasur konotacion nënçmues, por ishte thjesht emri i njerëzve që jetonin në konvikte. Mes shumësisë së “konviktorëve” kanë dalë inxhinierë, mjekë, historianë, informaticienë, mësues etj. të panumërt. Vetë jeta në konvikt nuk sjell ndofarë degradimi të njeriut. Përkundrazi, mund të jetë nxitëse e solidaritetit dhe jetës së pavarur. Jo më kot ngjarja më e rëndësishme politiko-shoqërore e 33 viteve të fundit është ngjizur pikërisht në konviktet e Qytetit Studenti.

Nuk jam i sigurt nëse nënçmimi i “konviktorit” ka nisur në vitet ’80 apo ’90 të shekullit të kaluar. Ama e mbaj mend që së paku prej mesit të viteve ’90 e tutje termi nisi të përdorej në mënyrë pezhorative nga një pjesë e të lindurve në Tiranë për studentët që vinin nga fshatra e qytete të tjera. Sipas kësaj vetëmburrjeje boshe, që e ngre veten duke stigmatizuar tipare të sajuara të tjetrit, konviktori/ja ishte njeri i dorës së dytë, i pagdhendur mjaftueshëm, pa mundësi ekonomike, i veshur keq, madje edhe më keq se kaq. Kështu skalitej lumpenaristokracia e qytetit, e cila ishte mjaft më e ulët moralisht dhe në të shumtat e rasteve edhe intelektualisht krahasuar me “konviktorët”.

Nuk është hera e parë që Erion Veliaj e përdor në ligjërimin publik termin konviktor si të kundërtin e qytetarit. Për të, konviktori është një njeri i pisët, një zaptues i qytetit që vjen nga jashtë qytetit, ose një egoist i pandreqshëm që do të zërë hapësirën publike, duke rënduar kësisoj stigmën e padrejtë ndaj të rinjve që vijnë për të studiuar e punuar në Tiranë.
Çka e bën edhe më çmeritëse ligësinë e tij është se u mvesh “konviktorëve” krimin e tij më të madh ndaj qytetit: zhdukjen e hapësirave publike. Si askush përpara tij, Erion Veliaj është përgjegjës për zaptimin e parqeve e lulishteve nga kullat, për zhdukjen e futjen në thes të monumenteve të kulturës, për ngushtimin e trotuareve dhe eliminimin e çdo hapësire loje për fëmijët.

Tirana është qytet i pushtuar. Po nga oligarkia e ndërtimeve dhe mafiozët që furnizojnë me kapital dhe fuqi blerëse zaptimin e hapësirës me ndërtesa të larta. Erion Veliaj nuk është gjë tjetër veçse një kolaboracionist spitullaq në këtë pushtim. Dhe si i tillë, i pafuqishëm për t’u parë në pasqyrë pa i ngjallur krupën vetes, e gjen armikun te shumësia e të rinjve që me studimet dhe punën e tyre të palodhur e të keqpaguar janë arteriet kryesore të asaj pak jete që i ka mbetur qytetit tonë

arlind qori

Sondazh

Poll
Insights 26 Gusht 2023, 20:58 Auron Tare

Turizmi pas shpinës së Blendit

Blendi Fevziu Me Blendin jemi miq te vjeter prej shume vitesh. Dikur takoheshim shpesh sot me rralle. Emisionet ne Opinion i ndjek edhe mund te them se edh...

Insights 23 Gusht 2023, 12:13 Ben Blushi

Ben Blushi: 80-vjetori i babait

Kico Blushi Sikur im atë të ishte sot, me siguri do më thoshte shkojmë në Dardhë për të festuar 80 vjetorin dhe tan...

Insights 21 Gusht 2023, 12:21 Auron Tare

Na rrofshin numrat

Auron Tare Qe te jem i sakte dhe korrekt. Kjo pamje mund te ishte edhe ne shume qyetete turistike te Mesdheut. Nuk qendron problemi se dy te huaj ecin me b...

Insights 20 Gusht 2023, 12:00 Dosja.al

Taksat me thyesa që kapën shtetin

Në ligjin për Taksat Kombëtare ka një paragraf. Është neni që përcakton taksimin e kromit. Dhe neni thotë shprehi...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve