LIVE UPDATES
Insights

Marrëdhëniet e sotme me Greqinë janë pasojë e marrëveshjes politike të 20 tetorit 2020

Po ashtu ajo cënonte interesat kombëtare, pasi në 2018 Greqia njohu Protokollin e Firences së 27 janarit 1925 për kufijtë tokësor me Shqipërinë, protokoll që Greqia e ka firmosur por jo ratifikuar.

20 Gusht 2023, 16:55 Nga Artur Meçollari
Marrëdhëniet e sotme me Greqinë janë pasojë e
Artur Meçollari

TIRANË- Marrëdhëniet e sotme me Greqinë janë pasojë e marrëveshjes politike të 20 tetorit 2020. Arroganca dhe injoranca të çojnë drejt gabimit. Edhe kur gabimi riparohet, ka gjithmonë pasoja anësore. Marrëveshja e 20 tetorit 2020 për të referuar çështjen e detit me Greqinë në Hagë ishte në shkelje të Kushtetutës, pasi bënte NUL dakordësitë e arritura në negociatat e vitit 2018. Duke bërë nul ato negociata, reziltonte që me vendimin e pritshëm të Hagës Shqipëria të humbiste 40 km² për shkak të rrëzimit të vijës së drejtë bazë, tashmë të njohur nga Greqia në 2018. Po ashtu ajo cënonte interesat kombëtare, pasi në 2018 Greqia njohu Protokollin e Firences së 27 janarit 1925 për kufijtë tokësor me Shqipërinë, protokoll që Greqia e ka firmosur por jo ratifikuar.

Marrëveshjs politike e 20 tetorit 2020 u realizua në frymen kur KM Rama kishte një ofertë për të qënë një lloj katalizatori në raportet detare Greqi -Turqi. Oferta u venit shpejtë, por marrëveshja politike e 20 tetorit 2020 mbeti. Marrëveshja politike e 20 tetorit 2020 midis Ramës dhe Dendia kishte dy element:

Politik - palët ranë dakord që çështjen e detit ta referojnë në Hagë. Pavarësisht kontestimeve dhe mungesës së konsultimeve kjo është një çështje politike;
Teknike - palët ranë dakord që në Hagë të shkojë e gjithë çështja, duke bërë nul dakordësitë e vitit 2018. Ky vendim është kompetencë e grupit negociator, jo e niveleve politike.

MEPJ rregullisht ka kërkuar modifikimin e marrëveshjes politike të 20 tetorit 2020, po ashtu edhe KM Rama. E kishin kuptuar kurthin ku kishin rënë nga padituria, arroganca dhe mungesa e konsulencës. Por pala Greke ka këmbëngulur në këto tre vjetë në zbatimin e marrëveshjes politike të 20 majot 2020. Greqia kishte mundur në 20 tetor 2020 të arrinte një marrëveshje politike në interes të saj. Në fillimit të muajit maj 2023 Presidenti deklaroi se kishte marrë një kërkes nga MEPJ për autorizimin e negociatave, e cila ishte shumë serioze sipas tij, por ende nuk e ka firmosur. A ishhte ky deklarim një bllof përpara arrestimit të Bejlerit.

Pasojat e marrëveshjes së 20 tetorit 2020:
1) MEPJ pagoi 3 milion euro kompanisë OMNIA Strategy të familjes Blair për të mësuar atë që e dinim;
2) Hymë më një marrëdhënie tepër delikate me Greqinë duke zvarritur procesin dhe humbur besueshmërinë;
3) Marrëdhëniet e sotme me Grqinë janë në nivlein më të përkeqësuar të mundhëm;
4) Do të ketë pasoja me sa duket edhe në rrugën e integrimit të Shqipërisë në BE.

artur mecollari

Sondazh

Poll
Insights 20 Gusht 2023, 12:00 Dosja.al

Taksat me thyesa që kapën shtetin

Në ligjin për Taksat Kombëtare ka një paragraf. Është neni që përcakton taksimin e kromit. Dhe neni thotë shprehi...

Insights 5 Gusht 2023, 13:16 Andi Bejtja

Ushtria e NATO-s mbjell kanabis!

Andi Bejtja Ushtria e NATO-s mbjell kanabis! Shoh jo pa trishtim qe lajmi i sotem qe ne nje repart ushtarak ne Zall Herr eshte mbjelle kanabis, po kalon me...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni