LIVE UPDATES
Insights

NYT: Pasi u miqësua me Ramën i kërkoi t’i jepte licencën një kompanie për shpim nafte, si u "shkatërrua" Charles McGonigal?

Charles McGonigal e donte jetën e mirë dhe pati një lidhje në Nju Jork. Ai përballet me akuzat për pastrim parash dhe komplot.

15 Gusht 2023, 13:13 Nga James Barron

NYT: Pasi u miqësua me Ramën i kërkoi t’i jepte

Nga James Barron/New York Today

Sot Charles McGonigal pritet të paraqitet në gjykatën federale në Manhattan për akuzat penale që përfshijnë akuzat se ai ka punuar për një oligark rus. Ai akuzohet për shkelje të sanksioneve ekonomike kundër Rusisë, si dhe për pastrim parash dhe konspiracion. McGonigal ka qenë në bisedime për të zgjidhur këto akuza dhe mund të pranojë fajësinë sot. Ai është gjithashtu në negociata të veçanta me prokurorët në Uashington mbi akuzat për marrëdhëniet që kishte në Shqipëri. Unë pyeta Michael Rothfeld, i cili me Adam Goldman dhe William K. Rashbaum panë nga afër dosjen e McGonigal, për të shpjeguar akuzat.

Ai bëri një jetë të dyfishtë, në fillim në pamje të qartë. Si ia doli? Kush ishte ai, gjithsesi?

Charlie McGonigal, siç njihej - Charles Franklin McGonigal - ngjiti shkallët në FBI ndërsa jetonte një jetë tipike periferike në Maryland dhe punonte në selinë e FBI-së dhe postime të tjera në Uashington. Më pas, në vitin 2016, ai mori punën më të madhe të karrierës së tij, si shef i kundërzbulimit në zyrën e FBI-së në New York City, që është një punë e madhe. Ai la familjen e tij në Maryland, dhe me sa dimë, atëherë ai akuzohet se është bërë pak mashtrues.

Së pari, ai u takua me Agron Nezën, një biznesmen me origjinë shqiptare, i cili është një ish-oficer i inteligjencës shqiptare dhe jetonte në Nju Xhersi. McGonigal merr nga Neza 225,000 dollarë për të cilat tha se do i shlyente.

A nuk është më shumë se dyfishi i asaj që ai do merrte me FBI-në? Çfarë do të bënte McGonigal në këmbim?

Nuk e dimë pse McGonigal i kërkoi këto para. Por me pak fjalë, këta dy burra, McGonigal dhe Neza, udhëtuan në Shqipëri, Kosovë dhe vende të tjera. McGonigal u takua me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe filluan të miqësohen. Dhe, sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal po bënte gjëra që duket si kthim nderi ndaj Nezës. Ai e drejtoi kryeministrin drejt dhënies së një licence për shpime nafte tek një kompani me të cilën lidhej Neza. Më vonë, thotë Departamenti i Drejtësisë, McGonigal u përpoq të rregullonte një pagesë prej 500,000 dollarësh për Nezën, i cili kishte disa njerëz që dëshironin një takim diplomatik në OKB. Kështu ai përdori rolin e tij në FBI, sipas akuzave, për të ndihmuar miqtë dhe bashkëpunëtorët.

Për të qenë i qartë: A ishte ai një spiun? A ka dorëzuar dokumente sekrete?

Jo, nuk ka asnjë provë nga ajo që na është thënë se ai i ka nxjerrë ndonjë informacion të klasifikuar dikujt, përfshirë Rusisë. Grupi tjetër i akuzave kundër tij kanë të bëjnë me Oleg Deripaska, një oligark rus – një magnat miliarder i metaleve, i cili ishte i afërt me Vladimir Putin, presidentin rus. Deripaska luajti një rol të rëndësishëm në hetimin për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016 në SHBA nga këshilltari special Robert Mueller III. Takimi i parë i McGonigal me Deripaskën ndodhi kur ai ishte ende me FBI-në McGonigal takoi një ndihmës të Deripaskës dhe organizoi atë që në thelb ishte një turne VIP në Departamentin e Policisë së Nju Jorkut për vajzën e këtij njeriu.

Dhe pasi ai doli në pension nga FBI në 2018, McGonigal dhe një bashkëpunëtor - një përkthyes që dikur ishte një diplomat rus - e prezantuan Deripaskën në një firmë ligjore në SHBA, sepse Deripaska ishte në një listë të oligarkëve të sanksionuar dhe dëshironte dëshpërimisht të kishte sanksionet janë hequr. McGonigal paguhej 25,000 dollarë në muaj nga firma ligjore me para që vinin përfundimisht nga Deripaska, por u derdhën përmes firmës ligjore, sipas një aktakuze.

Më pas, pas pandemisë, ai akuzohet se ka bërë më shumë për Deripaskën. Prokurorët thonë se ndihmësi i Deripaskës lidhi një marrëveshje për McGonigal dhe përkthyesin për të hetuar një oligark rival. Ajo punë përfundoi në nëntor 2021, kur McGonigal dhe bashkëpunëtorja u bastisën nga FBI, në thelb FBI i kishte hetuar tashmë ata dhe sekuestroi pajisjet e tyre elektronike.

Pse McGonigal kishte nevojë për kaq shumë para?

Nuk i dimë të gjitha detajet rreth financave të tij. Por një grua që kishte një lidhje me të kur ai u transferua në Nju Jork, ka thënë se i pëlqente jeta e luksit në New York City. Ajo tha se i pëlqente të dilte në restorante- si Sparks Steak House dhe vende të tjera si Jean-Georges. Ai vishej deri në nëntë - i pëlqenin kostumet e bukura, kravatat e bukura. Është e qartë se ai donte të fitonte më shumë para sesa mund të bënte me pagën e tij të FBI-së. Kjo ka ndodhur në rastet e kaluara të korrupsionit të agjentëve federalë. Mbi të gjitha, qyteti i Nju Jorkut mund të jetë shumë i shtrenjtë.

Çfarë thotë ky rast për aftësinë e FBI-së për të zbuluar korrupsionin mes vete?

Ajo për të cilën flet është se sa besim ka FBI tek personeli i saj, veçanërisht njerëzit e nivelit të lartë që kanë akses në shumë sekrete, por që, shumë herë, fillojnë të veprojnë vetë pa mbikëqyrje. FBI ka disa mekanizma. Njëra është se ata i bëjnë agjentët të bëjnë teste me detektorin e gënjeshtrës herë pas here. Byroja gjithashtu kërkon që agjentët të raportojnë kontaktet e tyre me të huajt, veçanërisht zyrtarët e huaj dhe njerëzit e biznesit. McGonigal akuzohet se ka gënjyer.

A ka kërkesa për raportim financiar?

Po, personeli i FBI-së si McGonigal duhet të raportojë nëse kanë ndonjë të ardhur të re. Por McGonigal nuk ka zbuluar paratë që ka marrë nga Neza, biznesmeni shqiptar. Kjo ishte një nga akuzat.

Po 25,000 dollarët në muaj që kanalizoheshin përmes firmës ligjore?

Kjo ndodhi pas daljes në pension të tij. Atij nuk do t'i duhej ta raportonte këtë rast. Por ai u akuzua për pastrimin e pagesave përmes kompanisë së një miku të tij në mënyrë që ato të mos zbuloheshin - duke demonstruar, sipas prokurorëve, kjo ishte diçka që ai e dinte se nuk duhej ta bënte.

Çfarë e rrëzoi fluturimit lart të McGonigal? Ai u nda me gruan me të cilën kishte lidhje, apo jo?

Nuk e dimë saktësisht se çfarë e ndezi nisjen e hetimit ndaj tij, por gjithçka ndodhur kur ai i dha fund marrëdhënies me gruan me të cilën kishte lidhje pasi doli në pension nga FBI. Ajo u zemërua sepse mendoi se martesa e tij kishte mbaruar dhe në gjendje të dehur i dërgoi email kreut të zyrës së FBI-së në Nju Jork, duke sugjeruar një hetim për McGonigal. Nuk e dimë nëse kjo është ajo që shkaktoi hetimin apo diçka tjetër. Kishte disa raportime se ai ishte monitoruar nga takimi i inteligjencës britanike me Deripaska në Londër.

Marrë dhe përkthyer nga NYT

*Titulli është redaksional

charles mcgonigal arrestohet charles mcgonigal

Sondazh

Poll
Insights 5 Gusht 2023, 13:16 Andi Bejtja

Ushtria e NATO-s mbjell kanabis!

Andi Bejtja Ushtria e NATO-s mbjell kanabis! Shoh jo pa trishtim qe lajmi i sotem qe ne nje repart ushtarak ne Zall Herr eshte mbjelle kanabis, po kalon me...

Insights 29 Korrik 2023, 16:35 Ben Blushi

Piluri i përgjumur

Ben Blushi Piluri është një fshat mbi Himarë. Kur është kohë e mirë, nga lartësia e Pilurit sheh edhe brigjet...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni