LIVE UPDATES
Insights

Na rrofshin numrat

21 Gusht 2023, 12:21 Nga Auron Tare
Na rrofshin numrat
Auron Tare

Qe te jem i sakte dhe korrekt. Kjo pamje mund te ishte edhe ne shume qyetete turistike te Mesdheut. Nuk qendron problemi se dy te huaj ecin me breke ne rruget e qytetit. Apo se 4 "italiane" ikin pa paguar. Apo se disa te tjere vjedhin filxhana kafesh ne baret e bulevardit apo se pas 12 ne plazhet e Sarandes te mbyt era e hashashit. problemi eshte se ka nje tendence dhe propagande te madhe per ta paraqitur kete vend si parajse turistike dhe me keq akoma shume te lire. Kjo propagande qe behet prej disa vitesh nga nje numer institucionesh dhe sektoresh ka terhequr nje mase te madhe turistesh Low Cost.

Si rrjedhim ka nje perballje me nje mase te madhe te huajsh qe vine verdalle per te gjetur kete "toke te Premtuar" me cmime te uleta. Nga ana tjeter kemi nje mase te madhe qytetaresh te cilet pa pritmas brenda nje dite u shndruan ne Hoteliere, maxhordome, Guida turistike, shofere te klasit te larte, udherrefyes, agjente portuale etj te cilet me nje sherbim te ulet dhe jo per faj te tyre, krijojne amulli ne masen e madhe qe vjen per te udhetuar ne kete vije bregdetare.

Ne kontrast jane bujtinat agroturistike te cilat bujtesin e kane te nje cilesie te mire dhe mjaft te interesuar per ate lloj produkti i cili ka mundur te krijoje nje lloj profili autentik vendas. Te berit turizem pa asnje ide se ku po shkon ky vend, pa asnje plan, te lenit te lire te industrise ne duar te lloj lloj njerzish pa asnje kualifikim trajnim apo pergjegjesi, sjell nje mish mash tipik shqiptar ku nje turme e madhe te huajsh me shume pak lek ne kontot bankare vjen ne nje vend i cili i shikon ata si numra per tu rrjepur dhe jo per te krijuar nje marke turistike Made in Albania. Ky kontrast i madh do te luaje nje rol ne te ardhme e aferme ku vija jone bregdetare do te shndrohet ne nje lloj vendi pa asnje identitet, nje mish mash ndertimesh betoni pa asnje vlere shpirterore dhe edukative ku do te pihet alkol i lire dhe hashash pa asnje pengese. Terheqja e kesaj mase Low Cost po i heq vendit autenticitetin, garancine e nje vendi ku mund te udhetosh per te mesuar provuar dhe pare nje kulture vendase.

Jemi deshmitare se ne pak vjet ne qytetet tona kjo pamje nuk i ben me njeriut pershtypje dhe kultura lokale po peson nje ndryshim te madh per hir te nje fitimi te shpejte dhe pa kokecarje. Prandaj vende te cilat e kane kaluar kete faze jane munduar te ndalojne shperthime te tilla ku presioni i numrave demton pejsazhet historike, vendet shpirterore, vijen bregdeate dhe kulturen lokale. fatkeqesisht edhe pse te fundit ne lojen e turizmit nuk mundem dot te mesojme nga gabimet e te tjereve dhe ende vazhdojme te mburremi se jemi vendi me rritjen me te madhe te turizmit. nderkohe askush nuk thote se jemi vendi me shperfytyrimin me te shpejte ne Europe te vijes bregdetare duke shkaterruar arkitekturen lokale, pekjsazhet, plazhet dhe kulturen tone. Na rrofshin numrat

auron tare

Sondazh

Poll
Insights 20 Gusht 2023, 12:00 Dosja.al

Taksat me thyesa që kapën shtetin

Në ligjin për Taksat Kombëtare ka një paragraf. Është neni që përcakton taksimin e kromit. Dhe neni thotë shprehi...

Insights 5 Gusht 2023, 13:16 Andi Bejtja

Ushtria e NATO-s mbjell kanabis!

Andi Bejtja Ushtria e NATO-s mbjell kanabis! Shoh jo pa trishtim qe lajmi i sotem qe ne nje repart ushtarak ne Zall Herr eshte mbjelle kanabis, po kalon me...

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren