LIVE UPDATES
Bota

Irani ndërpret ndarjen e imazheve me vëzhguesit bërthamorë

28 Qershor 2021, 06:08 Nga DOSJA
Irani ndërpret ndarjen e imazheve me vëzhguesit bërthamorë

Njoftimi i Teheranit i jep fund monitorimit ndërkombëtar të ambicieve bërthamore të Iranit.

Sipas njoftimeve të agjencisë shtetërore e lajmeve Tasnim, Parlamenti iranian deklaroi të dielën, se marrëveshja për të ndarë pamje dhe fotografi nga disa centrale të caktuara bërthamore me Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) nuk do të zgjatet.

Irani e kishte zvogëluar prej kohësh bashkëpunimin me IAEA-në, sikurse qe parashikuar në marrëveshjen e vitit 2015 me fuqitë botërore për të mbajtur nën kontroll ambiciet bërthamore të Teheranit.

Por të dy palët kishin rënë dakord në shkurt për një marrëveshje tremujore për të ndarë disa imazhe në mënyrë që IAEA të monitoronte të paktën një pjesë të aktiviteteve atomike të Iranit.

Kryetari i Parlamentit të Iranit, Mohammad Baqer Qalibaf tha se “pas periudhës tremujore marrëveshja nuk u zgjat prandaj tani e tutje asnjë nga informacionet që do të regjistrohen nuk do t’i jepet IAEA, por do të mbetet në dispozicion të Republikës Islamike të Iranit.”

Dështimi i zgjatjes së marrëveshjes ndodh në një kohë që Irani po zhvillon bisedime indirekte me fuqitë perëndimore rreth rinovimit të marrëveshjes bërthamore. Shtetet e Bashkuara të Amerikës e anuluan në mënyrë të njëanshme marrëveshjen në vitin 2018 në kohën e ish-Presidentit Donald Trump. Administrata e Presidentit aktual të SHBA Joe Biden filloi të zhvillojë bisedime indirekte për një kthim të mundshëm në marrëveshje, por këto janë bllokuar nga mosmarrëveshjet e vazhdueshme.

Mosmarrëveshje të vazhdueshme

Përfundimi i marrëveshjes për ndarjen e imazheve me IAEA mund të sjellë një goditje të mëtejshme për marrëveshjen. Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony Blinken tha se nëse Irani nuk e zgjat marrëveshjen për ndarjen e informacionit, kjo do të ishte një “pengesë serioze” për negociatat e ardhshme

Por moszgjatja e marrëveshjes konsiderohet edhe si një përpjekje e Teheranit për të bërë presion ndaj Bidenit për të hequr sanksionet shkatërruese ndaj Iranit.

DW

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota irani irani

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!