LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga Fushë Kruja/ DETAJE nga dosja hetimor: "E bardha" ishte pluhur zanash, kanabisi shitej me 'sëqe'

• 10 nga 20 të prangosurit e operacionit "Harta" janë lënë në masën e sigurisë "arrest me burg", ndërkohë që 4 të tjerë janë ende në kërkim. • Të arrestuarit për të cilët u mor masa sot: Jurgen Hasmataj, Altin Lani, Armaldo Xheladini, Dorjano Çela, Fabian Qoku, Muharem Tarushi, Denis Idrizi, Erion Xhaxho, Polikron Shabani, Redi Lolaj. • Ndërkohë 10 të arrestuarit e tjerë do të njihen me masën e tyre të sigurisë, ditën e nesërme. • Por ndërkohë që të prangosurit po dalin para Gjykatës, është zbuluar edhe dosja hetimore e 2 grupeve. • Kokainë merrej në Fushë Krujë dhe kishte kodin "pluhur zane"; ndërsa sasia ndahej "Vëllai i madh" dhe "Vëlla i vogël". Kanabisi e kishte kodin "sëqe", qese në shqip. • Secili prej anëtarëve të grupit ishte i fokusuar në një zonë të caktuar dhe merrte porosi me telefon. Kështu kanë rënë edhe në "grackën" e të inflirtuarve nga Policia. • Në total gjatë operacionit “Harta” u sekuestruan 2 kilogramë e 120 gramë kokainë, 300 doza kanabis, 130 doza heroinë, shuma parash rreth 5 milionë lekë të vjetra, 1700 euro, 11 automjete dhe 29 aparate celulare.

11 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Droga shitej në shkolla/ Shpërndarësit furnizoheshin nga një person nga Lindja e Mesme

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga
Operacioni harta

TIRANË- Kokaina që shpërndahej nga një pjesë e të rinjve që u arrestuan një ditë më parë nga Policia e Tiranës sigurohej nga një i huaj. Top channel shkruan se hetimet kanë zbuluar se së paku 4 persona kishin kontakte me një person nga Lindja e Mesme i cili nuk ishte rezident në vendin tonë por ka histori të shpeshta udhëtimi dhe ka dyshime se ai furnizonte shpërndarësit me kokainë. Ndërsa kanabisin dyshohet se e siguronin në Fushë-Krujë. Për identitetet e furnizuesve janë pyetur dhe të arrestuarit të cilët kanë mbajtur qëndrim mohues jo vetëm për të por edhe për aktivitetin e paligjshëm ku u kapën në flagrancë.

Grupi u shkatërrua dje. Pjesë e shpërndarjes në këtë aktivitet ishin edhe tre vajza, ku një prej tyre ndodhet në kërkim dhe rezulton sipas sistemit TIMS dhe është larguar në Itali më datë 14 mars. 24 persona të identifikuar ishin të shpërndarë në 11 zona të ndryshme të Tiranës, duke përfshirë këtu 28 lagje. Të gjithë anëtarët e grupeve ndaheshin në nëngrupe të vogla me 2, 3 apo 4 anëtarë. Numrin më të lartë të shpërndarësve e kishin zonat e Bllokut, Kombinatit dhe Yzberishtit. 

Të arrestarsit: Fabian Qoku, 39 vjeç, Redi Lolaj, 22 vjeç, Eduard Hysa, 25 vjeç, Dorjano Çela, 31 vjeç, Enver Mehmeti, 60 vjeç, Fatbardh Bardhi, 37 vjeç, Martin Kuka, 35 vjeç, Marsel Gjona, 31 vjeç, Mariglen Hoxha, 39 vjeç, Muharrem Tarushi, 31 vjeç, Polikron Shabani, 40 vjeç, Erion Xhaxho, 47 vjeç, Altin Llani, 45 vjeç, Jurgen Hasamataj 32 vjeç, D.I 23 vjeç, A.XH, 51 vjeç, M. V., 44 vjeç, F. P., 25 vjeç, E. K., 35 vjeç, dhe J. H., 32 vjeç. Ata janë lënë në masën e sigurisë "arrest me burg", deri në përfundim të gjykimit. Gjatë operacionit u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 2 kilogramë e 120 gramë kokainë, 300 doza kanabis, 130 doza heroinë, shuma parash rreth 5 miljonë lekë të vjetra, 1700 euro, 11 automjete dhe 29 aparate celulare.

2 MUAJ ME PARE

PËRGJIMET/ Të tjera biseda mes trafikantëve: Do me e përzi? Se do punosh për një çapë bukë

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga
Kokainë

TIRANË- Bisedat mes trafikantëve të vënë në pranga kanë zbardhur të tjera detaje nga mënyra se si funksiononte grupi. Në bisedën e zhvilluar mes një prej të arrestuarve, Fabian Qoku, ky i fundit ankohet për fitimet. Ai thotë se lënda narkotike duhet përzier me patjetër sepse ndryshe punon sa për të mbijetuar.

Pjesë nga biseda

Qoku: Hë vllai, mos më thuaj pa lekë amon. Se kam produkt tetshe, është super.

Agjenti: Jo, nuk e vej në diskutim. A filloj dot unë me ty a si?

Qoku: Varet ça do me bo, duhet me fol ça do me bo.

Agjenti: Kshu me ble

Qoku: Po, por unë s’e jap, e jap shtrenjtë vllai se është gjo e mirë. Ti ça do me bo, do me e përzi?

Agjenti: Jo me jo, po me punu pak.

Qoku: Nuk ke leverdi.

Agjenti: Po me e përzi sa shkon?

Qoku: Me e përzi, nëntëdhjetë shkon. Këtu ke leverdi

Agjenti: Dalin domethënë mirë, kupton, sa me hëngër bukë, jo se do të bëj milionat…

Qoku: Del super fare se është gjë që e mban, është e pastër. Bie fjala do marrësh katërqind e ca mijë lekë, do i nxjerrësh tetëqind.

Grupi u shkatërrua dje. Pjesë e shpërndarjes në këtë aktivitet ishin edhe tre vajza, ku një prej tyre ndodhet në kërkim dhe rezulton sipas sistemit TIMS dhe është larguar në Itali më datë 14 mars. 24 persona të identifikuar ishin të shpërndarë në 11 zona të ndryshme të Tiranës, duke përfshirë këtu 28 lagje. Të gjithë anëtarët e grupeve ndaheshin në nëngrupe të vogla me 2, 3 apo 4 anëtarë. Numrin më të lartë të shpërndarësve e kishin zonat e Bllokut, Kombinatit dhe Yzberishtit. 

Të arrestarsit: Fabian Qoku, 39 vjeç, Redi Lolaj, 22 vjeç, Eduard Hysa, 25 vjeç, Dorjano Çela, 31 vjeç, Enver Mehmeti, 60 vjeç, Fatbardh Bardhi, 37 vjeç, Martin Kuka, 35 vjeç, Marsel Gjona, 31 vjeç, Mariglen Hoxha, 39 vjeç, Muharrem Tarushi, 31 vjeç, Polikron Shabani, 40 vjeç, Erion Xhaxho, 47 vjeç, Altin Llani, 45 vjeç, Jurgen Hasamataj 32 vjeç, D.I 23 vjeç, A.XH, 51 vjeç, M. V., 44 vjeç, F. P., 25 vjeç, E. K., 35 vjeç, dhe J. H., 32 vjeç. Ata janë lënë në masën e sigurisë "arrest me burg", deri në përfundim të gjykimit. Gjatë operacionit u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 2 kilogramë e 120 gramë kokainë, 300 doza kanabis, 130 doza heroinë, shuma parash rreth 5 miljonë lekë të vjetra, 1700 euro, 11 automjete dhe 29 aparate celulare.

2 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ Si shitej droga në shkolla e lokale në Tiranë, dalin pammjet nga momenti i shkëmbimit të ‘mallit’: S’kam me vete

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga
Momenti nga shitja e drogës

TIRANË- Pamjet që po shikoni tregojnë një nga anëtarët e grupeve që ranë në pranga një ditë më parë në kuadër të operacionit ‘Harta’. Videoja e postuar nga TVKlan tregon se si një prej të arrestuarve shet dozën e kokainës tek një nga agjentët e antidrogës, i infiltruar. Në bisedë, agjenti është identifikuar me emrin e koduar ‘Reno’.

Pjesë nga biseda mes tyre:

Reno: Ça bëhet?

Fabian Qoku: Dëgjo, se një me ngeli mu, se i hoqa, se ti të lajmëron në fund o vlla.

Reno: E, s’ke mo fare?

Fabian Qoku: S’kam me vete, duhet me ik me mor.

Reno: Do vish prap?

Fabian Qoku: Okej, po vij.

Grupi u shkatërrua dje. Pjesë e shpërndarjes në këtë aktivitet ishin edhe tre vajza, ku një prej tyre ndodhet në kërkim dhe rezulton sipas sistemit TIMS dhe është larguar në Itali më datë 14 mars. 24 persona të identifikuar ishin të shpërndarë në 11 zona të ndryshme të Tiranës, duke përfshirë këtu 28 lagje. Të gjithë anëtarët e grupeve ndaheshin në nëngrupe të vogla me 2, 3 apo 4 anëtarë. Numrin më të lartë të shpërndarësve e kishin zonat e Bllokut, Kombinatit dhe Yzberishtit. 

Të arrestarsit: Fabian Qoku, 39 vjeç, Redi Lolaj, 22 vjeç, Eduard Hysa, 25 vjeç, Dorjano Çela, 31 vjeç, Enver Mehmeti, 60 vjeç, Fatbardh Bardhi, 37 vjeç, Martin Kuka, 35 vjeç, Marsel Gjona, 31 vjeç, Mariglen Hoxha, 39 vjeç, Muharrem Tarushi, 31 vjeç, Polikron Shabani, 40 vjeç, Erion Xhaxho, 47 vjeç, Altin Llani, 45 vjeç, Jurgen Hasamataj 32 vjeç, D.I 23 vjeç, A.XH, 51 vjeç, M. V., 44 vjeç, F. P., 25 vjeç, E. K., 35 vjeç, dhe J. H., 32 vjeç. Ata janë lënë në masën e sigurisë "arrest me burg", deri në përfundim të gjykimit. Gjatë operacionit u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 2 kilogramë e 120 gramë kokainë, 300 doza kanabis, 130 doza heroinë, shuma parash rreth 5 miljonë lekë të vjetra, 1700 euro, 11 automjete dhe 29 aparate celulare.

2 MUAJ ME PARE

SKEMA- Policia kap shpërndarësit, jo furnitorët! "Korrierët" e mbanin drogën në shtëpi, klientët u shkonin tek lagjia

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga
Pamje nga operacioni

TIRANË- Zbulohet skema e trafikut të lëndëve narkotike në Tiranë. Dy grupe kriminale, nga të cilat kanë rënë në pranga 20 persona dhe janë shpallur në kërkim 4 të tjerë, furnizoheshin me lëndë narkotike nga persona të paidentifikuar. Sipas dosjes së publikuar nga ReportTv, shpërndarësit pasi furnizohen nga persona të paidentifikuar me të cilët bashkëpunojnë me lëndë narkotike të llojit kokainë, heroinë dhe kanabis, i ndajnë dhe ambalazhojnë në doza të volga dhe i shesin me pakicë tek përdoruesit.

"Për ndarjen e lëndës narkotike në doza, përdorin kryesisht banesat e tyre, aty ku dyshohet se mbajnë sasitë e lëndave narkotike dhe një pjesë të parave të fituara. Porositë për lëndë narkotike i merrnin duke komunikuar fizikisht me porositësit ose përmes telefonit. Zakonisht i telefonojnë porositësit e njohur prej tyre, por u përgjigjen edhe personave të panjohur, të cilët u prezantohen si lidhje shoqërore. Ndërkohë si vend takimi me porositësit lënë kryesisht vende afër banesave të tyre por sipas rastit shkojnë edhe tek vendi ku ndodhen përdoruesit duke përdorur mjetet e tyre ose të marra me qera,"-shkruhet ndër të tjera në dosjen hetimore.

Në total gjatë operacionit “Harta” u sekuestruan 2 kilogramë e 120 gramë kokainë, 300 doza kanabis, 130 doza heroinë, shuma parash rreth 5 milionë lekë të vjetra, 1700 euro, 11 automjete dhe 29 aparate celulare.

2 MUAJ ME PARE

"40 sa herën e fundit?"/ I infiltruari kërkoi 0.4 gr kokainë, "korrieri" kishte gjithçka GATI

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga
Harta e shpërndarjes së drogës

TIRANË- Një tjetër bisedë është zhvilluar me qëllim sigurimin e lëndës narkotike, konkresisht 0.4 gram kanabis. Sipas dosjes së publikuar nga ReportTv, i inflirtuari i Policisë së Shtetit bleu për 40 mijë lekë të vjetra kokainë nga Redi Lolaj. 

PJESË NGA DOSJA HETIMORE: 

Më datë 19.01.2023, punonjësi i Policisë me emrin e koduar "Klevi" kreu blerjen e stimuluar të një doze me lëndë të dyshuar narkotike të llojit kokainë, tek Redi Lolaj. Pas kësaj u sekuestrua kokaina me peshë 0.4 gramë.

PJESË NGA BISEDA:

Klevi: Hë mo vëlla
Redi Lolaj: Ç'a bëre?
Klevi: Çkemi!
Redi Lolaj: Si dukesh?
Klevi: Ça bëre? Ku të duash një gjysmë të vogël i thashë unë atij. 40 sa herën e fundit?
Redi Lolaj: Po, hajt, të rujt Zoti.

Në total gjatë operacionit “Harta” u sekuestruan 2 kilogramë e 120 gramë kokainë, 300 doza kanabis, 130 doza heroinë, shuma parash rreth 5 milionë lekë të vjetra, 1700 euro, 11 automjete dhe 29 aparate celulare.

2 MUAJ ME PARE

BISEDA/ “Sa do ma lësh”, si tregtohej droga në lokalin në Tiranë, klienti kërkonte dhe ulje çmimi, kamerieri: 40 vëlla

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga
Foto Ilustruese

TIRANË- Të tjera përgjigje tregojnë si zhvillohej tregtimi i kokainës në Tiranë, pas arrestimit të 24 personave në kuadër të operacionit “Harta”. Në bisedën e mëposhtme shihet komunikimi mes Marjo Gallushit, i cili punonte si kamerier në një lokal ku tregohej kokainë. Në lokal futet një person i autorizuar dhe kërkon drogë. Ai kërkon dhe ulje çmimi.

Pjesë nga biseda:

Marjo Gallushi: Si kalove, u lodhe, a je mirë? Ëëëë, sa deshe?

Personi i autorizuar: Gjysëm, sa do ma japësh?

Marjo Gallushi: Dyzet o vëlla

Personi i autorizuar: Tridhjetë e kena marrë gjithmonë

Marjo Gallushi: Ja ka marrë.....tridhjetë e pesë

Personi i autorizuar: Të ma lësh një pesëshe mu

Marjo Gallushi: Tridhjetë e pesë do ta jap o vëllai

Grupi u shkatërrua dje. Pjesë e shpërndarjes në këtë aktivitet ishin edhe tre vajza, ku një prej tyre ndodhet në kërkim dhe rezulton sipas sistemit TIMS dhe është larguar në Itali më datë 14 mars. 24 persona të identifikuar ishin të shpërndarë në 11 zona të ndryshme të Tiranës, duke përfshirë këtu 28 lagje. Të gjithë anëtarët e grupeve ndaheshin në nëngrupe të vogla me 2, 3 apo 4 anëtarë. Numrin më të lartë të shpërndarësve e kishin zonat e Bllokut, Kombinatit dhe Yzberishtit. 

Të arrestarsit: Fabian Qoku, 39 vjeç, Redi Lolaj, 22 vjeç, Eduard Hysa, 25 vjeç, Dorjano Çela, 31 vjeç, Enver Mehmeti, 60 vjeç, Fatbardh Bardhi, 37 vjeç, Martin Kuka, 35 vjeç, Marsel Gjona, 31 vjeç, Mariglen Hoxha, 39 vjeç, Muharrem Tarushi, 31 vjeç, Polikron Shabani, 40 vjeç, Erion Xhaxho, 47 vjeç, Altin Llani, 45 vjeç, Jurgen Hasamataj 32 vjeç, D.I 23 vjeç, A.XH, 51 vjeç, M. V., 44 vjeç, F. P., 25 vjeç, E. K., 35 vjeç, dhe J. H., 32 vjeç. Ata janë lënë në masën e sigurisë "arrest me burg", deri në përfundim të gjykimit. Gjatë operacionit u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 2 kilogramë e 120 gramë kokainë, 300 doza kanabis, 130 doza heroinë, shuma parash rreth 5 miljonë lekë të vjetra, 1700 euro, 11 automjete dhe 29 aparate celulare.

2 MUAJ ME PARE

“Kur të dush mo burrë”, si ra në kurth 40-vjeçari, i infiltruari ‘Reno’ i kërkoi sasi të mëdha droge

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga
Përgjime

TIRANË- Polikron Shabani, 40-vjeçari i vënë në pranga në kuadër të operacionit “Harta” pasi shpërndante drogë në shkolla është futur në kurth nga një i infiltruar. Personi me emrin e koduar ‘Reno’ kërkon të blejë sasi të mëdha droge. Shabani tregohet i hapur dhe i thotë se kurdo që të dëshirojë, mund të siguronte sasinë e drogës që donte.

Pjesë nga biseda e përgjuar mes tyre:

Reno: Ça bëre ore? Si të kam, u lodhe?

Polikron Shabani: Ça bone mirë?

Reno: Dola fiks besoj ee!

Polikron Shabani:....

Reno: Ça bëhet

Polikron Shabani: Asnji gjo

Reno: Ej po kshu me marr ndonjë sasi të madhe apo?

Polikron Shabani: Kur të dush mo burrë

Reno: Jo flas kshu

Grupi u shkatërrua dje. Pjesë e shpërndarjes në këtë aktivitet ishin edhe tre vajza, ku një prej tyre ndodhet në kërkim dhe rezulton sipas sistemit TIMS dhe është larguar në Itali më datë 14 mars. 24 persona të identifikuar ishin të shpërndarë në 11 zona të ndryshme të Tiranës, duke përfshirë këtu 28 lagje. Të gjithë anëtarët e grupeve ndaheshin në nëngrupe të vogla me 2, 3 apo 4 anëtarë. Numrin më të lartë të shpërndarësve e kishin zonat e Bllokut, Kombinatit dhe Yzberishtit. 

Të arrestarsit: Fabian Qoku, 39 vjeç, Redi Lolaj, 22 vjeç, Eduard Hysa, 25 vjeç, Dorjano Çela, 31 vjeç, Enver Mehmeti, 60 vjeç, Fatbardh Bardhi, 37 vjeç, Martin Kuka, 35 vjeç, Marsel Gjona, 31 vjeç, Mariglen Hoxha, 39 vjeç, Muharrem Tarushi, 31 vjeç, Polikron Shabani, 40 vjeç, Erion Xhaxho, 47 vjeç, Altin Llani, 45 vjeç, Jurgen Hasamataj 32 vjeç, D.I 23 vjeç, A.XH, 51 vjeç, M. V., 44 vjeç, F. P., 25 vjeç, E. K., 35 vjeç, dhe J. H., 32 vjeç. Ata janë lënë në masën e sigurisë "arrest me burg", deri në përfundim të gjykimit. Gjatë operacionit u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 2 kilogramë e 120 gramë kokainë, 300 doza kanabis, 130 doza heroinë, shuma parash rreth 5 miljonë lekë të vjetra, 1700 euro, 11 automjete dhe 29 aparate celulare.

2 MUAJ ME PARE

"Ti ke mall..."/ DETAJE nga shitja e hashashit në Tiranë, "shpërndarësi" mburrej: E kam nga Holanda, s'mbaj gjë të keqe

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga
Foto ilustruese

TIRANË- Trafikantët e drogës në Tiranë mburreshin tek klientët e tyre me mall importi, duke pretenduar se kanabisi i tyre vinte nga Holanda dhe trafikohej në Tiranë. Një tjetër episod i shitjes së drogës në Tiranë në dosjen e siguruar nga Report Tv është ai i datës 2 shkurt 2023, kur i infiltruari i policisë me emrin e koduar "Reno", telefonon shpërndarësin Dorjano Çela dhe i kërkon që të blejë kanabis. Për ta bërë që të dinte në karrem, i ka lëvduar mallin, ndërsa Çela ka rënë në "çark".

Biseda mes tyre është përgjuar:

Reno: E motrat në p** e paske mor burr, na boni me bo tatuazh me ja q motren (nje) do?

Dorjano Çela: Mall Hollande mo lale smaj gjo të keqe un mor burr.

Reno: E 1 (nji) të vogël ta myllim sot vllai

Dorjano Çela: Po mor kur të doj k***

Reno: Ore kshu je gjith ditën e ?

Dorjano Çela: Po. Hë më zemra ca do me thoshe

Reno: Jo mo e se ne marrim nje cik si shum kshu cdo dita

2 MUAJ ME PARE

‘Mos më shkruaj në Facebook se e ka dhe gruaja’/ ZBARDHET biseda mes të infiltruarit të policisë dhe trafikanti

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga

Në dosjen e siguruar nga Report Tv për trafikun e drogës në Tiranë ka disa përgjime. Në një momentin është një person me emrin e koduar " Oni" i cili është i infiltruar i policisë, i cili lejohej të blinte nga një prej të akuzuarve Mahrem Tarushi lende narkotike te llojit kokainë". Në dosje jepet përgjimi i komunikimit mes tyre.

PJESË NGA BISEDA:

Oni: 0 Remo

Mahrem Tanushi: Në këmbë erdhe amon mqafsh mu

Oni: Po ça ke bo? A dalim anei? Ca bohet si ke qenè?

Mahrem Tanushi: Hic me mirè ja ne shpi ça do bejme ... (nuk kuptohet) me vdekshin robt mè

Oni: Posa do ma japesh?

Mahrem Tanushi: 55 pra, aq e jep Nori qafsha të gjithë, me vdekshin robt

Oni: Eme vari lesht, ça ke bo ti?

Mahrem Tanushi: B-Ca të bejkmë

Oni: Po s’ke numër ti lale?

Mahrem Tanushi: Po mshkruaj ne facebook mo burr.

Oni: Në facebook nuk te shkruj une se e ka nusja.

Mahrem Tanushi: Po s’ka gjë pra, ik se flasim e takona.

2 MUAJ ME PARE

PËRGJIMET në Tiranë/ I infiltruari i Policisë ‘Reno’ kërkon kokainë, trafikanti s'përballon dot fluksin: Ti kujtohesh në fund o vëlla

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga
Pamje nga operacioni

TIRANË- Zbulohen detaje të tjera lidhur me mënyrën sesi shpërndahej droga në Tiranë. Në dosjen hetimore të siguruar  tregon një moment kur njëri prej të infiltruarve të policisë me emrin e koduar ‘Reno’ komunikon me trafikantët dhe u kërkon kokainë. Pasi Reno i bën porosinë, shpërndarësi Fabian Qoku i ankohet se i kërkon "mall" në momentin e fundit, duke ia bërë të pamundur që të sigurojë. 

“Në datën 27.01.2023, rreth orës 22:55, ne rr. "Myslym Shyri", Tirane, bazuar ne utorizimin për blerje të simuluar personi i autorizuar me emrin e koduar "Reno", eu blerjen e simuluar te një doze me lende te dyshuar narkotike te llojit kokainë, shtetasi Fabian Qoku. Pasi u bë sekuestrimi lëndës të dyshuar narkotike të llojit kokainë, u bë peshimi dhe rezultoi me peshe te pergjithshme me ambalazh 0.4 (zero katër) gram e cila më pas u fut në qesen provave me Nr.UNIK. A3005319. Prova materiale e siguruar nga blerja e simuluar u dergua për ekspertim kimik në Institutin e Policise Shkencore. Veprimi i blerjes së simuluar u krye e rregjistrim video dhe audio,”- thuhet në dosje.

Biseda e transkriptuar

Reno: "Ça behet"

Fabian Qoku: "Degjo se një me ngeli mu se i hoqa se ti të lajmëro ne fund o vlla

Reno: E s’ke mo fare?

Fabian Qoku: "Skam me vete duhet me ik me mor".

Reno: "Do t vish prap

Fabian Qoku: "Okej po vi".

 

2 MUAJ ME PARE

‘Pluhur zane' nga Fushë-Kruja dhe 'sëqe'! KODET për drogën në shkollat e baret e Tiranës, sasia ndahej nga "Vëllai i madh"

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga
Pamje nga zonat e shpërndarjes

TIRANË- Zbardhen përgjimet dhe kodet që përdornin anëtarët e dy grupeve kriminale që operonin në Tiranë duke shpërndarë lëndë narkotike në shkolla dhe nëpër klubet e natës. Hetimet kanë zbuluar se pas qindra orëve përgjimesh dhe vëzhgimesh u zbulua se për kokainën kodi ishte ‘pluhur zane’, e dyshohet se "burimin" e kishte nga Fushë Krujë. Nga atje, "korrierët" e merrnin dhe më pas e shpërndanin në Tiranë. Për t'u ndalur edhe pak më gjatë tek kokainë, kishte dhe kode të tjera që përdoreshin për të përcaktuar sasinë që donte blerësi.

"Vëllai i madh", kur bëhej fjalë për sasi të madhe kokaine dhe "vëllai i vogël" kur ishte sasi më e vogël, si 0.5 gramë apo 1 gramë kokainë. Për një qese kanabis, anëtarët e dy grupeve përdornin kodin ‘sëqe’ (pra qese në slang), duke specifikuar përkatësisht edhe sesa qese shisnin. Pjesa më e madhe e kanabisit shitej pranë shkollës “Petro Nini Luarasi”. Për këtë gjimnaz, shpërndarësi ishte Dorjano Çela.

Drogë në shkollat e baret e Tiranës, kokaina merrej nga
Harta

Pjesë e shpërndarjes në këtë aktivitet ishin edhe tre vajza, ku një prej tyre ndodhet në kërkim dhe rezulton sipas sistemit TIMS dhe është larguar në Itali më datë 14 mars. 

METODA e shpërndarjes dhe grupimet 

24 persona të identifikuar ishin të shpërndarë në 11 zona të ndryshme të Tiranës, duke përfshirë këtu 28 lagje. Të gjithë anëtarët e grupeve ndaheshin në nëngrupe të vogla me 2, 3 apo 4 anëtarë. Numrin më të lartë të shpërndarësve e kishin zonat e Bllokut, Kombinatit dhe Yzberishtit. 

Të arrestarsit: Fabian Qoku, 39 vjeç, Redi Lolaj, 22 vjeç, Eduard Hysa, 25 vjeç, Dorjano Çela, 31 vjeç, Enver Mehmeti, 60 vjeç, Fatbardh Bardhi, 37 vjeç, Martin Kuka, 35 vjeç, Marsel Gjona, 31 vjeç, Mariglen Hoxha, 39 vjeç, Muharrem Tarushi, 31 vjeç, Polikron Shabani, 40 vjeç, Erion Xhaxho, 47 vjeç, Altin Llani, 45 vjeç, Jurgen Hasamataj 32 vjeç, D.I 23 vjeç, A.XH, 51 vjeç, M. V., 44 vjeç, F. P., 25 vjeç, E. K., 35 vjeç, dhe J. H., 32 vjeç; janë përballur sot me togat e zeza në Gjykatën e Tiranës. Ndaj tyre është vendosur masa e sigurisë "arrest me burg", deri në përfundim të gjykimit. Për Prokurorinë, ata janë fajtorë për shpërndarje të lëndëve narkotike, e që Policia të mos binte në gjurmët e policisë ata komunikonin me kode dhe përdornin transport publik. Gjatë operacionit u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 2 kilogramë e 120 gramë kokainë, 300 doza kanabis, 130 doza heroinë, shuma parash rreth 5 miljonë lekë të vjetra, 1700 euro, 11 automjete dhe 29 aparate celulare.

operacioni harta

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit